Jak pozbyć się owsików i co je zabija?
Przez Przemysław Nowicki 31.12.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.0 (80 %) Na podstawie: 7 ocen

Jak pozbyć się owsików i co je zabija?

Spis treści:

  1. Czym są owsiki?
  2. Jak można zarazić się owsikami?
  3. Owsiki objawy
  4. Jak diagnozuje się owsiki?
  5. Jak leczyć owsiki?

Owsiki to pasożyty, które bytują wyłącznie w organizmie człowieka. Bardzo często mówi się o nich w kontekście dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemniej owsikami zarazić mogą się także dorośli wskutek niedostatecznej higieny lub kontaktów z zakażonym domownikiem. Niemniej faktem jest, że to właśnie dzieci najczęściej zmagają się z owsicą. Wynika to z ich niskiej świadomości i niewiedzy. Małe dzieci często w ramach zabawy wkładają różne przedmioty do ust i nie myją rąk po skorzystaniu z toalety. W rezultacie wystarczy, że w przedszkolu pojawi się jedno zakażone dziecko, a pozostałe bardzo łatwo mogą się od niego zarazić owsikami, bawiąc się wspólnymi zabawkami, jak również wdychając ich jaja, które ze względu na niewielkie gabaryty unoszą się w powietrzu. Owsiki bytują głównie jelicie grubym, gdzie występują dla nich dogodne warunki. Choć przypadłość jest poważna i nie należy jej lekceważyć, można ją w pełni wyleczyć. W naszym artykule podpowiadamy, jak pozbyć się owsików.

Czym są owsiki?

Owsiki to niewielkie, nitkowate pasożyty, samce osiągają rozmiar do kilku mm, podczas gdy samice są od nich większe i ich długość może sięgać powyżej 1 cm. Choć bardzo często można je dostrzec gołym okiem w stolcu osoby zakażonej, nie jest to regułą. W związku z tym w przypadku podejrzenia owsicy należy zgłosić się do lekarza, który zleci stosowny posiew.

Jak można zarazić się owsikami?

Zazwyczaj do zakażeń owsikami dochodzi wskutek nieprzestrzegania zasad higieny w życiu codziennym. Zbyt rzadkie lub niedokładne mycie rąk, spożywanie nieumytych owoców i warzyw czy też podawanie dziecku brudnego smoczka, który przed chwilą spadł na ziemię bez jego uprzedniego polania wrzątkiem, może doprowadzić do przeniesienia tych nitkowatych pasożytów do organizmu człowieka. Ponadto chory często odczuwa silny świąd w okolicach odbytu, przez co odruchowo drapie się, wprowadzając jaja owsików pod paznokcie. Potem dotyka dłońmi różnych rzeczy, w tym żywności, którą następnie może spożyć inny członek rodziny lub kolega z przedszkola. Dzieci bardzo często biorą odruchowo wszystko, co znajdą, do ust, przez co wymiennia się je w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia owsikami.

jak zapobiegać owsikom

Stwierdzono też, iż kontakt z bielizną, ręcznikiem czy pościelą osoby zakażonej może zakończyć się infekcją. Do zakażenia owsikami dochodzi też wskutek spożywania potraw przygotowanych przez osobę chorą. W związku z tym, iż jaja tych nitkowatych pasożytów są bardzo małe, przenoszą się także drogą kropelkową wraz z cząsteczkami kurzu. Dorosłe owsiki są w stanie przeżyć w przewodzie pokarmowym człowieka 2 miesiące. Warto jednak pamiętać, iż składają jaja, z których wykluwają się kolejne pasożyty. Ponadto w przypadku owsicy często obserwuje się proces samozarażania.

Owsiki objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów owsicy zaliczamy uciążliwe swędzenie okolic odbytu. Wynika to z faktu, iż samice muszą się udać na zewnątrz w celu złożenia jaj, z których wyklują się nowe pasożyty. W związku z tym, iż dokuczliwy świąd odbytu pojawia się na ogół wieczorem lub w nocy, chory często zmaga się z bezsennością lub skarży się na problemy z zasypianiem. Ponadto owsica bardzo często wpływa negatywnie na koncentrację osoby zakażonej, ta często miewa problemy z uczeniem się i zapamiętywaniem, ponieważ z powodu uciążliwego świądu cały czas odczuwa rozdrażnienie. U małych dzieci zakażenie tymi nitkowatymi pasożytami może prowadzić do nietrzymania moczu w nocy. Wśród charakterystycznych symptomów owsicy wymienia się też zgrzytanie zębami.

Ponadto owsiki powodują:

  • utratę masy ciała
  • spadek apetytu
  • bladość skóry
  • podkrążone oczy.

