Jakie leki na zbicie gorączki?
Spis treści:
- Jakie są przyczyny gorączki?
- Jak zbić gorączkę?
- Jak zbić gorączkę u dziecka?
- Jak obniżyć gorączkę u dorosłego?
Gorączka to podwyższona temperatura ciała ponad fizjologiczną normę, jest odpowiedzią na stan chorobowy. Jej pierwotną funkcją jest ułatwienie zwalczania infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Fizjologiczna temperatura ciała waha się w granicach 37 stopni. O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała pod pachą wzrasta powyżej 38 stopni, wówczas białka odpornościowe wykazują największą aktywność, więc skutecznie bronią przed wirusami i bakteriami. Gdy temperatura jest podwyższona, zmniejsza się stężenie żelaza i cynku w osoczu, co hamuje rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Bakterie i wirusy mają gorsze warunki do przetrwania i namnażania się w rozgrzanym organizmie.
Zatem gorączkę możemy traktować jako mechanizm obronny w walce z infekcjami. Jest to reakcja obronna organizmu na obecność bakterii, wirusów, grzybów a także alergenów i substancji nazywanych pirogenami. Podwyższona temperatura ciała może być reakcją na wiele czynników: zakażenie, uraz, oparzenie, przegrzanie z powodu zbyt ciepłego ubioru czy wysokiej temperatura otoczenia. Za regulację temperatury w organizmie odpowiada szereg czynników, które podlegają kontroli w obszarze mózgu zwanym podwzgórzem. Podczas gorączki chory odczuwa osłabienie, zmęczenie, dreszcze i uczucie chłodu.
Jakie są przyczyny gorączki?
Gorączka to najczęściej jeden z objawów
- infekcji wirusowej,
- bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych,
- bakteryjnych infekcji dróg moczowych.
Rzadsze przyczyny gorączki to choroby autoimmunologiczne i nowotworowe.
Podwyższenie temperatury ciała powoduje znaczne przyspieszenie metabolizmu, zwiększenie tętna, zwiększone zapotrzebowanie tkanek na tlen oraz znaczne zwiększone parowanie, nawet o pół litra na dobę. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, tak by nie doprowadzić do odwodnienia. Przyśpieszony metabolizm oznacza też większe zapotrzebowanie na energię, białko, witaminy. Gorączka powyżej 41 stopni stanowi poważne zagrożenie dla mózgu, w takiej temperaturze może dojść do denaturacji białek i w konsekwencji nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci. Jeśli gorączka przekracza tę wartość, należy ją bezwzględnie zbijać szczególnie:
- u dzieci, które nie mają dobrze rozwiniętego układu termoregulacji, należy stale monitorować temperaturę ciała dziecka i nie dopuszczać do jej zwiększania się powyżej 40 stopni;
- u osób ze słabym układem sercowo-naczyniowym - podwyższona temperatura może doprowadzić do podwyższenia tętna;
- u kobiet w ciąży - rozwijający się płód jest na nią szczególnie wrażliwy;
- chorujących na padaczkę.
Jak zbić gorączkę?
W większości przypadków leczenie powinno odnosić się do przyczyny wywołującej gorączkę. Najpopularniejszym sposobem na zbicie gorączki jest sięgnięcie po leki przeciwgorączkowe. W zwalczaniu jej objawów najlepszą skuteczność wykazują preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, wywołuje stosunkowo niewiele działań niepożądanych, jednak stosowany zbyt często może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dzięki czemu nie tylko zwalcza gorączkę, ale również działa przeciwzapalnie. Wywołuje niekiedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak ból brzucha, wymioty, biegunkę. Zdarzają się także przypadki krwawienia z przewodu pokarmowego i powstawania wrzodów żołądka. Pomimo tego, że oba leki posiadają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, różnią się.
Ibuprofen zaczyna działać szybciej, a efekt utrzymuje się dłużej. Usuwa także stan zapalny, który jest często przyczyną bólu i gorączki. Z kolei paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego. Ma mniejsze działanie drażniące dla żołądka, co jest szczególnie istotne, jeśli osoba cierpi na jakiekolwiek choroby przewodu pokarmowego.
Popularnym lekiem na podwyższoną temperaturę zawierającym kwas acetylosalicylowy jest Aspiryna i Polopiryna S. Z innych środków pomocnych w zbijaniu wysokiej gorączki jest lek o nazwie Pyralgina. Rodzaj leku i sposób jego stosowania powinien być dopasowany do wieku pacjenta oraz jego stanu zdrowia.
