Ból mięśni i stawów - łagodzenie bólu pourazowego
Przez Przemysław Nowicki 09.06.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94%) Na podstawie: 8 ocen

Ból mięśni i stawów - łagodzenie bólu pourazowego

Mięśnie i stawy zapewniają nam mobilność. Dzięki ich skoordynowanej pracy możemy swobodnie się poruszać i uprawiać różnego rodzaju sporty. Niestety, bardzo często dochodzi do kontuzji, w wyniku której pojawia się ból mięśni i stawów. Jak wygląda łagodzenie bólu pourazowego?

Ból mięśni i stawów

Ból mięśni i stawów niekoniecznie musi być wynikiem kontuzji czy nadmiernej aktywności fizycznej. Bardzo często stanowi symptom innych chorób, w tym schorzeń układu nerwowego, infekcji wirusowych oraz chorób endokrynnych, vide niedoczynność tarczycy. Bardzo często ból mięśni i stawów pojawia się też przy boreliozie, czyli chorobie bakteryjnej wywołanej przez krętka przenoszonego przez kleszcze. W przypadku tej choroby konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Odpowiednio dobrane antybiotyki zwalczają bakterie z rodzaju Borrelia i tym samym przyczyniają się do ustąpienia bólu mięśni i stawów. Ta nieprzyjemna dolegliwość bywa też jednym z symptomów grypy, przeziębienia oraz zakażenia koronawirusem. Z kolei ból stawów, jeśli nie wynika z kontuzji ani żadnej infekcji, może mieć podłoże autoimmunologiczne. Często pojawia się u osób dotkniętych reumatyzmem. Przyczyny tej choroby wciąż nie są dokładnie znane, wiemy natomiast, że w wyniku nieprawidłowej pracy układu immunologicznego organizm atakuje własne komórki, w tym przypadku komórki stawów, prowadząc do stanów zapalnych w ich obrębie.

ból mięśni i stawów

Ból mięśni nóg

Ten rodzaj bólu zazwyczaj pojawia się jako konsekwencja nadmiernego przeciążenia mięśni nóg, ich rozciągania lub kontuzji. Bolące nogi mogą być też efektem zakwasów. Bardzo często bowiem prowadzimy siedzący tryb życia. W pracy siedzimy głównie przy biurku, wychodzimy z biura i wsiadamy do samochodu, a następnie spędzamy całe popołudnie, oglądając seriale. W rezultacie nasze mięśnie nóg nie są przyzwyczajone do nadmiernej aktywności ruchowej. Może się tak zdarzyć, że pewnego dnia postanowimy skorzystać z pięknej pogody i pójść na dłuższy spacer. Czasem też rozpoczynamy przygodę ze sportem lub wracamy do długo nieuprawianej dyscypliny. W rezultacie intensywnie korzystamy z zapomnianych mięśni, co skutkuje przekształceniem cząsteczek glukozy pochodzących z glikogenu (cukier magazynowy mięśni) w kwas mlekowy i zakwaszeniem mięśni. Temu zjawisku towarzyszy ból mięśni, który utrudnia poruszanie. Ból mięśni nóg wywołany zakwasami można złagodzić, przygotowując kąpiel z dodatkiem soli EPSON.

Bolące mięśnie

Bolące mięśnie stanowią częsty problem sportowców. Choć aktywność fizyczna jest wskazana dla naszego organizmu, to trzeba mierzyć siły na zamiary i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Sport uprawiany zgodnie ze wskazówkami trenera, wzmacnia nasz układ kostny, immunologiczny oraz system krążenia. Niestety, wystarczy pominąć rozgrzewkę, niedostatecznie się porozciągać, założyć niewłaściwe obuwie, by przebieżka po parku zakończyła się kontuzją oraz bólem pourazowym. Uszkodzeniu może ulec zarówno staw, w tym panewka stawowa, jak i mięsień. W skrajnych przypadkach dochodzi do naderwania włókien mięśniowych. W związku z tym nigdy nie rezygnuj z rozgrzewki, choć kusi cię, aby od razu przejść do meritum treningu. Jeśli chcesz uprawiać jogging, kup specjalne buty do biegania, nie bierz pierwszych lepszych adidasów.

Maść na ból mięśni

Czasem bolące mięśnie to tylko jeden z objawów przetrenowania, ich przeciążenia i nadmiernego rozciągania. W takiej sytuacji zazwyczaj można samemu poradzić sobie z problemem bez interwencji specjalisty. Zazwyczaj pomocna okazuje się maść na ból mięśni taka jak Nurofen Mięśnie i Stawy w formie żelu. Jest ona dostępna bez recepty. Zawiera ibuprofen, dlatego też działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosuje się ją w miejscowym leczeniu bólów pleców, bólów mięśniowych oraz bólu towarzyszącego schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego. Żel rozprowadza się miejscowo na skórze, czekając do jego wchłonięcia.

łagodzenie bólu mięśni i stawów

Bolące stawy

Ból stawów może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj mamy do czynienia z ich urazem, który pojawia się w wyniku aktywności fizycznej lub ich przeciążenia, vide wnoszenie ciężkich rzeczy na trzecie piętro w bloku. Czasem wystarczy nierównomiernie rozłożony ciężar ciała, by doszło do bolesnej kontuzji. W takiej sytuacji może pomóc maść na stawy taka jak BenGay. Bolące stawy to też objaw wielu infekcji, w tym grypy, przeziębienia czy zakażenia koronawirusem. W tym przypadku pomocny może okazać się Ibuprom Max, który łączy w sobie aż trzy działania. Zwalcza on gorączkę i ból stawów, ponadto wykazuje aktywność przeciwzapalną. W przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym takich jak reumatyzm, pomóc może lek na stawy przepisany przez specjalistę. Tradycyjne maści na stawy mogą okazać się niewystarczające, ponieważ reumatologiczne bóle stawów bywają bardzo silne.

Reasumując, ból mięśni i stawów może mieć następujące podłoże:

  • bakteryjne, towarzyszące boreliozie, wymaga wówczas wdrożenia antybiotykoterapii
  • wirusowe, vide grypa, przeziębienie, zakażenie koronawirusem, wspomagająco w leczeniu stosuje się środki łączące w sobie działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
  • autoimmunologiczne np. o podłożu reumatoidalnym, wymaga konsultacji ze specjalistą i wdrożenia leków na receptę
  • pourazowe, wynikające z przeciążenia i nadmiernego rozciągania, pomocne mogą okazać się maści na ból mięśni i stawów
  • wynikające z zakwasów, nieprzyjemne dolegliwości złagodzi kąpiel z dodatkiem soli EPSOM.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.