Higiena brzegów powiek oczu
Przez Przemysław Nowicki 26.03.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.2 (84%) Na podstawie: 9 ocen

Higiena brzegów powiek oczu

  1. Dlaczego higiena brzegów powiek jest tak ważna?
  2. Do czego może prowadzić niewłaściwe dbanie o higienę brzegów powiek?
  3. Przednie i tylne zapalenie brzegów powiek
  4. Jak dbać o higienę brzegów powiek?
  5. Jakie preparaty stosować na przewlekłe zapalenie powiek?

Codzienna higiena na dobre weszła nam w krew. Nikt nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez wzięcia prysznica, umycia zębów czy depilacji pach. Przywykliśmy, iż pewne czynności warto wykonywać, ponieważ dzięki nim chronimy swoje zdrowie i unikamy dyskomfortu. Gdybyśmy nie dbali codzienną o higienę intymną, dość szybko doczekalibyśmy się infekcji intymnych, którym towarzyszy świąd czy pieczenie. Zaniechanie szczotkowania zębów i ich nitkowania prowadzi do rozwoju próchnicy. Tymczasem niewiele z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest codzienna higiena brzegów powiek oczu.

Dlaczego higiena brzegów powiek jest tak ważna?

Higiena brzegów powiek dla wielu osób brzmi obco. Często nie wiemy, co kryje się pod tym sformułowaniem. W rezultacie nie wykonujemy pewnych czynności, które mogą nas ustrzec przed potencjalnymi schorzeniami i dysfunkcjami. Jeśli podobnie jak większość ludzi, zastanawiasz się, dlaczego higiena brzegów powiek jest tak ważna, spieszymy z odpowiedzią. Dzięki niej unikasz dysfunkcji gruczołów Meiboma oraz demodekozy ocznej.

Do czego może prowadzić niewłaściwe dbanie o higienę brzegów powiek?

Niewłaściwe dbanie o higienę brzegów powiek prowadzi do dwóch poważnych dysfunkcji, których nie należy lekceważyć.

  • Dysfunkcja gruczołów Meiboma – pod tajemniczym określeniem gruczoły Meiboma kryją się gruczoły łzowe, które są zlokalizowane w tarczkach powiek. Mają one za zadanie wytwarzać substancje białkowe i lipidowe, które następnie zostają dostarczone do brzegów powiek. Odgrywają one kluczową rolę w redukcji tarcia podczas mrugania powiekami oraz w zapobieganiu wysuszeniu powierzchni gałki ocznej. Niestety, niewłaściwe dbanie o higienę brzegów powiek sprawia, iż dochodzi do dysfunkcji gruczołów Meiboma, która sprowadza się do zamknięcia ich ujścia oraz zmiany lepkości wydzieliny. W rezultacie obserwuje się magazynowanie wydzieliny białkowo-lipidowej w przewodzie wyprowadzającym, co z kolei skutkuje zanikiem tkanki gruczołowej.
  • Demodekoza oczna – aby zrozumieć, na czym polega ta przypadłość, trzeba wspomnieć, iż wokół naszych oczu występują torebki włosowe oraz gruczoły łojowe. Pełnią one określone funkcje, jednak w przypadku omawiania demodekozy ocznej kluczową rolę odgrywa fakt, iż torebki włosowe oraz gruczoły łojowe wokół oczu stanowią doskonałe miejsce do namnażania się nużeńców. Pod tym określeniem kryją się niewielkie pajęczaki, które we własnych procesach metabolicznych wykorzystują lipidy oraz łój skóry. Niestety, wskutek ich namnażania może rozwinąć się demodekoza oczna. Nużeńcem możemy zarazić się bardzo łatwo. Wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem, korzystanie z tych samych przedmiotów, gdy np. dotykamy tego samego aparatu telefonicznego, a następnie brudnym palcem wyciągamy jakiś paproszek z oka, może dojść do infekcji. Ryzyko zakażenia jest też bardzo wysokie, gdy używamy z siostrą z tego samego tuszu do rzęs, eyelinera czy cieni do powiek. Demodekoza oczna to przypadłość, której nie należy lekceważyć. Może bowiem doprowadzić do zapalenia brzegów powiek oraz pojawiania się zespołu suchego oka.

