Czym jest homeopatia?
Teoria homeopatii głosi, że jeśli określoną substancję otrzyma zdrowa osoba, pojawią się u niej objawy danej choroby, natomiast w przypadku osoby chorej substancja ta zwiększy zdolność organizmu do samowyleczenia.
- Historia homeopatii
- Leki homeopatyczne
- Jakie są rodzaje leków homeopatycznych?
- Produkcja
- Środki homeopatyczne
Historia homeopatii
Teoria homeopatii po raz pierwszy została ogłoszona pod koniec 15 wieku. Rozwinął ją 300 lat później niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Doszedł on do wniosku, że małe dawki wyciągów z ziół są bardziej skuteczne w leczeniu choroby niż ich jedna duża dawka. Zaobserwował on, że kora chininy, którą wówczas stosowano do leczenia malarii, u zdrowych osób wywołuje objawy tej choroby. I odwrotnie, zioło to przynosiło widoczne efekty lecznicze u osób chorych. Sukces takich metod leczenia stał się przyczyną rozprzestrzeniania się homeopatii.
Leki homeopatyczne
Wiele schorzeń może być leczonych za pomocą homeopatii. Wyjątkiem są choroby, które wymagają zabiegu operacyjnego. Leki homeopatyczne stosuje się między innymi w katarze siennym, astmie, migrenie, bólu głowy, przeziębienia i grypy, zapalenia kości i stawów oraz zespołu przewlekłego zmęczenia. Środki homeopatyczne mogą być również stosowane w przypadku zranień, użądleń, mniejszych oparzeń oraz siniaków. Celem homeopatii jest leczenie raczej całego organizmu człowieka niż poszczególnych chorób. Zapisując środek homeopatyczny, homeopata bierze pod uwagę osobowość, emocje, przyzwyczajenia jak również obecność czynników stresujących. W rezultacie dwie osoby cierpiące na tę samą chorobę mogą być leczone dwoma różnymi środkami, jak również ten sam lek jest stosowany do zwalczania różnych objawów. Środki homeopatyczne mają zazwyczaj postać tabletek, proszku bądź granulek, dostępne są również w postaci nalewek lub kremów. Leki homeopatyczne zawierają śladowe ilości aktywnych składników (uzyskiwanych wyciągów roślinnych, zwierzęcych a także mineralnych). To jak szybko pojawią się efekty, zależy od rodzaju schorzenia oraz reakcji organizmu na dane leczenie. Przewlekłe dolegliwości nie ustępują od razu, ale pewną poprawę powinno się już zauważyć dość wcześnie. W ostrych przypadkach poprawa powinna nastąpić szybciej.
Jakie są rodzaje leków homeopatycznych?
Wyróżnia się trzy rodzaje leków homeopatycznych:
- leki roślinne - najczęściej są nalewkami i maceratami roślin w alkoholu, używane są do leczenia objawów chorobowych
- leki zwierzęce– surowiec pochodzenia zwierzęcego na przykład jad albo całe owady (mrówka, pszczoły), mają zastosowanie w zwalczaniu chorób przewlekłych i ostrych
- leki mineralne - sole mineralne jak wapń, związki siarki itd. które można podawać w różnych formach. Stosuje się je w terapii schorzeń przewlekłych.
Przede wszystkim leki w homeopatii mają za zadanie wyleczyć objawy, a nie samą chorobę. Nie są przeznaczone do leczenia trwałych zmian w organizmie na przykład zawału serca, zapalenia wyrostka robaczkowego czy złamania kości. Z powodzeniem można leczyć stany zapalne układu moczowego, zapalenia zatok, neuralgię, migreny, chorobę układu oddechowego oraz choroby skóry.
Każdy z surowców na bazie którego produkowany jest lek homeopatyczny pozyskiwany jest z jego naturalnego środowiska na przykład rośliny lecznicze są zbierane na certyfikowanych plantacjach od Azji przez Europę aż do Ameryki. W medycynie homeopatycznej choremu podaje się najmniejszą z możliwych dawek, aby pobudzić w jak najdelikatniejszy sposób jego układ immunologiczny do zwalczenia choroby. Dlatego w homeopatii odpowiednio rozcieńcza się stężenie substancji czynnej w lekach homeopatycznych zamiast je zwiększać.
