Jak zadbać o włosy w domu?
Przez Przemysław Nowicki 07.04.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88 %) Na podstawie: 10 ocen

Jak zadbać o włosy w domu?

Pielęgnacja włosów to kwestia, której wiele kobiet poświęca sporo czasu. Na blogach i filmikach urodowych nieustannie poszukujemy idealnego kosmetyku dla swoich pukli. Chcemy przywrócić im blask, miękkość i gładkość. Czasem mamy problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i zależy nam na ograniczeniu produkcji łoju. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków jest bardzo ważne. Niemniej czasem warto powrócić też do sprawdzonych sposobów naszych babć na zdrowe pukle. Podpowiadamy, jak zadbać o włosy w domu.

Domowe sposoby na suche włosy

Choć każda z nas marzy o gładkich, gęstych i długich puklach, wiele z nas ma włosy zniszczone w wyniku farbowania, nadmiernego prostowania czy nadużywania preparatów do stylizacji na bazie alkoholu. Niestety, substancje zawarte w produktach do koloryzacji wysuszają nasze kosmyki, muszą bowiem rozchylić łuskę włosa, aby pigment mógł do niego wniknąć. Jeśli nie domkniemy łuski po farbowaniu, włos może być suchy, szorstki i łamliwy. Aby temu zapobiec, należy sięgnąć po płukankę z octu. Wykonasz ją w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że do szklanki wody o pojemności 250 ml dodasz łyżkę stołową octu. Należy sięgnąć po ocet owocowy, np. jabłkowy, gdyż ten charakteryzuje się najbardziej naturalnym składem. Zaleca się unikanie octu spirytusowego, ponieważ ten może nadmiernie wysuszać włosy. Z kolei brunetki powinny uważać na ocet winny, który rozjaśnia pukle. Płukanka octowa przywraca włosom blask i miękkość. Stosujemy ją po umyciu włosów.

domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki na zniszczone włosy

1) Maseczka na włosy z jajka

Maseczka na włosy z jajka to jeden ze sposobów naszych babć na suche, zniszczone włosy. Ten typ pukli potrzebuje protein do odbudowy naturalnych struktur białkowych wewnątrz włosa. Maseczka na włosy z jajka jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy, że zmieszasz dwa jajka z odrobiną oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny, nałożysz papkę na włosy, owiniesz je folią, a następnie zabezpieczysz ręcznikiem i odczekasz 30 minut. Po upływie tego czasu spłucz maseczkę z jajek czystą wodą.

2) Maseczka na włosy z awokado

Do jej przygotowania potrzebujesz tylko dwóch składników: awokado i mleczka kokosowego. Rozpoczynamy od obrania awokado ze skórki i rozgniecenia go za pomocą widelca. Następnie uzyskaną w ten sposób masę łączymy z mleczkiem kokosowym. Należy to zrobić w takich proporcjach, aby uzyskać papkę o konsystencji szamponu do mycia włosów. Tak przygotowaną maseczkę na włosy z awokado nakładamy na włosy, przykrywamy folią i ręcznikiem, po czym spłukujemy czystą wodą po upływie 20 minut.

3) Maseczka na włosy z jogurtem

To najbardziej skomplikowana domowa maseczka na zniszczone włosy. Do jej przygotowania potrzebujesz aż czterech składników – pół opakowania małego jogurtu naturalnego, jednego jajka, jednego banana i jednej łyżeczki soku z cytryny. Banana obieramy ze skórki i rozgniatamy za pomocą widelca, następnie łączymy z jogurtem, wcześniej ubitym jajkiem i sokiem z cytryny. Jogurt dzięki zawartości kwasu mlekowego oczyści pory w obrębie skóry głowy i tym samym wspomoże wzrost nowych włosów. Kwas mlekowy nada twoim puklom blasku oraz gładkości. Ponadto zarówno jajko, jak i jogurt dostarczają twoim włosom protein niezbędnych do ich odbudowy. Z kolei kwas cytrynowy domyka łuski włosa, nadając mu gładkość i blask. Warto jednak pamiętać, że maseczka na włosy z jogurtem może lekko rozjaśniać ciemne włosy.

4) Maseczka na włosy z miodem

Do jej przygotowania potrzebujesz jednej łyżki oliwy z oliwek, dwóch łyżeczek prawdziwego miodu, jednej łyżeczki maślanki oraz jednej łyżeczki mąki. Oliwę wraz z miodem podgrzej w mikrofalówce przez 30 sekund. Następnie dodaj do powstałej mieszanki maślankę. Całość zagęść mąką, która cudownie wygładzi pukle. Powstałą papkę nałóż na włosy, owiń je folią oraz ręcznikiem, a następnie spłucz wodą po upływie 20 minut.

domowe masaeczki na włosy

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Nadmiernie przetłuszczające się włosy stanowią zmorę wielu kobiet. Bardzo często zdarza się, że te już kilka godzin po umyciu sprawiają wrażenie nieświeżych. Aby ograniczyć produkcję łoju, można sięgnąć po jeden z domowych sposobów na przetłuszczające się włosy.

