Leki i suplementy na układ nerwowy
- Suplement diety
- Suplement diety
- Suplement diety
- Suplement diety
- Suplement diety
Ginkomag Plus kapsułki z roślinnej celulozy - 120 kaps. (12 blist. po 10 kaps.)
- Suplement diety
Szybkie tempo życia, codzienny stres, nadmiar obowiązków ora brak czasu na spokojny wypoczynek i regenerację nadmiernie obciąża układ nerwowy. Efektem jest zmęczenie, podenerwowanie i wahania nastroju. Mogą pojawiać się również skurcze, bóle głowy, pogorszenie apetytu czy problemy ze snem. W takiej sytuacji warto zmienić swoją codzienną dietę i styl życia. Wsparciem są także leki na układ nerwowy, które usprawniają jego pracę i dostarczają do organizmu cenne składniki. W aptece internetowej Puls znajdziesz szeroki wybór leków i suplementów stosowanych na uspokojenie, wyciszenie, ułatwiających sen. Są one przeznaczone dla osób nadmiernie zestresowanych, przeciążonych, osłabionych czy cierpiących na bezsenność. Tabletki, kapsułki, żelki na układ nerwowy nie tylko uzupełnią niedobory witamin czy minerałów, ale przede wszystkim poprawią samopoczucie.
Co brać na poprawę układu nerwowego?
Układ nerwowy odpowiada za odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego i przekazywanie impulsów nerwowych. Kontroluje także czynności innych układów kluczowych dla funkcji życiowych człowieka (np. układu oddechowego) oraz pracę narządów (w tym serca). Od jego funkcjonowania zależy kondycja, samopoczucie i zdrowie człowieka, dlatego należy zadbać, aby działał prawidłowo. Niezdrowa i uboga w składniki odżywcze dieta, codzienny stres i duże tempo życia mogą jednak go przeciążać.
Widocznym efektem najczęściej jest zmęczenie, stres i zaburzenia nastroju. Pogarsza się także pamięć, zaczynają się kłopoty z koncentracją i nauką. Przy problemach z układem nerwowym mogą pojawiać się również objawy somatyczne – np. problemy ze snem, brak apetytu, silne bóle głowy, napięcie i skurcze mięśni, nudności. Z czasem symptomy te mogą przerodzić się w poważne choroby – depresję i nerwicę. Nadmierny stres często jest także jednym z czynników wywołujących choroby serca i układu krążenia.
Przy nadmiernym przeciążeniu organizmu, ciągłym rozdrażnieniu, zmęczeniu czy utrzymującym się stresie warto sięgnąć po wsparcie z apteki, czyli tabletki i suplementy diety na układ nerwowy.
Jakie leki na układ nerwowy?
Leki na układ nerwowy dostępne bez recepty mają za zadanie wzmacnianie komórek nerwowych i wspomaganie ich regeneracji. Bardzo często zawierają witaminy z grupy B. Tiamina (B1) uczestniczy w procesie przewodzenia impulsów nerwowych, dlatego poprawia koncentrację i pomaga przy wahaniach nastroju. Ryboflawina (B2) jest przeciwutleniaczem wspierającym pracę układu nerwowego i zmniejszającym napięciem. Niacyna (B3, witamina PP) poprawia pamięć i zmniejsza uczucie zmniejszenia. Witamina B6 oddziałuje na skurcze mięśni, pracę serca oraz wrażliwość na bodźce zewnętrzne, a B12 bierze udział w tworzeniu przekaźników nerwowych (jest zalecana głównie przy wahaniach nastroju i problemach z koncentracją). Ochronę przed stresem oksydacyjnym zapewnia witamina C.
Jakie suplementy na układ nerwowy?
Suplementy na układ nerwowy mogą zawierać nie tylko witaminy z grupy B i witaminę C, ale także składniki mineralne (magnez, potas, miedź, cynk, selen). Dla prawidłowej pracy komórek niezbędne są kwasy z grupy omega. Wiele preparatów łączy różne składniki, zapewniając bardziej kompleksowe działanie. W składach tabletek i kapsułek producenci wykorzystują również substancje pochodzenia roślinnego – m.in. korzeń witani ospałej, wyciągi z melisy, owoce głogu czy korzeń rożeńca górskiego.
Leki i suplementy na układ nerwowy – oferta Apteki Puls
Apteka Puls oferuje leki i suplementy na układ nerwowy dostępne bez recepty. Są to tabletki, kapsułki, miękkie żelki zawierające m.in. witaminy, składniki mineralne czy wyciągi roślinne. Dostępne są preparaty o działaniu uspokajającym, ułatwiające zasypianie oraz dostarczające do organizmu składniki odżywcze redukujące zmęczenie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące leków na układ nerwowy
Jak dbać o układ nerwowy?