Produkcja
Z surowca leczniczego sporządza się w laboratorium przy użyciu nowoczesnych technologii i sprzętu wyciągi wodne lub alkoholowe tak zwane pranalewki, będące bazą do wytworzenia leków homeopatycznych, zostają w laboratorium przefiltrowane a następnie rozcieńczane oraz dynamizowane poprzez wielokrotne wstrząsanie–odbywa się ono w sterylnych, sterowanych komputerowo komorach dynamizacyjnych. Z tak spotencjonowanego roztworu substancji wyjściowej wytwarza się dopiero gotowe: granulki, tabletki, syropy, maści, żele, aerozole, krople do oczu, czopki.
Na opakowaniach lekarstwa umieszcza się łacińską nazwę surowca, z którego zostało wyprodukowane, oraz stopień rozcieńczenia i zdynamizowania, czyli potencję np. 9 CH lub D200. Dawka leku homeopatycznego nie zależy od wieku i wagi pacjenta, istotna jest bowiem nie ilość leku, ale częstotliwość jego przyjmowania i potencja.
CH to setne rozcieńczenie substancji czynnej w proporcji 1:100, 1 część pranalewki + 99 części rozpuszczalnika. C- oznacza z łac. centum 100, a H pochodzi od nazwiska Hahnemanna, który stworzył skalę rozcieńczeń. Następnie roztwór jest zdynamizowany– każde rozcieńczenie wstrząsa się wielokrotnie. Kolejne rozcieńczenia leku homeopatycznego osiąga się powtarzając ten proces tyle razy, ile jest potrzebne, czyli np. w najczęściej spotykanych w naszych aptekach lekach o potencji 9 CH- dziewięciokrotnie. Rozcieńczenie DH w lekach homeopatycznych oznacza rozcieńczenie w proporcji dziesiętnej, czyli jedna część substancji czynnej przypada na 10 części rozpuszczalnika.
Dawkowanie leku homeopatycznego dla dziecka jest takie samo, jak dla dorosłego. Pojedyńcza dawka w przypadku leków w granulkach wynosi zwykle 5 granulek. Powinno się je przyjmować pomiędzy posiłkami, granulki lub tabletki najlepiej jest umieścić pod językiem i poczekać by się rozpuściły. Leki homeopatyczne nie wchodzą w interakcję z innymi substancjami leczniczymi. W ostrych stanach zaleca się początkowo częste przyjmowanie leku co godzinę lub co pół godziny przez pierwsze 24 godziny. W miarę poprawy samopoczucia pacjenta zwiększa się odstęp między kolejnymi dawkami do 2- 3 razy dziennie w ciągu kolejnych dni.
Środki homeopatyczne
Istnieje ponad 2000 rodzajów leków homeopatycznych choć tylko 100 z nich jest w powszechnym użyciu. Środki homeopatyczne sporządza się z niektórych roślin oraz substancji, które w formie nierozpuszczonej są silnymi truciznami, takich np. jak belladonna (pokrzyk wilcza jagoda) czy arszenik. Stosuje się je w tak dużym rozcieńczeniu, że tracą swoje działanie toksyczne. Ten sam środek może być stosowany w leczeniu kilku chorób a to dlatego że podobne objawy towarzyszą różnym chorobom.
Środki homeopatyczne nie mają efektów ubocznych nie powodują też uzależnienia.
Apteki oferują szeroki asortyment leków homeopatycznych na różne schorzenia takie jak:
- Boiron Camilia-bolesne ząbkowanie
- Boiron Oscllococcinum-grypa,przeziębienie
- Heel Euphorbium-aerozol do nosa na katar
- Heel Viburcol- czopki w stanach niepokoju
- Boiron Coryzalia –katar, zatoki
- Arnigel-siniaki, stłuczenia
- Engystol- infekcje gardła, górnych dróg oddechowych
- Drosetux- syrop na suchy kaszel
- Sedalia –syrop na uspokojenie
- Boiron Homeovox-chrypka, nadwyrężenie strun głosowych
- Boiron Homeoptic- krople do oczu: podrażnienie, zaczerwienie, zmęczenie
- Lek homeopatyczny
- Syrop
- Lek homeopatyczny
- Tabletki
- Lek homeopatyczny
- Płyn