Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 7,00 zł - 193,00 zł

Rodzaj

Rodzaj

Postać

Postać

Opakowanie

Opakowanie

Compare Products

  • You have no items to compare.

Leki i suplementy na cholesterol

Średnia ocena: 4.5 (90%) Na podstawie: 19 ocen

Aktywne filtry

Cholesterol jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Wątroba wytwarza go z pokarmów bogatych w tłuszcz. Przyjmuje on jednak 2 formy. HDL (tzw. dobry cholesterol) przeciwdziała rozwojowi choroby wieńcowej. LDL (tzw. zły cholesterol) może prowadzić do chorób układu krążenia (w tym miażdżycy). Jego zbyt wysokie stężenie powoduje m.in. zaburzenia pracy serca, duszności oraz zakrzepy mogące być bezpośrednią przyczyną zawałów i udarów. Gdy poziom frakcji LDL jest zbyt wysoki, niezbędna jest zmiana stylu życia oraz przyjmowanie odpowiednich leków. W aptece internetowej Puls dostępne są leki na cholesterol oraz wiele suplementów zawierających substancje czynne wspomagające prawidłową prace wątroby i pomagające obniżyć stężenie cholesterolu we krwi.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol jest lipidem z grupy steroidów wytwarzanym w wątrobie z pokarmów bogatych w tłuszcz. Jest on elementem budulcowym, pozawala syntetyzować witaminę D i niektóre hormony (w tym płciowe). Wytworzony przez wątrobę lipid jest łączony przez organizm z białkami. W efekcie powstają lipoproteiny: HDL i LDL. To właśnie LDL jest określany terminem złego cholesterolu. Jego cząsteczki tworzą bowiem w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowe utrudniające swobodny przepływ krwi.  W efekcie mogą stworzyć się zakrzepy, które doprowadzą do udaru lub zawału mięśnia sercowego.

Leki na cholesterol

Nadmiar cholesterolu typu LDL może doprowadzić do miażdżycy. Odkłada się on bowiem na ściankach naczyń krwionośnych i tętnic, które w efekcie się zwężają i stają się mniej elastyczne. Gdy stan ten się pogłębia, w końcu dochodzi do zatkania tętnicy. Końcowym efektem jest udar mózgu lub zawał serca, dlatego należy wykonywać regularne badania okresowe i sprawdzać poziom cholesterolu we  krwi. Według norm przyjętych w polskiej medycynie całkowity cholesterol nie powinien przekraczać 190 mg/dl. W przypadku, gdy poziom ten zostanie przekroczony, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze leki na cholesterol.

Co zawierają leki na cholesterol?

Pacjentom bez towarzyszących chorób sercowo-naczyniowych, ale znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka (m.in. chorym na cukrzycę, choroby nerek czy zespół metaboliczny) najczęściej podaje się  statyny. Często są one także stosowane prewencyjnie u osób po zawałach serca i udarach mózgu, aby nie dopuścić do kolejnych ataków.

Statyny to leki na cholesterol dostępne na receptę. Do farmakologii wprowadzono je już kilkadziesiąt lat temu, ale cały czas trwają badania pozwalające wytwarzać formuły nowszej generacji.

Do statyn należą:

  • atorwastatyna,
  • fluwastatyna,
  • lowastatyna,
  • prawastatyna,
  • rosuwastatyna,
  • simwastatyna.

Ich zadaniem jest modyfikacja stężenia lipidów odpowiadających za powstawanie zmian miażdżycowych. Leki na cholesterol z tej grupy pomagają obniżyć całkowity poziom cholesterolu oraz poziom frakcji LDL, w drobnym stopniu wpływają także na poziom trójglicerydów. Hamują poziom enzymu biorącego udział w syntezie cholesterolu przeprowadzanej przez wątrobę. Dzięki temu cząsteczki LDL są rozkładane, a ogólny poziom cholesterolu obniża się. Dodatkowo pomagają również ustabilizować blaszkę miażdżycową w naczyniach, wspomagają rozwój drobnych naczynek krwionośnych, hamują niekorzystne zmiany w mięśniu sercowym oraz działają przeciwzapalnie.

