Leki i suplementy na poprawę koncentracji – co wybrać?
16.06.2025 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90 %) Na podstawie: 7 ocen

Leki i suplementy na poprawę koncentracji – co wybrać?

W świecie pełnym bodźców, nieustannych wyzwań i rosnących oczekiwań coraz więcej osób ma problem, aby utrzymać pełne skupienie przez dłuższy czas. Problemy z koncentracją dotykają ludzi w różnym wieku, w tym dorosłych, którzy są aktywni zawodowo. W rezultacie wiele osób szuka preparatów, które ułatwią im utrzymanie uwagi na wykonywanych zadaniach. Jakie są apteczne suplementy i leki na koncentrację?

Co zawierają suplementy na koncentrację dostępne w aptece?

Osoby, które żyją w nieustannym pędzie, podkreślają, że coraz częściej przytrafia im się chwila dekoncentracji. Wiele z nich skarży się również na spadek energii i trudności z przyswajaniem informacji. Z pomocą przychodzą im apteczne suplementy na koncentrację. Wspomniane produkty wprawdzie nie są lekami, ale mogą w znaczący sposób wspierać funkcjonowanie układu nerwowego. Charakteryzują się zróżnicowanym składem. Najczęściej jednak można w nim znaleźć substancje, których działanie zostało potwierdzone w badaniach naukowych.

Ekstrakt z miłorzębu japońskiego na poprawę koncentracji

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych składników jest ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Wyciąg z Ginkgo biloba wspiera krążenie krwi w strukturach mózgowych i tym samym poprawia dotlenienie komórek nerwowych. Regularne stosowanie preparatów z miłorzębem może wspierać pamięć i zdolność koncentracji. Suplementy na koncentrację z tym naturalnym składnikiem poleca się osobom starszym i w sytuacjach intensywnego wysiłku umysłowego. Na szczególną uwagę zasługuje Ginkgo total.

Kofeina – naturalne wsparcie koncentracji

Większość osób kojarzy kofeinę głównie z działaniem pobudzającym. W odpowiednich dawkach, które zazwyczaj nie przekraczają 200 mg dziennie, może poprawić czujność i skrócić czas reakcji. W związku z tym wiele suplementów na poprawę koncentracji zawiera kofeinę wraz z L-teaniną, która łagodzi pobudzenie. W sprzedaży znajduje się m.in. Grinday Energetik, w którego składzie można znaleźć kofeinę i ekstrakt z ashwagandhy.

Suplementy na koncentrację z kompleksem witamin z grupy B

Wykazano, że witaminy z grupy B, a zwłaszcza B6, B9 i B12, odgrywają kluczową rolę w produkcji neuroprzekaźników. Od ich obecności zależy m.in. synteza serotoniny i dopaminy. Niedobory ww. witamin mogą prowadzić do pogorszenia nastroju, zmęczenia i trudności w koncentracji. Można je uzupełnić, suplementując Skoczylas B-Complex.

Kwas pantotenowy – naturalny sposób na koncentrację

Naukowcy zauważyli, że kwas pantotenowy wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga również zredukować uczucie zmęczenia. W połączeniu z ashwagandhą może przyczynić się do lepszego radzenia sobie ze stresem.

Wybierając apteczne suplementy na koncentrację, sięgnij po preparaty o sprawdzonym składzie. Choć nie zastąpią one zdrowego trybu życia, dobrze zbilansowanej diety i odpoczynku, mogą stanowić cenne wsparcie w chwilach intensywnego wysiłku umysłowego.

Leki na pamięć a leki na poprawę koncentracji – czym się różnią?

Choć w języku potocznym często używa się pojęć „pamięć” i „koncentracja”, traktując je jako synonimy, to kryją się pod nimi 2 różne procesy poznawcze. Pamięć jest zdolnością do przechowywania i odtwarzania informacji. Z kolei koncentracja odpowiada za umiejętność skupienia uwagi na konkretnym zadaniu. W związku z tym również leki na pamięć działają nieco inaczej niż leki na koncentrację. Są skierowane do innych grup pacjentów.

Leki na pamięć zazwyczaj stosuje się u osób, u których stwierdzono zaburzenia poznawcze o podłożu neurologicznym. Wśród nich należy wymienić łagodne otępienie, chorobę Alzheimera i inne schorzenia neurodegeneracyjne. Leki na pamięć poprawiają przekaźnictwo cholinergiczne w mózgu. W Polsce stosuje się preparaty oparte na takich substancjach aktywnych, jak donepezil i inhibitor acetylocholinoesterazy. Oba składniki czynne zwiększają dostępność acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem kluczowym dla pamięci. Tego typu leki na pamięć wymagają ścisłego nadzoru lekarskiego. W związku z tym są dostępne wyłącznie na receptę.

Z kolei leki na koncentrację mają za zadanie poprawić zdolność skupienia się, czujność i szybką reakcję na bodźce. Stosuje się je m.in. w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Zazwyczaj zawierają takie substancje aktywne, jak metylofenidat czy modafinil. Wspomniane składniki czynne wpływają na poziom dopaminy i noradrenaliny. Zwiększają tym samym aktywność tych obszarów mózgu, które odpowiadają za kontrolę uwagi i motywację. Leki na koncentrację, podobnie jak leki na pamięć, stosuje się pod ścisłą kontrolą lekarza.

W aptekach można znaleźć też preparaty dostępne bez recepty, które wspierają pamięć lub koncentrację. Na ogół zawierają kofeinę, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia czy ashwagandhy. Mogą okazać się pomocne w chwilach zmęczenia, stresu czy intensywnej nauki.

Bibliografia

  1. Birks, J. (2006). Cholinesterase inhibitors for Alzheimer's disease. Cochrane Database of Systematic Reviews, (1), CD005593. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005593

  2. Gauthier, S., & Schlaefke, S. (2014). Efficacy and tolerability of Ginkgo biloba extract EGb 761® in dementia: A systematic review and meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Clinical Interventions in Aging, 9, 2065–2077. https://doi.org/10.2147/CIA.S72728

  3. Giesbrecht, T., Rycroft, J. A., Rowson, M. J., & De Bruin, E. A. (2010). The combination of L-theanine and caffeine improves cognitive performance and increases subjective alertness. Nutritional Neuroscience, 13(6), 283–290. https://doi.org/10.1179/147683010X12611460764840

  4. Glade, M. J. (2010). Caffeine—Not just a stimulant. Nutrition, 26(10), 932–938. https://doi.org/10.1016/j.nut.2010.08.004

  5. Rapport, M. D., Randall, R., & Moffitt, C. (2002). Attention-deficit/hyperactivity disorder and methylphenidate: A dose-response analysis and parent-child comparison of somatic complaints. Journal of Attention Disorders, 6(1). https://doi.org/10.1177/108705470200600103

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.