Kaszel palacza – objawy i leczenie
Przez Przemysław Nowicki 18.01.2021 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.6 (92%) Na podstawie: 7 ocen

Kaszel palacza – objawy i leczenie

Palenie papierosów, choć może wydawać się relaksujące, wpływa negatywnie na organizm człowieka. Może powodować problemy z układem krążenia, płucami, a nawet prowadzić do trudności z poczęciem dziecka. Osoby, które są uzależnienie od papierosów, prędzej czy później zaczynają skarżyć się na kaszel palacza. Jakie daje on objawy i jak przebiega jego leczenie?

  1. Dym tytoniowy – skład
    1. Jak działa nikotyna?
    2. Jak palenie papierosów upośledza wymianę gazową?
    3. Inne szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym
  2. Czym jest kaszel palacza?
  3. Jak powstaje kaszel palacza?
  4. Po czym poznać kaszel palacza?
  5. Kaszel palacza – możliwe komplikacje
  6. Jak łagodzić kaszel palacza?
  7. Jak długo kaszel palacza utrzymuje się po rzuceniu palenia?

Dym tytoniowy – skład

Czy wiesz, że dym tytoniowy zawiera aż 4 tysiące związków chemicznych? Większość z nich wykazuje właściwości toksyczne i wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Niestety, substancje zawarte w dymie tytoniowym szkodzą nie tylko samemu palaczowi, ale też osobom postronnym, które przebywają wraz z nim w jednym pomieszczeniu. Palenie bierne jest równie niebezpieczne jak palenie czynne. Czasem wręcz niesie ze sobą większe zagrożenie, zwłaszcza gdy biernym palaczem jest kobieta w ciąży lub dziecko. W ich przypadku substancje smoliste oraz inne toksyczne składniki mają dużo większą siłę oddziaływania, mogą też doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji.

Jak działa nikotyna?

97% wszystkich alkaloidów zawartych w papierosie stanowi nikotyna. Substancja ta przyczynia się do obkurczenia ścian naczyń krwionośnych, co skutkuje wzrostem ciśnienia krwi. W rezultacie serce musi pompować krew znacznie szybciej, niż u osób niepalących. Na tym jednak szkodliwe działanie nikotyny się nie kończy. Wykazano, iż zaburza ona pracę genu p53, który pełni funkcję antynowotworową, czyli zwalcza wadliwe komórki. Nikotyna bardzo łatwo przedostaje się do organizmu człowieka. Wykazano, iż alkaloid ten doskonale wchłania się przez śluzówkę górnych dróg oddechowych oraz pęcherzyki płuc. Gdy wraz z krwią nikotyna przedostanie się do naczyń mózgowych przyczynia się do uwolnienia adrenaliny i noradrenaliny, które przyspieszają pracę serca. Substancje te są nam potrzebne w sytuacjach stresowych, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia czy zdrowia. Ich wysoki poziom utrzymujący się w organizmie przez dłuższy czas zaburza pracę układu odpornościowego i trawiennego.

Jak palenie papierosów upośledza wymianę gazową?

Podczas palenia papierosów powstaje także tlenek węgla (II), zwany popularnie czadem. Jest to substancja toksyczna, która trwale wiąże się z hemoglobiną, blokując jej tym samym możliwość połączenia się z życiodajnym tlenem, na który zapotrzebowanie zgłaszają wszystkie komórki w naszym organizmie. Palenie papierosów prowadzi zatem do utrudnienia wymiany gazowej i gorszego dotlenienia tkanek oraz narządów.

Palenie papierosów skutkuje też uwolnieniem tlenków azotu. Tlenek azotu (II) może powodować stres oksydacyjny, w wyniku którego starzeją się komórki organizmu oraz dochodzi do stanów zapalnych mogących przekształcić się w zmiany nowotworowe. Natomiast tlenek azotu (IV) uszkadza błony komórkowe w płucach.

Palacze często z własnej woli wprowadzają do swojego organizmu kwas cyjanowodorowy, czyli silną truciznę wykorzystywaną podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Kwas pruski blokuje aktywność enzymów oddechowych, ponadto hamuje ruch rzęsek w drogach oddechowych.

Kaszel palacza - jakie są objawy?