Problemy z układem nerwowym bardzo często są spowodowane nieprawidłowym stylem życia i dietą, dlatego warto wprowadzić naturalne nawyki, które go wzmocnią. Dzięki temu będzie on regenerował się samoistnie. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość i stały harmonogram snu (około 7-8 godzin na dobę). Warto zrezygnować z palenia tytoniu i picia nadmiernej ilości alkoholu, ponieważ użytki mogą uszkadzać komórki nerwowe. Ponadto zadbaj o swoją kondycję fizyczną, utrzymuj stałą wagę i korzystaj z naturalnych promieni słonecznych (słońce pomaga uzyskać wystarczającą ilość witaminy D i wzmocnić ośrodkowy układ nerwowy).
Co na układ nerwowy?
Zadbaj o zdrową i bogatą w składniki odżywcze dietę. Nie może w niej zabraknąć wapnia, potasu, witamin z grupy B oraz tryptofanu (występuje w ciemnej czekoladzie). Sięgaj po jajka dostarczające do organizmu cholinę (stanowi ważny składnik dla mózgu) i produkty pełnoziarniste bogate w witaminy z grupy B. Cennej energii dla mózgu dostarczą również kwasy tłuszczowe typu omega-3 zawarte w morskich rybach (tuńczyk, makrela, łosoś) oraz orzechach (włoskie, migdały). Magnezu, witaminy C i witaminy E dostarczą Ci szpinak oraz brokuły. Codziennie pij także zieloną herbatę – zawarte w niej aminokwasy pomagają utrzymać prawidłowy poziom serotoniny w organizmie, a kofeina wzmacnia koncentrację i poprawia zdolności myślenia.
Kto leczy układ nerwowy?
Ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym zajmuje się neurologia. Z problemami związanymi z funkcjonowaniem tego układu należy więc zgłosić się do neurologa.
Jakie są objaw chorób układu nerwowego?
Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego objawiają się wieloma różnymi symptomami. Do głównym objawów somatycznych wielu jednostek chorobowych o podłożu neurologicznym należą m.in. częste bóle głowy, zaburzenia motoryki (spadek napięcia mięśniowego, problemy z koordynacją ruchową), zaburzenia mowy, zaburzenia równowagi (np. silne zawroty głowy i omdlenia), drętwienie kończyn, zaburzenia wzroku oraz problemy z słuchem (szumy uszne, niedosłuch). Przeciążenie układu nerwowego często wywołuje wahania nastroju, nadmierną senność (lub problemy z zasypianiem), brak apetytu czy ciągłe zmęczenie.
Czym leczyć układ nerwowy?
Układ nerwowy odpowiada za odbieranie bodźców (z zewnątrz lub wewnątrz), tworzenie sygnałów nerwowych i przekazywanie ich do struktur odpowiedzialnych za prawidłowe reakcje organizmu. Zaburzenia w tym obszarze wywołują szeregu niepożądanych reakcji, które nie tylko obniżają codzienny komfort, ale i mogą wywoływać poważne schorzenia (w tym zagrażające życiu). Choroby układu nerwowego leczone są za pomocą farmakoterapii, psychoterapii i rehabilitacji. Czasami stosuje się również radioterapię oraz zabiegi chirurgiczne. Metoda leczenia musi zostać dobrana indywidualnie przez lekarza (na podstawie szczegółowej diagnostyki konkretnej jednostki chorobowej).
Jakie tabletki na układ nerwowy?
Tabletki na układ nerwowy dzieli się na dostępne na receptę oraz bez niej. Te pierwsze są dobierane indywidualnie przez lekarza, który przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem na temat towarzyszących mu objawów, kieruje go na potrzebne badania (m.in. laboratoryjne badania krwi, moczu i płynu rdzeniowo-mózgowego, EEG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, badanie przepływowe w tętnicach domózgowych metodą Dopplera) i analizuje ich wyniki. Dopiero szczegółowa diagnostyka pozwala określić chorobę i dobrać odpowiednie środki farmakologiczne. Leki na układ nerwowy to jednak także preparaty dostępne bez recepty. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie składników korzystnie wpływających na funkcjonowanie jego poszczególnych obszarów. Tabletki najczęściej zawierają witaminy z grupy B, witaminę C, kwasy omega-3, minerały (magnez, potas, cynk, selen) oraz wyciągi roślinne wspierające m.in. koncentrację, nastrój czy sen.