Co to są nerwobóle?
Spis treści:
Nerwobólem (neuralgią) nazywa się ból spowodowany podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu. Ból może być bardzo silny, choć jego nasilenie ma charakter falujący (rośnie, opada, znów opada) można też odczuwać jego promieniowanie wzdłuż przebiegu nerwu. Pojawia się w wyniku uszkodzenia nerwu obwodowego który przenosi bodźce zmysłowe do mózgu. Pacjenci skarżą się na ból rwący i promieniujący. Niekiedy towarzyszy mu uczucie mrowienia, drętwienia, osłabienia mięśni.
Nerwobóle to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą w znacznym stopniu utrudniać normalne funkcjonowanie.
Nerwobóle dzielą się na dwie grupy:
- samoistne - które nie są spowodowane toczącym się w obrębie nerwów procesem chorobowym i wynikają np. spowodowanego stresem napięcia.
- objawowe – w tym przypadku neuralgia jest jednym z objawów chorobowych i może świadczyć o występowaniu w organizmie zarówno stosunkowo niegroźnych, jak i bardzo poważnych schorzeń.
Przyczyny występowania nerwobóli
- ucisk lub uszkodzenie nerwów, które może wynikać z infekcji, uszkodzeń mechanicznych czy stresu,
- ucisk nerwu przez guzy nowotworowe lub obrzęk tkanek,
- zmiany zapalne w obrębie nerwów np. w przebiegu półpaśca,
- toksyczne uszkodzenie nerwów przez metale ciężkie, tlenek węgla,
- choroby takie jak cukrzyca, błonica, borelioza, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów,
- osłabienie organizmu wynikające z niedoboru witamin z grupy B stres,
- zmiany w kręgosłupie, które wynikają z ucisku na nerwy,
- popularne przewianie które podrażnia nerwy czy gwałtowne niekontrolowane ruchy.
Rodzaje nerwobóli
W zależności od tego w jakich nerwach dochodzi do uszkodzenia, wyróżnia się kilka rodzajów nerwobóli:
- neuralgia trójdzielna jest skutkiem uszkodzenia nerwów w obrębie czaszki, które odpowiadają za czucie w różnych częściach twarzy. Może być wynikiem stanów zapalnych zatok i zębów.
- neuralgia nerwu językowo - gardłowego- ból pojawia się w okolicy migdałków, języka aż po ucho,
- neuralgia międzyżebrowa - ból w klatce piersiowej oraz w okolicach żeber, ból ten nasila się w czasie głębokiego wdechu co odróżnia od bólu zawałowego,
- neuralgia splotu ramiennego - ból w okolicy barku i może rozszerzać się na całe ramię, nasila się podczas ruchów ręką i głową,
- nerwobóle serca,
- nerwobóle pleców i szyi,
- neuralgia półpaścowa - objawia się bólem skóry w miejscu w którym występował półpasiec.
Nerwobóle objawy
- ataki ostrego, kłującego bólu,
- brak widocznych uszkodzeń, z których mógłby pochodzić ból,
- uczucie mrowienia i drętwienia ,
- niedowład,
- zaburzenia czucia.
Nerwobóle występują również u dzieci. Powszechną dolegliwością są nerwobóle brzucha u dziecka, nerwobóle w klatce piersiowej czy bóle głowy.
Nerwobóle, jak leczyć?
- Lek
- Tabletki
W niektórych przypadkach ataki nerwobóli znikają same. Czasami w przebiegu nerwobóli o małym nasileniu, które nie ustępują samoistnie stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające oraz maści, żele i plastry rozgrzewające .Nerwobóle powinny być konsultowane z lekarzem, gdyż mogą świadczyć o toczącym się w organizmie procesie chorobowym.
Zdarza się jednak, że neuralgia jest bardzo mocno nasilona, wówczas lekarz zapisuje leki przeciwpadaczkowe karbamazepina lub gabapentyna, opioidowe środki przeciwbólowe dostępne na receptę. W przypadku bardzo silnych dolegliwości w przebiegu neuralgii nerwu trójdzielnego czasami podaje się dożylnie lignokainę lub fenytoinę. Leczenie chirurgiczne wdrażane jest u chorych u których rozpoznano przyczynę uszkodzenia nerwu np. w postaci guza uciskającego nerw. Niektóre nerwobóle mają podłoże emocjonalne, leczy się je lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwlękowymi.
Chorzy z neuralgią powinni wzbogacić dietę w witaminy z grupy B (płatki owsiane, kasze, pieczywo razowe, orzechy, jaja, nabiał). Przyspieszają one regenerację nerwów i likwidują mikrouszkodzenia.
Leki na nerwobóle:
- Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, rozluźniające dostępne bez recepty: Nurofen Forte, Ibuprom Max, Ibum, Ketonal Activ, Pyralgina, Opokan, Dexak, Voltaren Acti Forte, Metafen.
- Maści i żele: Voltaren Max, Dolgit, Ibuprom Sport, Traumon, Bengay, Difortan, Dip Rilif, Dicloziaja, Olfen, Metafen, Naproxen Emo, Diclac.
- Plastry rozgrzewające: Nurofen, Activplast, Pyralgina.
- Podawanie witaminy B.
- Akupunktura, akupresura i fizykoterapia.
- Ziołolecznictwo - wyciągi z kory wierzby, czarnego bzu i rumianku.
Komentarz (01)
-
krystynalip 2, 2024
ARTUKÓŁ BARDZO PRZYDATNY .