Dorośli najczęściej stosują leki na gorączkę w postaci tabletek, dzieci w postaci syropów, a u niemowląt najczęściej stosuje się czopki doodbytnicze.
Warto korzystać także z naparów z owoców i ziół o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym np. napary z owoców czarnego bzu, malin, kwiatów lipy. Jeśli mimo stosowania leków przeciwgorączkowych gorączka nie spada, wówczas należy skorzystać z konsultacji lekarskiej szczególnie jeśli występują takie objawy jak: sztywność karku, drgawki, zaburzenia oddychania, splątanie, utrata świadomości.
Jak zbić gorączkę u dziecka?
Gorączka u dziecka pojawia się nagle i szybko rośnie. Objawy gorączki u dziecka:
- zarumienienie,
- lepka, spocona skóra,
- płacz,
- uczucie zmęczenia,
- bóle głowy lub mięśni, kości, brzucha,
- suchość śluzówek,
- drgawki gorączkowe
Zdaniem większości lekarzy, gorączkę u dziecka należy zacząć obniżać, gdy przekroczy 38,5 stopnia by nie dopuścić do wystąpienia drgawek gorączkowych. W przypadku gorączki u dzieci podaje się leki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Są one dostępne w formie syropów i czopków. Dzieciom do lat 12 roku życia nie podaje się aspiryny, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na zbijanie gorączki u najmłodszych dzieci są czopki. Tego typu preparaty można stosować już od 2 miesiąca życia. Czopki takie jak: Efferalgan, Nurofen, Paracetamol zwalczają nie tylko gorączkę, ale także towarzyszące jej bóle głowy oraz bóle mięśni.
Jeśli dziecko potrafi przełykać można stosować wówczas leki na gorączkę dostępne w aptece bez recepty w postaci syropu np. Nurofen Forte, Ibum, Ibufen, Ibuprom Forte i dawkować według wagi dziecka.
Najskuteczniejsza w obniżaniu temperatury jest chłodna (ale nigdy nie zimna) woda, można robić chłodne okłady na czoło, albo zanurzyć dziecko w wodzie o temperaturze o 2 stopnie niżej niż temperatura jego ciała. W trakcie wzrostu temperatury stopy i dłonie dziecka są chłodne, a gdy temperatura wzrośnie to zwykle całe ciało dziecka jest gorące. Gorączkujące dzieci najczęściej nie mają apetytu, należy zadbać, by spożywały dużo płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia.
Do najczęstszych przyczyn gorączki u dzieci i niemowląt należą:
- trzydniówka,
- zapalenie ucha,
- infekcje jelitowo-żołądkowe, za które najczęściej odpowiadają rotawirusy.
Gorączka może też pojawić się w okresie szczepień obowiązkowych oraz ząbkowania.
Inne możliwe przyczyny gorączki u dzieci i niemowląt to:
- przeziębienie,
- zapalenie migdałków
- zakażenie meningokokami, pneumokokami.
Jak obniżyć gorączkę u dorosłego?
- Lek
- Saszetki
Organizm dorosłej osoby jest w pełni ukształtowany i znacznie silniejszy, dlatego lepiej radzi sobie z wysoką gorączką. U dorosłych gorączce może towarzyszyć: tachykardia, dreszcze, zmęczenie, bóle głowy. Gdy gorączka osiąga szczytową wartość skóra staje się zaczerwieniona, chory mocno poci się, pojawiają się wypieki na twarzy, a oczy szkliste.
Zdecydowanie najpopularniejszym, a także najskuteczniejszym sposobem na zbicie gorączki są tabletki przeciwgorączkowe takie jak: Ibuprom Max, Nurofen Forte, Apap, Aspiryna, Polopiryna S, Modafen, Pyralgina. Innym sposobem na zbijanie gorączki jest picie leków w formie saszetek takich jak: Vicks complete, Theraflu extra, Gripex Max, Fervex
Komentarz (01)
-
Alciasie 30, 2021
U mnie w domu jak pojawia się gorączka to zawsze dużo pije. Jak trzeba szybko zbijać to z reguły polopiryna oraz okłady chłodne. Można też pomyśleć nad tym co wa artykule https://totemat.pl/jak-zbic-goraczke-najlepsze-domowe-sposoby-na-goraczke/ bo nie każdą temperaturę trzeba zbijać a nawet niskich się nie powinno.