Czy leki na kaca działają?
W aptekach oraz w supermarketach można spotkać liczne suplementy diety na kaca. Wiele z nas podchodzi do nich sceptycznie, zastanawiając się, czy istnieje jakikolwiek środek pozwalający odzyskać siły w przyspieszonym tempie. Aby zrozumieć, jak działają tabletki na kaca, należy uświadomić sobie, co dzieje się w naszym organizmie, gdy spożywamy alkohol. Etanol to substancja, która odwadnia organizm. Pozbawia go też wielu cennych elektrolitów, które odgrywają kluczową rolę w naszym metabolizmie. Na dodatek niektóre dodatki do alkoholi są toksyczne dla naszego organizmu, co skutkuje kacem. Tak działają m.in. sztuczne barwniki dodawane do drinków. Suplementy diety na kaca zazwyczaj zawierają glukozę, elektrolity oraz ekstrakty roślinne, które wspomagają detoksykację organizmu. Glukoza to łatwo przyswajalny cukier, który bezpośrednio wchodzi w cykl przemian enzymatycznych i tym samym przyspiesza regenerację organizmu. Z kolei elektrolity zawarte w tabletkach na kaca uzupełniają ich niedobory w organizmie. Suplementy diety na kaca mają zatem realne szanse zadziałać i przynieść ulgę osobie, która zmaga się z objawami zatrucia alkoholem. Do najpopularniejszych środków na kaca należą:
- Lek
- Tabletki musujące
- Lek
- Tabletki musujące
Kac - co pomaga?
Na kaca pomagają też sprawdzone domowe sposoby takie jak popicie szklanką wody aspiryny np. Aspirin Plus C zaraz po przebudzeniu. Salicylany wykazują właściwości przeciwzapalne, ponadto łagodzą ból głowy. Witamina C dodatkowo usuwa wolne rodniki powstałe po spożyciu alkoholu. Jeśli nie borykasz się z bólem głowy, ale odczuwasz mdłości, pomocne może okazać się wypicie wody z cytryną lub czarnej herbaty z dodatkiem korzenia imbiru, który wykazuje właściwości przeciwwymiotne.
Kac - co jeść?
Na kaca nie od dziś stosuje się świeżo ugotowany, tłusty rosół. Zawarte w nim substancje wspomagają regenerację organizmu. Ponadto dostarczają brakujących elektrolitów. Wykazano też, iż kwasy tłuszczowe łączą się z resztkami alkoholu, tworząc estry, co wspomaga proces trzeźwienia i powrotu do pełnej formy.
Kac - jak zapobiec?
Zapewne znasz powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta znana maksyma znajduje także zastosowanie w przypadku kaca. Tego można uniknąć, pamiętając o kilku elementarnych zasadach.
- Nigdy nie pijemy alkoholu na prosty żołądek. Najlepiej jest spożywać go wraz z tłustymi potrawami, które dostarczają kwasów tłuszczowych. Alkohol w połączeniu z kwasami tłuszczowymi tworzy estry, przez co na drugi dzień czujemy się znacznie lepiej.
- Podczas biesiadowania ze znajomymi warto regularnie pić wodę z dodatkiem cytryny i zajadać kieliszek wódki słonymi paluszkami lub kiszonymi ogórkami. W ten sposób dostarczamy organizmowi nie tylko wody, ale też cennych elektrolitów.
- Przed piciem alkoholu możemy spożyć zapobiegawczo któryś z wyżej wspomnianych suplementów diety, najlepiej taki zawierający opuncję figową, która zapobiegnie uciążliwym objawom kaca.
- Alkoholi nigdy nie należy ze sobą mieszać, gdyż niemal zawsze kończy się to katastrofą. Przez cały wieczór pijesz albo piwo, albo wódkę, nie łączysz ze sobą tych dwóch trunków.
- Najważniejszy jest umiar. Nigdy nie pij więcej, niż wynosi twoja wytrzymałość. Gdy jesteś po ciężkim dniu w pracy, spożywaj niewielkie ilości alkoholu, ponieważ masz wówczas słabszą głowę.
Kac - ile może trwać?
Kac trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od tego, ile alkoholu wypiliśmy, ile wynosi nasza masa ciała, jak mocny był trunek i czy mieliśmy pusty żołądek. Kluczowe są także predyspozycje genetyczne, jedni szybciej przekształcają etanol w aldehyd octowy, a następnie w octan, drudzy wolniej.