Co wzmacnia wzrok
Przez Przemysław Nowicki 28.04.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90 %) Na podstawie: 12 ocen

Co wzmacnia wzrok

Spis treści:

  1. Witaminy dla oczu
  2. Dieta na oczy
  3. Preparaty na oczy

Zdrowe oczy to takie, którym nie brakuje witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Aby uniknąć ich bólu oraz innych dolegliwości (takich jak suchość, pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie czy łzawienie) nie wystarczy dbać o nie od zewnątrz. Konieczna jest odpowiednia dieta dla oczu. Krople i żele do oczu działają tylko doraźnie, żeby trwale poprawić wzrok, należy zadbać, by w diecie pojawiły się składniki niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Dobry wzrok pozwala bez problemu czytać książkę, pracować przy komputerze i nie mieć kłopotów z piekącymi oczami. Dlatego też ważne jest o niego dbać, żeby utrzymać go w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas.

Witaminy dla oczu

Najważniejsze z nich to:

  • witamina A – beta karoten jest silnym antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, które uszkadzają wzrok, ma również ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu fotoreceptorów siatkówki oka, które odpowiadają za prawidłowy proces widzenia. Jej mała ilość przyczynia się do tzw. kurzej ślepoty, a stały niedobór powoduje suchość oka. Źródłem beta karotenu są marchew, warzywa o ciemnych liściach, pomidory, brzoskwinie.
  • witamina C - dzięki niej następuje synteza kolagenu, który jest odpowiedzialny za trwałość naczyń krwionośnych oka. Jeśli pojawia się jej niedobór mogą nastąpić krwotoki i wylewy uszkadzające wzrok. Witamina C wspomaga również regenerację rogówki.Zawiera ją natka pietruszki, warzywa, czarne porzeczki, truskawki, kiwi, cytrusy.
  • Witamina E - wspomaga przyswajanie beta–karotenu przez ściany jelita cienkiego oraz poprawia szczelność błon komórkowych przez ochronę przed utlenieniem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Bogate w witaminę E są oleje roślinne przede wszystkim olej słonecznikowy.

Dieta na oczy

Ważnym elementem diety na oczy są antocyjany i karotenoidy. Antocyjany są to substancje z grupy flawonoidów, stanowiące czerwone, niebieskie i fioletowe barwniki owoców i warzyw.

Najcenniejsze ich źródło to jagody, a zwłaszcza borówka czernica. Zwalczają one wolne rodniki i regenerują uszkodzone przez nie elementy oka. Uszczelniają naczynia krwionośne oka i zmniejszają krzepliwość krwi, dzięki czemu gałka oczna jest dobrze ukrwiona.

Karotenoidy to naturalne żółte, czerwone, pomarańczowe barwniki roślinne. Zapobiegają wadom wzroku i chorobom oczu takim jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Do karotenoidów należy m.in.luteina. Jej właściwości to przede wszystkim ochrona wzroku przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Dieta na wzrok powinna zawierać niezbędne mikro i makroelementy takie jak selen, miedź, mangan i cynk niezbędne dla poprawy wzroku. Cynk bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki której rozróżniamy odcienie szarości i widzimy po zmierzchu. Selen, mangan, miedź zwalczają wolne rodniki. Miedź dodatkowo poprawia trwałość naczyń krwionośnych oka przez wzmocnienie wiązań kolagenowych. W selen bogate są ryby morskie i owoce morza. Mangan można znaleźć w orzechach, ciemnym pieczywie, fasoli, grochu i czarnych jagodach. W cynk bogate są ryby, jaja i pieczywo pełnoziarniste.Miedź znajduje się w awokado i orzechach.

preparaty na oczy

Dieta na zdrowe oczy zalecana jest nie tylko osobom, które cierpią na dolegliwości związane z narządem wzroku. Powinni ją stosować również ludzie narażeni na szkodzenie wzroku, wynikające np. Z charakteru ich pracy, a także każdy, kto pragnie uniknąć problemów ze wzrokiem w przyszłości. Zdrowa dieta ma istotny wpływ jakoś naszego widzenia i stan oczu. Odpowiednia dieta na wzrok może zapobiec problemom z nawilżaniem oczu. Dieta dla oczu powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega, które można znaleźć m.in. w rybach tłustych np. łosoś. Ta ryba zawiera także witaminy A i D, które również poprawiają stan oczu.

Zdrowa dieta na wzrok nie zawsze wystarczy, aby cieszyć się w pełni funkcjonującymi oczami. Ważna jest odpowiednia higiena narządów wzroku, czyli np. wypijanie odpowiednich ilości wody czy częste przerwy w pracy przed komputerem. Na każde 20 minut spędzone przed komputerem należy odpoczywać 20 sekund. Minimalna odległość odpowiednia do oglądania telewizji powinna wynosić dwa metry, komputer powinien być od nas oddalony na 50 cm w linii prostej. Nie zaleca się oglądać telewizji i używać komputera po ciemku nocą, ponieważ w ten sposób osłabiamy wzrok. Należy chronić oczy przed słońcem, ponieważ promienie słoneczne mogą uszkodzić nasz wzrok, doprowadzając do powstania zaćmy.

Preparaty na oczy

To skuteczne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy pragną poprawić ostrość widzenia. Wraz z upływem czasu ostrość widzenia słabnie, a niedobory wynikające z diety jedynie pogłębiają ten stan. Wówczas najlepszym wyjściem jest stosowanie odpowiednich suplementów diety, a przede wszystkim zdrową i urozmaiconą dietę bogatą w warzywa i owoce, orzechy, ryby i jajka. Jeśli naszym oczom towarzyszy długotrwałe uczucie znużenia takie jak pieczenie i suchość, warto zastosować suplementacje dobranych witamin. Korzystnie wspomagają procesy antyoksydacyjne, wpływają na regulacje płynu łzowego, poprawiają krążenie wewnątrzgałkowe. Luteina zawarta w suplementach działa jak naturalny filtr chroniąc oko przed promieniowaniem słonecznym oraz promieniowaniem pochodzącym od urządzeń elektronicznych. Zaćma, jaskra, zespól suchego oka, krótkowzroczność to tylko niektóre spośród chorób, których pogłębianiu się warto spróbować zapobiegać, stosując zdrową dietę i styl życia oraz suplementując witaminy na oczy. W zespole suchego oka zaleca się stosowanie kropli nawilżających z kwasem hialuronowym, pantenolem, rumiankiem dostępnych w aptece bez recepty np. Lacrimal, Systane, HyloCare, Hialeye, Vizik, Fitostil, Thealoz Duo. Zaleca się stosować preparaty, które dbają o zdrowie oczu od środka m.in. suplementy diety, kapsułki, tabletki z luteiną, zeaksantyną, witaminami i minerałami o działaniu antyoksydacyjnym takimi jak: Super Optic, Maxivision, Otizea , Klarin, Nutrof Total, Resvega, Vitrof Total.

W stanach zapalnych i podrażnieniu spojówek można stosować krople: Visine, Starazolin.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.