Inne szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym

To jednak nie jedyne szkodliwe substancje obecne w dymie tytoniowym, jest ich znacznie więcej. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż zaliczamy do nich:

  • silnie drażniącą akroleinę;
  • amoniak drażniący receptory dróg oddechowych;
  • aceton wykorzystywany do usuwania hybryd z paznokci;
  • trujący arsen;
  • chlorek winylu wykorzystywany do produkcji plastiku;
  • fenole destrukcyjnie wpływające na rzęski w oskrzelach;
  • rakotwórczy formaldehyd wykorzystywany do konserwacji preparatów biologicznych;
  • radioaktywny polon;
  • metale ciężkie;
  • substancje smoliste.

Czym jest kaszel palacza?

Kaszel palacza występuje u osób, które są uzależnione od palenia wyrobów tytoniowych. Bardzo często nie przykłada się do niego większej wagi. Tymczasem istnieją liczne możliwe komplikacje, w tym ryzyko, iż kaszel palacza jest jednym z objawów raka płuc lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Przyjęło się, iż osoba nałogowo paląca papierosy, zmaga się z dokuczliwym kaszlem. Tymczasem nie mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem fizjologicznym, nad którym można przejść do porządku dziennego, lecz z podrażnieniem dróg oddechowych przez szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotyna, tlenek węgla, substancje smoliste oraz pochodne benzenu mogą nie tylko powodować kaszel palacza, ale też doprowadzić do procesów nowotworzenia, w tym raka płuc.

Jak powstaje kaszel palacza?

W naszych drogach oddechowych wytwarzana jest pewna ilość śluzu. Pełni on bardzo istotną rolę, bowiem hamuje bakterie, grzyby oraz groźne wirusy przed przedostaniem się w głąb organizmu i wywołaniem poważnej infekcji. Śluz ten zatrzymuje także toksyczne substancje, które zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy. Ewolucja wyposażyła nas w bardzo przydatny mechanizm. Pozbywamy się wyżej wspomnianego śluzu w wyniku naturalnego odruchu, jakim jest kaszel. Niestety, palenie papierosów przyczynia się do wprowadzenia do organizmu substancji, które prowadzą do zamierania komórek odpowiedzialnych za oczyszczanie dróg oddechowych. W rezultacie nałogowemu palaczowi coraz trudniej odkasływać śluz, który u niego jest produkowany w nadmiernych ilościach.

Po czym poznać kaszel palacza?

Kaszel palacza dość znacznie różni się od zwyczajnego odkasływania. Rozpoznamy go po następujących właściwościach:

  • jest on silnie drażniący;
  • ma charakter uporczywy;
  • wyróżnia się gwałtownością;
  • nasila się rano, tuż po przebudzeniu;
  • towarzyszy mu odpluwanie lepkiej, gęstej wydzieliny, która z czasem może mieć charakter ropny lub zawierać niewielkie ilości krwi;
  • w miarę postępowania nałogu kaszel palacza staje się coraz bardziej dokuczliwy.

Kaszel palacza – możliwe komplikacje

Czasem kaszel palacza nie jest jedynie uciążliwą dolegliwością, lecz jednym z objawów poważnej choroby. U osób uzależnionych od nikotyny mogą pojawić się następujące schorzenia:

  • przewlekłe zapalenie płuc;
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc;
  • astma oskrzelowa;
  • gruźlica;
  • rak płuc.

Jak łagodzić kaszel palacza?

Leczenie kaszlu palacza powinno obejmować przede wszystkim rzucenie nałogu. Aby tego dokonać można skorzystać z tabletek do ssania Niquitin Mini, które zawierają pewną ilość nikotyny pomagającą w walce z uzależnieniem. Inne produkty, które mogą okazać się pomocne przy rzucaniu nałogu przez palacza, to Desmoxan oraz Recigar. Ponadto istnieją leki na kaszel palacza bez recepty takie jak Detusan. Stosując je, zmniejszamy częstotliwość odruchu kaszlu, ponadto zawarte w nich substancje chronią błonę śluzową gardła i łagodzą suchość w jamie ustnej.

Jak długo kaszel palacza utrzymuje się po rzuceniu palenia?

Niestety, kaszel palacza nie znika z dnia na dzień. Może towarzyszyć nam nawet przez kilka lat od rzucenia nałogu. Płuca potrzebują bowiem czasu, aby oczyścić się ze szkodliwych substancji, które gromadziły się w nich przez lata uzależnienia od nikotyny. Warto jednak pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza i wykonywać badania, które wykażą, iż kaszel nie jest objawem poważniejszej choroby, np. raka płuc.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.