Jak dezynfekować maseczkę?
Przez Przemysław Nowicki 25.05.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.8 (96%) Na podstawie: 7 ocen

Jak dezynfekować maseczkę?

Maseczki chirurgiczne to produkt, po który sięgamy mniej chętnie, ponieważ ich cena jest stosunkowo wysoka, nierzadko sięga 5-8 zł za sztukę. Specjaliści zalecają, by maseczki chirurgiczne wymieniać co 20-30 minut, ponieważ w tym czasie wilgotnieją i stają się doskonałą pożywką dla bakterii, grzybów oraz wirusów. Choć nie brakuje osób, które dezynfekują maseczkę jednorazową, to nie należy tego robić. Ten środek ochrony osobistej po jednokrotnym użyciu powinien trafić do kosza z odpadami mieszanymi. Zarówno spryskiwanie maseczki jednorazowej środkiem do dezynfekcji, jak i umieszczanie jej w mikrofalówce pozbawia ten artykuł właściwości ochronnych. Jeśli założylibyśmy taką maseczkę ponownie i spotkali osobę chorą, to nie stanowiłaby ona żadnej bariery dla koronawirusa. Dlatego jeśli chcesz nosić maseczki chirurgiczne, lepiej zamówić ich większą liczbę, aby mieć je zawsze pod ręką, gdy wychodzisz z domu. Możesz też zakupić specjalistyczną maskę z filtrem klasy ffp2, która jest certyfikowana i zapewnia należytą ochronę przed koronawirusem. Pamiętaj, że maseczki bawełniane oraz chirurgiczne nie chronią tak dobrze przed wirusami jak maski klasy ffp2, które zostały specjalnie opracowane na tę okoliczność. Jedną maskę z filtrem klasy ffp2 możesz nosić nawet przez 8 godzin. Maska z filtrem klasy ffp2 jest dostępna w aptekach internetowych. Warto ją założyć zwłaszcza, gdy musisz skorzystać z pomocy medycznej, udając się np. do przychodni.

Jak dezynfekować maseczki wielokrotnego użytku?

Maseczki bawełniane, które cieszą się w Polsce największą popularnością, najlepiej jest wyprać w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza lub wyższej przez co najmniej 45 minut. Warto podkreślić, iż pranie ręczne oraz tryb odświeżania dostępny w pralkach automatycznych nie eliminują z powierzchni materiału koronawirusa oraz innych potencjalnych patogenów. Maseczki bawełniane pierzemy oddzielnie, nie łączymy ich z naszymi ubraniami, pościelą czy ręcznikami, ponieważ gdyby ich zewnętrzna warstwa była zainfekowana, moglibyśmy przenieść patogen na inne wyroby włókiennicze, z których korzystamy na co dzień. Należy podkreślić również fakt, iż tego typu środków ochrony osobistej po zdjęciu z twarzy nie wrzucamy bezpośrednio do kosza z brudną odzieżą przeznaczoną do prania, ponieważ możemy ją zainfekować koronawirusem. Ubrania często pierzemy w niższej temperaturze i w trybie odświeżania, aby te nie uległy zniszczeniu i nie straciły koloru. W rezultacie niefortunnie możemy przenieść koronawirusa na T-shirt, który zostanie tylko odświeżony i tym samym nadal będzie zawierał ten groźny patogen. Brudne maseczki najlepiej wrzucać do foliowego woreczka, który po związaniu można umieścić w koszu z brudną bielizną. Po tym, jak maseczki wyschną na suszarce, powinniśmy je przeprasować gorącym żelazkiem w jak najwyższej temperaturze, aby upewnić się, że wyeliminowaliśmy koronawirusa.

Jak dezynfekować maski bawełniane? W czym należy je prać?

Niektórzy nie chcą prasować masek bawełnianych, bo zwyczajnie nie mają na to czasu. Mogą pominąć ten punkt, jeśli spryskają je przed praniem środkiem do dezynfekcji o 70-procentowej zawartości alkoholu etylowego lub izopropylowego. Płyn dezynfekujący np. Sann profi należy rozprowadzić na całej powierzchni maseczki bawełnianej tak, aby pozostała ona wilgotna przez co najmniej minutę. Później należy ją wyprać w pralce automatycznej w temperaturze 60 stopni Celsjusza przez co najmniej 45 minut. Maseczki bawełniane najlepiej jest prać w płatkach mydlanych o właściwościach hipoalergicznych bez dodatku płynu do płukania. Pamiętajmy, że mają one bezpośredni kontakt z naszą skórą twarzy, która jest niezwykle delikatna. Zwykły proszek do prania zawiera substancje zapachowe oraz sztuczne barwniki, które należą do popularnych alergenów. Ponadto intensywny zapach proszku czy płynu do płukania może stać się uciążliwy podczas noszenia maseczki i powodować kichanie. Płatki mydlane podobnie jak mydło w kostce uszkadzają osłonkę lipidową koronawirusa i tym samym go dezaktywują.

Jak wygląda dezynfekcja filtrów do masek?

Filtry do masek także nie są produktem wielokrotnego użytku. Ich rola sprowadza się do pochłaniania zanieczyszczeń z wdychanego powietrza, w tym bakterii i wirusów. Maseczki z filtrem zapewniają lepszą ochronę od maseczek bawełnianych pozbawionych specjalnego wkładu. Należy jednak pamiętać, że filtry do maseczek należy też regularnie zmieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Nie jest to element, który może być stosowany wielokrotnie po dezynfekcji alkoholem, ponieważ etanol czy izopropanol zwyczajnie uszkadzają filtr do maseczek. Ma on także określoną pojemność sorpcyjną, czyli zdolność do pochłaniania substancji obcych. Nie pochłonie ich więcej, niż może.

Reasumując:

  • Maseczki jednorazowe nie mogą być stosowane więcej niż jeden raz. Nie istnieje żaden środek dezynfekcyjny, który nie osłabiałby ich właściwości ochronnych.
  • Dezynfekować nie należy też filtrów do masek, gdyż tracą one swoje funkcje ochronne. Ponadto wykazują one ograniczoną pojemność sorpcyjną.
  • Warto zdezynfekować maseczki wielokrotnego użytku za pomocą 70-procentowego roztworu alkoholu etylowego lub izopropylowego. Jednak nawet wówczas musimy je wyprać w pralce w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza przez 45 minut lub więcej. Maski bawełniane warto też po wyschnięciu wyprasować żelazkiem w możliwie najwyższej temperaturze.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.