1) Maseczka z drożdży

Jej przygotowanie jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy rozgnieść 100 g świeżych drożdży, po czym zalać je szklanką ciepłego mleka. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na włosy i czekamy 30 minut, następnie spłukujemy i myjemy głowę szamponem przeciw przetłuszczaniu się włosów np. Dermedic Capilarte szamponem normalizującym do włosów przetłuszczających się.

2) Wcierka z cytryny

Myjemy dwie cytryny, po czym wyciskamy z nich sok. Następnie wcieramy go w skórę głowy i we włosy. Odczekujemy 20 minut i spłukujemy letnią wodą. Warto pamiętać, iż wcierkę z cytryny można użyć tylko raz w miesiącu. Ten domowy kosmetyk pozwala odświeżyć włosy, jednocześnie ogranicza produkcję sebum, a tym samym przetłuszczanie się kosmyków. Warto jednak pamiętać, iż cytryna rozjaśnia włosy, co może być szczególnie uciążliwe zwłaszcza dla brunetek.

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Obejmują one m.in. maseczkę na włosy z olejem kokosowym. Ten możesz już kupić w każdym supermarkecie. Wystarczy, że podgrzejesz jego odrobinę, olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma postać stałą, i nałożysz upłynnioną postać na skórę głowy oraz włosy. Ta prosta w przygotowaniu, jednoskładnikowa maseczka ma za zadanie przyspieszyć wzrost włosów i zapobiec wypadaniu starych kosmyków. Maseczka na włosy z olejem kokosowym stanowi niezwykle pomocne rozwiązanie przy problemach z łysieniem. Po nałożeniu olejku włosy zawijamy w folię i okręcamy ręcznikiem. Po dwóch godzinach zmywamy olej kokosowy za pomocą szamponu przeciw wypadaniu włosów np. Dermena szampon zapobiegający wypadaniu włosów lub Skrzypovita PRO szampon przeciw wypadaniu włosów. Na koniec nakładamy odżywkę stymulującą wzrost włosów, vide Pharmaceris H-Stimulinum odżywka stymulująca wzrost włosów lub Biotebal odżywka przeciw wypadaniu włosów.

Olej rycynowy na włosy

Olej rycynowy na włosy to jeden ze sposobów naszych babć na ich wzmocnienie. Stosowały one maseczkę na włosy z olejem rycynowym i naftą kosmetyczną. Przynosiła ona świetne rezultaty. Aby ją przygotować, potrzebujesz 3 łyżek nafty kosmetycznej np. Kosmed nafty kosmetycznej z mikroelementami, 1 łyżki oleju rycynowego oraz 3 łyżek dowolnej odżywki do włosów. Tak powstałą papkę nakładamy na włosy, zakładamy na nie czepek i ręcznik. Pod wpływem ciepła składniki maski wnikną w głąb włosów. Po 30 minutach zmywamy papkę za pomocą szamponu np. Emolium Dermocare szampon nawilżający. Na koniec spłucz włosy wodą z sokiem z cytryny, który domknie łuski włosa i tym samym wygładzi pukle. W przypadku oleju rycynowego i nafty musisz dokładnie zmyć maseczkę, ponieważ w przeciwnym wypadku włosy mogą sprawiać wrażenie tłustych.

olej na włosy

Siemię lniane na włosy otuli je warstwą ochronną

Siemię lniane stanowi bogactwo witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia włosów. Ten dar natury dostarcza naszym włosom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B, a także magnezu i żelaza. W wyniku gotowania siemię lniane uwalnia substancje śluzowe, które cudownie powlekają nasze włosy, dogłębnie je nawilżając. Po użyciu żelu z siemienia lnianego nasze pukle są sypkie, miękkie i jedwabiste w dotyku. Ten naturalny produkt cudownie nawilża też skórę głowy i tym samym ogranicza produkcję sebum, chroniąc nas przed nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Przygotowanie żelu z siemienia lnianego jest banalnie proste. Wystarczy dwie łyżki siemienia lnianego zalać wodą i gotować w rondelku przez 10 minut na niewielkim ogniu, mieszając co chwilę, aby nasionka nie przywarły do dna garnka. Po zdjęciu rondelka z ognia, czekamy chwilę, aż żel ostygnie, a następnie oddzielamy go od nasionek. Następnie żel nakładamy na włosy i skórę głowy. Warto podkreślić, iż włosy powinny być czyste i lekko wilgotne. Po upływie 30-45 minut spłukujemy resztki żelu z siemienia lnianego i suszymy włosy.

siemie lniane na włosy

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.