Ból kręgosłupa i pleców jakie leki przeciwbólowe wybrać?
Ból kręgosłupa i pleców jest jedną z najczęściej dotykających nas przypadłości. Kręgosłup jest odpowiedzialny za prawidłową postawę ciała a także za większość ruchów. Ból może być spowodowany zwykłym przemęczeniem kręgosłupa na przykład po ciężkiej pracy fizycznej jak i długoletnią pracą biurową w jednej siedzącej pozycji. Niekiedy mogą być objawem poważnych chorób, które wymagają konsultacji z lekarzem. Leki na bóle kręgosłupa i pleców można kupić w aptece bez recepty najczęściej w postaci tabletek zawierających substancje przeciwbólowe oraz maści, żele i plastry rozgrzewające.
Jakie leki na ból kręgosłupa?
Ból kręgosłupa dotyka bardzo dużej grupy ludzi. Ból kręgosłupa jest bardzo dokuczliwy i utrudniający codzienną aktywność należy pamiętać, że leki przeciwbólowe działają wyłącznie objawowo. Ból kręgosłupa najczęściej pojawia się na skutek drażnienia zakończeń nerwowych czy też ucisku na nerwy ma to miejsce najczęściej w przypadku zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa spowodowanych zniekształceniem dysków międzykręgowych. Często jego umiejscowienie i nasilenie, uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ból kręgosłupa sygnalizuje konieczność poddania się szczegółowej diagnostyce i należy zgłosić się do lekarza. Jest konsekwencją wad postawy, zbyt długiego stania lub siedzenia i przyjmowania wówczas nieprawidłowej pozycji, schylania się oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Na bóle kręgosłupa uskarżają się osoby otyłe i kobiety w ciąży. Niekiedy dolegliwości są wynikiem uprawiania różnych sportów oraz na skutek kontuzji- naciągnięcia lub urazu mięśni. W objawowym leczeniu bólu kręgosłupa stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, czyli NLPZ, znoszące ból w obrębie układu kostno- stawowego i mięśniowego kręgosłupa takie jak:
-
meloksikam
-
naproxen
-
ketoprofen
-
diklofenak
Są to inhibitory COX- 2 odpowiedzialnej za syntezę czynników prozapalnych i rozwój stanu zapalnego w obrębie uszkodzonych tkanek.
Leki te zmniejszają nasilenie objawów bólu występującego w stanach zwyrodnieniowych kręgosłupa, ponieważ znoszą uciążliwe objawy i dolegliwości bólowe stawów i mięśni, wśród których wymienia się:
-
ból podczas ruchu
-
ból spoczynkowy
-
obrzęk stawów
-
sztywność poranną
Poprawiają samopoczucie pacjenta oraz jego sprawność i aktywność fizyczną. Proces leczenia szczególnie osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa oprócz włączenia odpowiednich leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym powinien obejmować również ćwiczenia i zabiegi fizjoterapii. Bólom kręgosłupa może towarzyszyć uczucie mrowienia lub drętwienia w jednej z kończyn. Również bólom kręgosłupa towarzyszy uczucie osłabienia w nogach.
Jakie leki na ból pleców?
Bóle pleców są też często nieodłącznym elementem występującym w chorobach zapalnych, reumatycznych i zwyrodnieniowych w obrębie układu kostno- stawowego. Ich przyczyną może być uszkodzenie, przesunięcie lub wypadnięcie dysku, zniszczenia kręgów (na przykład w wyniku osteoporozy a nawet nowotworów. Bóle i uczucie sztywności pleców może być wywołane przez skurcz mięśni. Jego przyczyną są najczęściej odwodnienie, nadwyrężenie mięśni, stany zapalne, uszkodzenia czy wady postawy. Bóle pleców bardzo utrudniają poruszanie się. Ból pleców i kręgosłupa może wynikać także z dolegliwości ze strony układu moczowego i trawiennego. Jeśli ból trwa długo i jest dokuczliwy może stać się przyczyną depresji. Ból pleców najczęściej dotyka osób w wieku 30- 50 lat. Bóle pleców częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. W grupie ryzyka są też osoby niezdrowo odżywiające się. Zła dieta wpływa na rozwój miażdżycy tętnic, która sprzyja uszkodzeniu dysków międzykręgowych. Osoby z wadami postawy częściej skarżą się na bóle pleców niż osoby z prawidłową postawą ciała. Przyczyny bólu pleców można podzielić na:
-
mechaniczne- nadwyrężenie bądź naderwanie mięśnia
-
poważne schorzenia kręgosłupa (guz lub zakażenia)
-
schorzenia kręgosłupa związane ze stresem (wywołane bezpośrednio przez skurcz mięśni)
Ból pleców najczęściej związane jest urazem mechanicznym a ich główną przyczyną jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia lub wykonywania pracy. Diagnozy bólu pleców dokonuje się na podstawie:
-
lokalizacji
-
intensywność
-
czas trwania
-
typ bólu (kłujący, uciskowy, piekący)
Bóle pleców i kręgosłupa diagnozuje się na podstawie badań:
-
rentgenu
-
rezonans magnetyczny
-
tomografia komputerowa
niekiedy ból pleców może wiązać się z brakiem aktywności fizycznej. To właśnie silne i sprawne mięśnie i aktywność fizyczna zapobiegają bólom pleców. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są doraźną pomocą dla osób cierpiących na bóle pleców. Aby zapobiec bolesnym skurczom mięśni pleców należy zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważną częścią profilaktyki bólu pleców.
Tabletki czy maść?
Tabletki przeciwbólowe na kręgosłup i bóle pleców należą do NLPZ. Ich działanie ma na celu zwalczenie bólu i likwidacji stanu zapalnego. Na ból pleców i kręgosłupa można stosować leki o działaniu miejscowym w postaci: maści, żeli, kremów. Zawierają substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne na przykład: ibuprofen, diklofenak. Plastry rozgrzewające służą do naklejenia na skórę w miejscu występowania bólu w celu lepszego ukrwienia dzięki temu ból oraz stany zapalne mogą zostać złagodzone.
Apteka internetowa
W ofercie apteki internetowej znajdziemy wiele preparatów na ból pleców i kręgosłupa takie jak:
-
tabletki: Opokan, Ketonal Active, Dexak, Voltaren Acti Forte
-
maści i żele: Bengay, Neuroterapia, Dolgit,Dip Rilif,Voltaren Max, Olfen gel, Ibuprom Sprint
-
plastry rozgrzewające i przeciwbólowe: Prel Red, Itami, Nurofen, Olfen
Na bóle kręgosłupa bardzo dobry jest olejek rycynowy - na noc okłady - działa przeciwzapalnie i mocno przeciwbólowo. Krążki żelowe między kręgowe świetnie odżywia olej z żywokostu. Jak również delikatne ćwiczenia na plecy. Pozdrawiam. Olimpia.