Suplementy na cholesterol

Suplementy na cholesterol bardzo często zawierają składniki pochodzenia roślinnego, które pomagają w naturalnym procesie regulacji poziomu lipidów. Producenci wykorzystują m.in. wyciągi z karczocha, ostropestu, wiesiołka, mniszka lekarskiego, lucerny, cykorii, babki płesznik, imbiru lub czosnku oraz połączenia składników roślinnych z witaminami z grupy B (w tym z kwasem foliowym). W składzie tabletek i kapsułek pojawiają się również sterole, kwasy DHA oraz chrom (reguluje on metabolizm cukrów i tłuszczy). Na cholesterol stosuje się również suplementy zawierające monakolinę K pozyskiwaną z fermentowanego czerwonego ryżu. Jest to naturalna substancja roślinna o działaniu zbliżonym do syntetycznych statyn.

Leki i suplementy na cholesterol – oferta Apteki Puls

W internetowej aptece Puls dostępne są suplementy i leki na cholesterol bez recepty. Tabletki i kapsułki zawierają substancje czynne pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, stymulujące pracę układu krążenia i wspomagające wiele procesów fizjologicznych niezbędnych do zachowania zdrowia. Ich regularne przyjmowanie korzystnie wpływa na układ lipidowy oraz przeciwdziała chorobom wieńcowym, udarom i zawałom serca.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące leków na cholesterol

Co jest najskuteczniejsze na obniżenie cholesterolu?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi wymaga przede wszystkim zmiany stylu życia i codziennej diety. Wyeliminuj ze swoich posiłków tłuste wędliny i kiełbasy, tłusty nabiał, produkty zawierające olej palmowy, fast foody, gotowe dania typu instant oraz sklepowe słodycze. Zrezygnuj ze smażenia na rzecz gotowania, pieczenia w rękawie i przygotowywania posiłków na parze. W codziennym jadłospisie należy uwzględnić dobrej jakości warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze (oleje, oliwa z oliwek) i błonnik. Sięgaj po truskawki, jabłka, jagody, bakłażany, ziemniaki i zielone warzywa bogate w pektynę. Tłuszcze zwierzęce (smalec, masło) zamień na oliwę z oliwek i oleje z pierwszego tłoczenia. Duży wpływ na redukcję frakcji LDL ma błonnik. Znajdziesz go m.in. w płatkach owsianych, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie, roślinach strączkowych, jabłkach i gruszkach. Jedz orzechy, awokado i ryby morskie (śledzie, makrele, łosoś) bogate w tłuszcze typu omega-3. Pij napary z białej, zielonej lub czarnej herbaty, które zawierają katechinę (substancja ta poprawia ciśnienie krwi i redukuje poziom cholesterolu).

Co na wysoki cholesterol?

Na wysoki cholesterol pomaga odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna. Możesz sięgnąć również po suplementy diety korzystnie wpływające na układ lipidowy (mogą zawierać kwas linolowy, olej z wiesiołka, wyciągi z ostropestu, chrom, bergamotę).

Jaki lek jest najskuteczniejszy na obniżenie cholesterolu?

Na cholesterol najczęściej przepisywane są statyny, fibraty i ezetymib. Są to leki na receptę dobierane indywidualnie przez lekarza. W aptekach znajdziesz również leki i suplementy bez recepty zawierające naturalne wyciągi roślinne, chrom czy witaminy z grupy B.

Co kupić w aptece na obniżenie cholesterolu?

Suplementy diety i leki na cholesterol wykorzystujące składniki pochodzenia roślinnego dostępne są bez recepty. W aptece możesz kupić m.in. preparaty zawierające kwas linolowy, kwas foliowy, witaminę E i witaminy z grupy B, ekstrakty z ziela karczocha, babki płesznik, ostropestu czy imbiru.

Co dają leki na cholesterol?

Leki na cholesterol (statyny, fibraty, ezetymib) pomagają obniżyć ogólny poziom cholesterolu we krwi oraz poziom szkodliwej frakcji LDL. Ich regularne przyjmowanie zmniejsza zmiany miażdżycowe mogące prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Gdzie kupić leki na cholesterol?

Leki na cholesterol to preparaty dostępne na receptę oraz tabletki i kapsułki bez recepty. Te pierwsze lekarz dobiera indywidualnie dla pacjenta. Drugie dostępne są aptekach stacjonarnych i internetowych. W aptece Puls znajdziesz szeroki wybór leków i suplementów na cholesterol bez recepty.

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.

×

Aby zainstalować tę aplikację internetową w urządzeniu iPhone / iPad, naciśnij a następnie Dodaj do ekranu początk.