- Wyrób medyczny leczniczy
Leki dla alergików
- Wyrób medyczny leczniczy
- Wyrób medyczny leczniczy
- 31-03-2026
- Wyrób medyczny leczniczy
- 30-06-2026
- 31-10-2025
Wszystkie alergie potrafią być bardzo uciążliwe – zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie, wpływając niekorzystnie na koncentrację i wzmagając naszą senność. Na co dzień mamy do czynienia z bardzo dużą ilością alergenów, takich jak na przykład roztocza (całoroczne) lub pyłki roślin (sezonowe). Na szczęście w aptekach można nabyć skuteczne leki antyalergiczne bez recepty, które pozwolą nam wrócić do pełni sił. Działają na wiele rodzajów reakcji alergicznych, między innymi swędzenie i zaczerwienienie skóry, wysypkę, katar sienny czy zapalenie spojówek. Zastosowanie leków na alergie nie tylko przyniesie ukojenie naszej skórze, oczom czy drogom oddechowym, ale także zwiększy ogólną odporność na alergeny – dzięki temu możliwe jest nawet całkowite wyleczenie się z tej przypadłości.
Należy pamiętać ,że niekiedy leki antyalergiczne mogą spowodować działania niepożądane np.zaostrzenie objawów alergicznych w przypadku nadwrażliwości na składnik danego preparatu.
Jak działają leki antyhistaminowe na alergię
Histamina to hormon, który jest uwalniany w naszym organizmie podczas występowania jakiejkolwiek reakcji alergicznej. To właśnie ona wywołuje wszystkie nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie, swędzenie, łzawienie czy obrzęk. Jeśli wskutek tego histamina w naszym organizmie jest wydzielana zbyt szybko, może to doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego powstała cała grupa leków przeciwhistaminowych dostępnych bez recepty, w których składzie znajdziemy różne substancje skoncentrowane na jednym celu: zmniejszeniu stężenia histaminy w organizmie.
Najpopularniejsze składniki spotykane w lekach antyhistaminowych to azelastyna oraz kromoglikan sodu. Pierwsza z tych substancji zapobiega działaniu histaminy, co znacznie łagodzi objawy alergii – najczęściej stosuje się ją w walce z uczuleniem na roztocza oraz na sierść zwierząt. Kromoglikan sodu natomiast skutecznie zapobiega uwalnianiu się histaminy, nie dając szansy na pojawienie się reakcji alergicznej. Inne popularne składniki takich leków na alergie to między innymi cetyryzyna, desloratadyna, loratadyna oraz lewocetyryzyna. Wiele tego typu preparatów opiera się również o olejki z ziół mających działanie łagodzące, takich jak ziele pokrzywy, czarnuszka siewna i szałwia lekarska.
Skuteczne leki przeciwalergiczne
Większość leków przeciwalergicznych nie powoduje skutków ubocznych w postaci rozkojarzenia czy uczucia senności – w końcu złe samopoczucie to powód, dla którego alergicy po te leki na alergię sięgają. Są one dostępne w najróżniejszych formach: od kropli (doustnych, do oczu, do nosa) i aerozoli poprzez syropy aż po tabletki – dzięki temu każdy może wybrać odpowiedni dla siebie sposób stosowania. Niektóre z tych leków przyjmuje się na stałe, inne zaś doraźnie, aby złagodzić reakcję alergiczną, która już wystąpiła.
We współczesnych realiach alergie to bardzo częste zjawiska, w związku z tym leki antyalergiczne najczęściej są dostępne bez recepty. Nawet jeśli nigdy nie wystąpiła u Ciebie żadna reakcja alergiczna, warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w lek antyhistaminowy, aby w razie nagłej potrzeby szybko móc ulżyć swojej skórze, oczom czy układowi oddechowemu. Wejdź na stronę naszego sklepu i kup preparaty, które szybko pomogą Ci z nieprzyjemnymi dolegliwościami.