W przypadku dziewczynek owsica może objawiać się też dokuczliwym świądem w obrębie pochwy. Wiąże się to z faktem, iż samice owsików mogą wnikać do żeńskich narządów rozrodczych i wywoływać w ich obrębie stan zapalny. Niestety, pochwa znajduje się w bliskim sąsiedztwie odbytu, a stąd już tylko krok do przeniesienia pasożytów do układu rozrodczego.

Jak diagnozuje się owsiki?

Choć owsiki dają szereg charakterystycznych objawów, powodują silny świąd w okolicach odbytu wieczorem i w nocy, a w stolcu często można dostrzec je gołym okiem, to lekarz powinien zlecić przeprowadzenie stosownych badań, w tym wymazu z odbytu. Materiał do badań pobiera się za pomocą samoprzylepnej taśmy celofanowej, którą przykleja się do odbytu rano przed wypróżnianiem i kąpielą. Następnie taśmę przesyła się do laboratorium, w którym przeprowadza się posiew. Warto pamiętać, iż badanie w kierunku owsicy często wymaga powtórzenia. Szacuje się, że jego 3-krotne przeprowadzenie pozwala na wykrycie 90% zakażeń owsikami.

objawy owsicy

Jak leczyć owsiki?

Leczenie owsików nie jest skomplikowane, polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Niestety, wiele osób zapomina o przestrzeganiu zasad higieny osobistej oraz otoczenia. Lek na owsiki przyjmuje się jednorazowo, przy czym po upływie 2 tygodni należy ponownie zażyć jedną porcję leku, aby wyeliminować w ten sposób pasożyty, które wykluły się z jaj. Niestety, medykamenty działają głównie na postacie dorosłe, które mogły wcześniej złożyć jaja dające początek kolejnemu pokoleniu pasożytów. Aby leczenie było skuteczne i zakończyło się całkowitym wyeliminowaniem owsików, należy przyjąć 1 dawkę leku na owsiki dwukrotnie. W momencie zdiagnozowania owsicy i dwa tygodnie od zażycia pierwszej porcji leku. Lek na owsika bez recepty Pyrantelum pozwala na pozbycie się intruzów poprzez unieruchomienie pasożytów i wyrzucenie ich poza obręb jelita. Warto jednak, zamiast wpisywać w wyszukiwarkę internetową frazy takie jak owsiki leczenie czy owsiki jak leczyć, zgłosić się z problemem do specjalisty. Lekarz wykona niezbędne badania i w razie potrzeby przepisze skuteczny lek na owsiki. Mamy wówczas większą pewność wyeliminowania pasożytów, niż działając na własną rękę. Najczęściej stosowane leki na owsiki to: Vermox i Zentel, są to jednak leki na receptę wymagające wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Co zabija owsika?

W sytuacji, gdy owsiki zdiagnozowano u dziecka, konieczne jest leczenie farmakologiczne całej rodziny. W ten sposób zapobiegamy wzajemnemu zarażaniu się owsikami. Bardzo ważne jest także dokładne mycie rąk, obcięcie paznokci na krótko, aby nie przenosić pod nimi pasożytów. Kluczową rolę odgrywa też wysprzątanie całego mieszkania. Pościel, bieliznę osobistą oraz ręczniki należy zmienić i wygotować, po czym dokładnie uprasować gorącym żelazkiem. Ważne jest też, aby dokładnie umyć wszystkie powierzchnie – blaty, biurka, podłogę oraz poddać dezynfekcji zabawki dziecka. Pluszowe misie można wyprać w wysokiej temperaturze, natomiast pozostałe zabawki przetrzeć płynem zwalczającym pasożyty. Z mieszkania należy usunąć też kurz, który może zawierać jaja owsików i przenosić je drogą kropelkową do organizmu człowieka. Ponadto niezbędna jest codzienna zmiana bielizny osobistej, pościeli i ręczników. Każdego ranka należy też brać prysznic i podmywać okolice odbytu ciepłą wodą z mydłem.

jak poradzić sobie z owsikami

Jak pozbyć się owsików na dobre?

W sytuacji, gdy na owsicę choruje dziecko w wieku przedszkolnym lub szkolnym, należy zgłosić to w placówce. Nie wolno zatajać tego typu informacji w obawie przed ostracyzmem społecznym, ponieważ gdy nasze dziecko wróci do szkoły czy przedszkola może ponownie zarazić się owsikami, gdyż tamtejsze pomieszczenia nie zostaną dokładnie wysprzątane. Poza tym ukrywanie wiedzy nt. przypadków owsicy prowadzi do rozprzestrzeniania się nitkowatych pasożytów wśród innych dzieci i ich rodziców.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.