Jak dezynfekować powierzchnie?
Przez Przemysław Nowicki 07.04.2020 1 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86%) Na podstawie: 8 ocen

Jak dezynfekować powierzchnie?

W Polsce mamy obecnie do czynienia z epidemią koronawirusa, którego nie należy lekceważyć, ponieważ może zaatakować osobę w każdym wieku. Jest on dużo groźniejszy od wirusa grypy ze względu na długi czas inkubacji, który może trwać nawet 24 dni, przez co chory nieświadomie zaraża kolejne osoby. Na szczęście koronawirus nie należy do niezniszczalnych. Dobry preparat do dezynfekcji skutecznie go wyeliminuje. Podpowiadamy, jak dezynfekować powierzchnie w biurach, supermarketach oraz w pomieszczeniach, w których przebywały osoby zakażone tym groźnym patogenem.

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Epidemiolodzy zalecają szereg działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Są to:

  1. częste mycie rąk wodą z mydłem, wykazano bowiem, że mydło rozpuszcza otoczkę lipidową koronawirusa. Ręce należy myć przed każdym posiłkiem, po każdym wejściu do domu lub biura, po odebraniu przesyłki od kuriera, przed nałożeniem kremu na twarz etc.
  2. dezynfekcja rąk i powierzchni. Nie zawsze możemy umyć dłonie wodą z mydłem. Czasem jest to niemożliwe, ponieważ w supermarkecie nie ma łazienki z sanitariatami. W takiej sytuacji zaleca się spryskanie dłoni środkiem dezynfekującym. Miejski zakład komunikacji ma natomiast za zadanie regularnie dezynfekować autobusy, tramwaje oraz inne środki komunikacji zbiorowej.
  3. unikanie kontaktu z innymi ludźmi. W dobie epidemii koronawirusa należy do minimum ograniczyć liczbę osób, z którymi się spotykamy. Najlepiej, gdyby byli to wyłącznie nasi domownicy, ewentualnie rodzice, których odwiedzamy, aby zrobić im niezbędne zakupy. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ część Polaków musi pracować z innymi ludźmi, vide kasjerzy w supermarketach czy kurierzy rozwożący paczki.

plynd do dezynfekcji

Preparat do dezynfekcji rąk – jak wybrać odpowiedni?

W przypadku dezynfekcji rąk trzeba pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Jeśli decydujemy się na płyn do dezynfekcji rąk, chcemy go np. nosić przy sobie w torebce na wypadek, gdyby przyszło nam otwierać drzwi do sklepu spożywczego, wybierzmy ten o 70-procentowej zawartości alkoholu. Niższe stężenie alkoholu w preparacie może okazać się niedostateczne. Wykazano bowiem, że otoczkę lipidową koronawirusa uszkadza alkohol w stężeniu 70-procentowym. W związku z tym warto sięgnąć po profesjonalny preparat do dezynfekcji rąk, bo wódka zawiera 40% etanolu, a spirytus 95,6%. W pierwszym przypadku stężenie alkoholu jest zbyt niskie, by mogło rozpuścić otoczkę koronawirusa. W drugim zbyt wysokie, tak stężonym roztworem etanolu możemy poparzyć sobie skórę. Profesjonalny środek dezynfekujący do dłoni często oprócz etanolu zawiera sok z aloesu lub glicerynę, czyli składnik, który ma za zadanie zapobiec wysuszeniu skóry rąk. Przykładami produktów, które warto mieć przy sobie w torebce są Venus żel do rąk antybakteryjny oraz Arox żel antybakteryjny do rąk.

Dezynfekcja pomieszczeń - o czym należy pamiętać?

Mamy dobrą wiadomość. Dobry spray do dezynfekcji powierzchni jest tak prosty w użyciu, że z tym zadaniem poradzi sobie każdy, nawet osoba nieposiadająca żadnego doświadczenia w tej materii. Warto korzystać z jego dobrodziejstw wszędzie tam, gdzie przebywa wiele osób, każda z nich może bowiem być potencjalnym nosicielem koronawirusa. Co do zdolności przenoszenia się tego patogenu poprzez kontakt z zakażoną powierzchnią, wielokrotnie wypowiadali się naukowcy. Podkreślają oni, iż koronawirus na klamce, krześle, uchwycie w autobusie może utrzymywać się od 2 h do 9 dni. Wszystko zależy bowiem od temperatury i wilgotności, jakie panują w danym pomieszczeniu. Szacuje się, że w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi ok. 4 stopni Celsjusza, niektóre postacie koronawirusa mogą pozostawać aktywne do 28 dni. Im cieplej i bardziej sucho, tym koronawirus szybciej ginie. W upalne, suche popołudnie z pewnością patogen ten będzie mniej aktywny od nocnych przymrozków, którym towarzyszą opady śniegu. Dezynfekcja pomieszczeń jest zatem koniecznością.

koronawirus, a dezynfekcja

Zaleca się, aby regularnie myć i dezynfekować wszystkie powierzchnie, które mogły mieć styczność z chorym na koronawirusa. Klamki, poręcze, włączniki świateł, biurka, krzesła, przyciski w windzie, spłuczki w toalecie wszystko to należy poddać działaniu środka dezynfekującego.