Katar sienny, a zwykły różnice

Przednie i tylne zapalenie brzegów powiek

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek, wbrew pozorom, jest relatywnie często występującą przypadłością, której towarzyszy spory dyskomfort oraz podrażnienie oczu. Zazwyczaj problem pojawia się zarówno na lewym, jak i prawym oku. Ponadto, w zależności od miejsca występowania, wyróżniamy:

1. przednie zapalenie brzegów powiek – obejmuje ono swoim zasięgiem skórę u podstawy rzęs. a) przednie zapalenie brzegów powiek gronkowce - u podstaw tej przypadłości znajduje się infekcja gronkowcowa. Często nieświadomie przenosimy do swojego oka groźny patogen. Wystarczy, że wyciągamy jakiś paproszek przy użyciu brudnego palca czy chusteczki higienicznej. Gdy nasza odporność jest nieco osłabiona, gronkowiec złocisty znajduje dogodne warunki dla rozwoju. W rezultacie prowadzi do zaczerwienienia oka oraz obwodowego nacieku rogówki. Na przednie zapalenie brzegów powiek o podłożu gronkowcowym w sposób szczególny narażone są osoby starsze, cierpiące na trądzik różowaty, cukrzycę, przyjmujące leki immunosupresyjne oraz nosiciele wirusa HIV. Zakażeniu gronkowcem sprzyja także ekspozycja oczu na pyły i nadmierne światło.

Objawy przedniego zapalenia brzegów powiek o podłożu gronkowcowym

Do objawów przedniego zapalenia brzegów powiek o podłożu gronkowcowym zaliczamy:

  • twarde łuski wokół podstaw rzęs, tzw. pierścienie;
  • łagodne brodawkowate zapalenie spojówek;
  • przewlekłe przekrwienie spojówek;
  • nieprawidłowy wzrost rzęs oraz ich siwienie.

b) przednie zapalenie brzegów powiek łojotokowe – zazwyczaj występuje u osób, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry. Swoim zasięgiem może obejmować również owłosioną skórę głowy, okolicę za uszami czy mostek. Ze względu na bliskie sąsiedztwo powiek oraz powierzchni gałki ocznej może powodować wtórne zmiany zapalne i mechaniczne w obrębie spojówki oraz rogówki.

Objawy przedniego zapalenia brzegów powiek o podłożu łojotokowym

Objawy przedniego zapalenia brzegów powiek o podłożu łojotokowym obejmują:

  • przekrwiony i połyskujący tłusty brzeg powieki z posklejanymi rzęsami;
  • miękkie łuski na brzegu powieki i rzęsach, pieczenie;
  • uczucie piasku pod powiekami;
  • delikatny światłowstręt.

Uciążliwe symptomy najbardziej dają się we znaki rano, gdy osoba dotknięta tą przypadłością budzi się z mocno posklejanymi rzęsami. Jeśli jednak u pacjenta równolegle występuje zespół suchego oka, objawy mogą ulec intensyfikacji w ciągu dnia, zwłaszcza podczas pracy przy komputerze.

2. tylne zapalenie brzegów powiek – u jego podstaw znajduje się wcześniej wspomniana dysfunkcja gruczołów Meiboma, której towarzyszą zmiany w sekrecji wydzieliny. Lipazy bakteryjne, czyli enzymy rozkładające związki tłuszczowe produkowane przez bakterie, przyczyniają się do rozkładu substancji lipidowych produkowanych przez gruczoły Meiboma. W rezultacie dochodzi do uwolnienia wolnych kwasów tłuszczowych, które z kolei podwyższają temperaturę topnienia wydzieliny. Ta w normalnych warunkach przyjmuje postać bardziej zwartą i stałą, przez co zaczopowuje ujścia gruczołów Meiboma. To z kolei utrudnia przedostawanie się wydzieliny na zewnątrz i skutkuje podrażnieniem powierzchni gałki ocznej. W związku z tym, iż film łzowy jest pozbawiony fosfolipidów, znacznie szybciej odparowuje, co prowadzi do wysuszenia gałki ocznej.

