Jak leczyć odparzenia i odleżyny?
Przez Przemysław Nowicki 06.08.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.0 (80 %) Na podstawie: 11 ocen

Jak leczyć odparzenia i odleżyny?

Spis treści:

  1. Jak powstają odparzenia i odleżyny?
  2. Czym się różnią odparzenia od odleżyn?
  3. Co stosować na odparzenia?
  4. Co stosować na odleżyny?
  5. Jaki preparat na odparzenia i odleżyny?

Na odparzenia i odleżyny w sposób szczególny są narażone osoby starsze, które ze względu na problemy zdrowotne większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Warto jednak pamiętać, że nie jest to problem jedynie seniorów. Z odparzeniami i odleżynami często borykają się też młodzi ludzie po wypadkach, którzy powracają do pełni zdrowia po poważnej operacji. Tym zmianom skórnym towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jak leczyć odparzenia i odleżyny?

Jak powstają odparzenia i odleżyny?

Odparzenia i odleżyny powstają w wyniku długotrwałego ucisku oraz tarcia. Przy czym skóra może pocierać zarówno o różnego rodzaju przedmioty, vide metalowe rusztowanie materaca, jak i o inne fragmenty ciała. Odleżynom i odparzeniom sprzyja długotrwałe leżenie w jednej pozycji, dlatego tak ważne jest obracanie chorego w ciągu dnia. Warto podkreślić, iż odleżyny i odparzenia powodują ogromny ból, pieczenie i swędzenie. Uszkodzona skóra z kolei stanowi otwarte wrota dla różnego rodzaju patogenów, w tym bakterii i grzybów. Nieleczone odleżyny i odparzenia mogą zatem prowadzić do groźnych nadkażeń. Warto podkreślić, iż w szczególny sposób na otarcia narażone są pachwiny, skóra pod biustem oraz pośladki.

Czym się różnią odparzenia od odleżyn?

W przypadku odparzeń mamy do czynienia z podrażnieniem skóry, które wynika z zaniedbań w pielęgnacji przy jednoczesnym narażeniu skóry na tarcie. Do powstania tych niekorzystnych zmian dochodzi, gdy powłoki skórne ocierają się o siebie lub o ubranie czy biżuterię. Gdy skóra ulega odparzeniu, pojawia się dokuczliwe pieczenie, świąd i ból. Uszkodzona mechanicznie skóra często ulega też nadkażeniom bakteryjnym czy grzybiczym, co znacznie utrudnia jej regenerację oraz gojenie.

Z kolei do powstawania odleżyn dochodzi wskutek uszkodzenia skóry i tkanek znajdujących się pod nią przez długotrwały ucisk. Osoby chore, których stan zdrowia wymaga długotrwałego przebywania w pozycji leżącej, są szczególnie narażone na wystąpienie tego problemu. Stały ucisk, który ma miejsce wówczas, gdy człowiek długo przebywa w tej samej pozycji leżącej, prowadzi do niedotlenienia tkanek, co natomiast skutkuje rozpadem skóry, mięśni i odsłonięciem kości. Odleżyny stanowią problem osób obłożnie chorych oraz z niepełnosprawnościami, które poruszają się na wózku inwalidzkim.

sposoby na odleżyny i odparzenia

Co stosować na odparzenia?

Kluczem do walki z odparzeniami skóry jest jej właściwa pielęgnacja. Warto dołożyć wszelkich starań, aby ten problem w ogóle nie wystąpił. W tym celu po każdej kąpieli należy dokładnie osuszać skórę, po czym stosować specjalne zasypki pochłaniające pot. Kluczową rolę odgrywa też noszenie przewiewnej odzieży, zwłaszcza latem, gdy żar leje się z nieba. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kobiet z większym biustem i szerszymi udami, ponieważ odparzenia mogą pojawić się nawet u osób zdrowych i w pełni sprawnych. Leczenie odparzeń polega na stosowaniu środków dezynfekujących podrażnioną skórę oraz przyspieszających gojenie się ran, w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także specjalistyczne plastry na odparzenia.

Co stosować na odleżyny?

Aby zapobiec odleżynom, należy często zmieniać pozycję, w jakiej leży osoba obłożnie chora. Bardzo ważny jest też zakup specjalistycznego materaca w sklepie medycznym. Leczenie odleżyn obejmuje stosowanie specjalistycznych opatrunków i preparatów. Bardzo pomocne są również plastry na odleżyny.

Jaki preparat na odparzenia i odleżyny?

Już wiesz, jak leczyć odparzenia i odleżyny. Czas, abyśmy przeszli do kwestii praktycznych i przyjrzeli się, jakie mamy preparaty na odparzenia i odleżyny. Wyróżniamy tutaj:

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.