Szybka dezynfekcja małych powierzchni

Blat biurka czy klamkę można szybko zdezynfekować za pomocą środka alkoholowego do dezynfekcji. Czas jego działania waha się od 30 do 60 sekund. Jego szkodliwość dla ludzi jest zerowa. Preparaty alkoholowe do dezynfekcji są stosunkowo łatwe w użyciu. Należy nimi spryskać wybraną powierzchnię lub przetrzeć ją chusteczką nasączoną alkoholem. Niestety, nie wszystkie małe powierzchnie nadają się do dezynfekcji środkiem na bazie alkoholu. Ten bowiem może je uszkadzać, np. rozpuszczać farbę, którą pomalowano klamki. Ponadto środek dezynfekujący na bazie alkoholu nie zawiera substancji powierzchniowo-czynnych, przez co nie myje on powierzchni. Przed dezynfekcją należy dokładnie umyć blat czy klamkę za pomocą płynu czyszczącego.

Do dezynfekcji małych powierzchni mamy też preparaty bezalkoholowe. Jednak ich czas działania jest dłuższy od sprayu do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu. Ich zaletą jest natomiast brak negatywnego wpływu na dezynfekowaną powierzchnię oraz przyjemniejszy zapach. Niestety, za bezalkoholowy preparat do dezynfekcji zapłacimy nieco więcej.

Płyn do dezynfekcji podłóg – jak wybrać odpowiedni?

Dezynfekcja mieszkania, autobusu czy przestrzeni biurowej wiąże się także z koniecznością dezynfekcji podłóg. Do tego celu nie wykorzystujemy preparatów na bazie alkoholu, lecz płyn na bazie chloru lub czwartorzędowych soli amonowych. Płyn do dezynfekcji podłóg na bazie chloru nie tylko usuwa koronawirusa, wirusa grypy, ale też przetrwalniki niektórych groźnych bakterii chorobotwórczych z rodzaju Bacillus oraz Clostridium. Niestety, niektóre podłogi są wykonane z materiałów wrażliwych na działanie aktywnego chloru, przez co łatwo ulegają uszkodzeniu i w ich przypadku należy sięgnąć po inne rozwiązanie.

Płyn do dezynfekcji podłóg zamiast chloru może zawierać czwartorzędowe sole amonowe w roli substancji czynnej. Tego typu preparaty dezynfekujące także wykazują właściwości myjące. Ta właściwość pozwala osobom dezynfekującym mieszkanie, biuro czy autobus zaoszczędzić sporo czasu. Można bowiem za jednym zamachem zdezynfekować podłogę i dokładnie ją umyć.

Jak skutecznie dezynfekować powierzchnie?

W przypadku dezynfekcji powierzchni środkami dezynfekującymi należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Oznacza to, iż nanosimy na blat, zlew etc. tyle preparatu, ile wskazano na ulotce dołączonej do specyfiku. Następnie czekamy tyle czasu, ile zalecił producent. Należy zadbać o to, aby dezynfekowana powierzchnia podczas wykonywania tego procesu cały czas pozostawała wizualnie mokra. Wynika to z faktu, że gdy preparat do dezynfekcji odparowuje, to zawarta w nim substancja aktywna przestaje działać.

dezynfekcja powierzchni

Jak nanosić środek dezynfekujący na powierzchnię?

Spray do dezynfekcji powierzchni aplikujemy z odległości 20-30 cm. Gdy powierzchnia jest zabrudzona, zanieczyszczona czy zatłuszczona, należy ją wcześniej umyć środkiem na bazie substancji powierzchniowo-czynnych oraz osuszyć ręcznikiem papierowym. Dopiero później spryskujemy powierzchnię preparatem dezynfekującym z odpowiedniej odległości. Następnie w celu lepszego rozprowadzenia środka dezynfekującego, przecieramy powierzchnię spryskaną preparatem wilgotną ściereczką. Ta nie powinna być sucha, ponieważ pochłonie preparat z blatu czy klamki.

Gdy ma miejsce dezynfekcja mieszkania lub aneksu kuchennego, trzeba pamiętać o tym, aby po zdezynfekowaniu blatu mającego kontakt z żywnością, przemyć go czystą wodą. W przeciwnym wypadku środek dezynfekujący może przedostać się do naszych posiłków.

Komentarz (01)

  • Avatar
    Joanna
    lut 9, 2021

    Najlepiej dezynfekcję powierzchni powierzyć profesjonalnym firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt i dobrej jakości środki odkażające. Najważniejsze jest to, aby wszystko zostało dokładnie zdezynfekowane, zwłaszcza jeśli mówimy o miejscach publicznych.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.