Sposoby na niestrawność
Niestrawność określana także jako dyspepsja (grecki: dys-zły i peptein-trawienie, czyli złe trawienie), to często występujące zaburzenie objawiające się przewlekłym bądź nawracającym dyskomfortem, niekiedy bólem umiejscowionym w górnej części brzucha, z wzdęciami, nudnościami, odbijaniem, a także uczuciem pieczenia w dolnej części przełyku (zgaga).
Niestrawność może być spowodowana niewystarczającą ilością soku żołądkowego, zaburzeniami ruchliwości żołądka, zaburzeniem motoryki dróg żółciowych i funkcji pęcherza żółciowego, obniżoną czynnością wydzielniczą trzustki.
Objawy
- zgaga,
- uczucie pełności w nadbrzuszu po posiłku,
- wymioty,
- nudności,
- wzdęcia i gazy,
- biegunka,
- brak łaknienia,
- uczucie wczesnej sytości,
Objawy dyspepsji mogą występować przewlekle lub nawracająco.
Dolegliwością trawiennym często towarzyszą wzdęcia, wynikają z obecności nadmiernej ilości gazu w żołądku lub w jelitach, pochodzącego z połkniętego powietrza i normalnego rozkładu niektórych niestrawionych pokarmów przez bakterie jelitowe. Wzdęcia mogą być objawem nietolerancji glutenu, mukowiscydozy czy przewlekłego zapalenia trzustki. Wzdęcia związane z trawieniem nie są bolesne. Ale wpływają na nastrój, apetyt mogą mieć niekorzystne skutki krążeniowe odpowiadające za kompleks objawów sercowo -żołądkowych. Nagromadzone w żołądku powietrze powoduje, że żołądek uciska od dołu serce i nerwy trzewne.
Przyczyny niestrawności
- spożywanie zbyt obfitych i tłustych posiłków w pośpiechu lub w okresach napięcia nerwowego
- palenie papierosów
- picie zbyt dużych ilości kawy lub alkoholu
- zażywanie leków drażniących śluzówkę żołądka takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne
- zmęczenie i napięcie wywołane stresem
- organiczna choroba przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa w rzadkich przypadkach nowotwór)
Niektórzy ludzie cierpią z powodu trwale utrzymującej się niestrawności, która pozostaje bez związku z żadną z podanych wyżej przyczyn. Nazywana jest ona wtedy niestrawnością czynnościową i może towarzyszyć zespołowi jelita drażliwego.
Niestrawność ze zgagą często pojawia się w zaawansowanej ciąży, kiedy macica uciska żołądek. Ciężarnym zaleca się spożywanie niewielkich posiłków i unikanie pokarmów drażniących żołądek, np. pikantnych.
Kiedy iść do lekarza
Czasami niestrawność jest oznaką poważnej choroby. Należy pilnie udać się do lekarza, kiedy pojawią się:
- wymioty, utrata wagi lub apetytu
- czarne stolce lub krew w wymiocinach
- ostry ból po prawej stronie górnej części brzucha
- dolegliwości brzuszne nie związane z jedzeniem
- niestrawności towarzyszy brak oddechu, poty lub ból promieniujący do szczęki, szyi i ramienia.
Jakie leki na niestrawność
W leczeniu niestrawności stosuje różne grupy leków:
- preparaty wzmagające wydzielanie żółci, która wspomaga proces trawienia np. Sylimarol , Raphacholin, Ulgix trawienie, Verdin complexx, Cynarex, Cynacholin
- leki ułatwiające trawienie stosowane w dolegliwościach żołądkowo -jelitowych: Iberogast, Enterosol
- leki zobojętniające (stosowane w leczeniu refluksu i zgagi) -inhibitory pompy protonowej dostępne w aptece bez recepty: Controloc, Polprazol Max, Bioprazol Max
- leki akalizujące: Rennie, Gaviscon, Manti, Alugastrin
Podczas przyjmowania leków zobojętniajacych trzeba pamiętać, aby zachować dwugodzinną przerwę pomiędzy zażyciem innych leków, ponieważ mogą zaburzyć ich wchłanianie, nie powinny być stosowane dłużej niż dwa tygodnie
- leki rozkurczowe np. No-spa, Boldalon ,Pyralgin
- leki neurohormonalne przyspieszające wydalanie (prokinetyki)
Zioła na niestrawność
Przy niestrawności można stosować zioła w postaci tabletek, drażetek, płynów doustnych i naparów z ziół. Najczęściej stosowane zioła na niestrawność to:
- dziurawiec
- mięta pieprzowa- pobudza czynność wydzielniczą żołądka, ułatwia trawienie pokarmów
- nagietek
- karczochy
- siemię lniane -działa osłaniająco na błonę śluzową żołądka
- melisa lekarska-posiada właściwości uspokajające, działa przeciwskurczowo, wpływa korzystnie na trawienie, może być stosowana również w zaburzeniach związanych z układem pokarmowym na tle nerwowym
- kłącze ostryżu -działa rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg żółciowych, może być stosowany w stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego oraz wątroby, jest pomocny w przypadku wzdęć i bólów brzucha spowodowanych niestrawnością.
Jeśli stosowanie leków na niestrawność nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może ograniczyć leczenie farmakologiczne i zalecić psychoterapię, zmianę nawyków dietetycznych, unikanie produktów, które wywołują objawy niestrawności.
- Lek
- Tabletki
Domowe sposoby na niestrawność
Obejmują dietę i picie herbatek ziołowych z mięty, rumianku, kminku, i kopru włoskiego. Napary z ziół` łagodzą objawy niestrawności i przywracają równowagę w przewodzie pokarmowym, są sprawdzonym i naturalnym sposobem na ból brzucha i wzdęcia, mają właściwości rozkurczające oraz ułatwiają trawienie.
Dieta na niestrawność
Przynajmniej przez kilka dni należy jeść posiłki lekkostrawne, gotowane mięso, lekkie zupy oraz gotowane warzywa. Jeśli źle się czujesz i niestrawność jest bardzo uciążliwa przez trzy dni należy jeść suchary i kleiki.
Przy niestrawności zaleca się:
- jeść powoli i gryź pokarm dokładnie
- jeść częściej, ale mniejsze porcje, ale zawsze w pozycji pionowej
- ostatni posiłek powinien być spożywany trzy godziny przed snem
- zaprzestać palenia papierosów
- nie jeść w pośpiechu
- zrezygnować lub ograniczyć ostre przyprawy
- ograniczyć żywność głęboko przetworzoną i żywność typu fast-food
- unikać smażonych i tłustych potraw
- aby uniknąć wzdęcia brzucha należy ograniczyć ilość wypijanych napojów gazowanych, potraw gazopędnych (fasola, groch, cebula, jabłka)