Objawy tylnego zapalenia brzegów powieki

Symptomy tylnego zapalenia brzegów powieki to:

  • przykrycie ujść gruczołów Meiboma małymi, oleistymi kuleczkami;
  • wydęcie, cofnięcie lub zaczopowanie ujść gruczołów Meiboma, co powoduje przekrwienie tylnego brzegu powieki;
  • ucisk tylnego brzegu powieki skutkuje uwolnieniem charakterystycznej, mętnej wydzieliny, która wykazuje wysokie podobieństwo do pasty do zębów.

Katar sienny, a zwykły różnice

Jak dbać o higienę brzegów powiek?

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek to bardzo nieprzyjemna przypadłość, niezależnie od tego, czy dotyczy przedniej, czy tylnej części powieki. Aby ustrzec się przed uciążliwymi dolegliwościami, należy pamiętać o higienie brzegów powiek. Choć to określenie brzmi dość tajemniczo, to w rzeczywistości mamy tutaj do czynienia z 3 prostymi krokami. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o higienę brzegów powiek, koniecznie zapoznaj się treścią tego akapitu.

1. Okłady rozgrzewające W związku z tym, iż problem bardzo często sprowadza się do zatkania ujść gruczołów Meiboma oleistymi kuleczkami, należy je upłynnić, stosując ciepłe kompresy na powieki. W uzyskaniu optymalnej gęstości zalegającej wydzieliny pomóc mogą specjalne maseczki rozgrzewające lub prosty okład wykonany domowym sposobem. Gorący kompres kładziemy na przymkniętych powiekach i pozostawiamy na 5-10 minut.

2. Masaż brzegów powiek Po upływie 5-10 minut zdejmujemy gorący kompres i przystępujemy do wykonania masażu brzegów powiek. Czynność tę najlepiej przeprowadzić przy użyciu palców. Te jednak należy wcześniej dokładnie umyć, aby nie wprowadzić do oka żadnych potencjalnych patogenów. Górną powiekę masujemy za pomocą delikatnych, okrężnych ruchów, dolną zaś traktujemy ruchem posuwistym od środka w kierunku brzegu powieki. Masaż brzegów powiek pozwala pozbyć się upłynnionej wydzieliny zalegającej w gruczołach Meiboma.

3. Oczyszczanie brzegów powiek Na koniec należy starannie oczyścić brzegi powiek. Do tego celu wykorzystujemy specjalne chusteczki lub fragment jałowej gazy nasączonej płynem do czyszczenia powiek. Oczyszczanie brzegów powiek należy przeprowadzić za pomocą jednostajnych, poziomów ruchów od zewnętrznej części oka, kierując się w stronę nosa.

Jakie preparaty stosować na przewlekłe zapalenie powiek?

W związku z tym, iż przewlekłemu zapaleniu powiek zazwyczaj towarzyszy infekcja bakteryjna, należy zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi stosowne badania i przepisze antybiotyk zwalczający bakterie odpowiedzialne za zakażenie. W związku z tym, iż przewlekłe zapalenie powiek często wiąże się z zespołem suchego oka, warto sięgnąć po krople nawilżające do oczu takie jak KeratoStill, Hyabak, ZUMA Świetlik Plus czy Ektin. Odpowiednio dobrane krople nie tylko nawilżą powierzchnię gałki ocznej oraz nasze spojówki, zmniejszając w ten sposób tarcie podczas mrugania, ale też złagodzą podrażnienie i zaczerwienienie gałki ocznej.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.