Jak pozbyć się haluksów?

Jak pozbyć się haluksów?

Jak pozbyć się haluksów?

Zastanawiasz się, co to są haluksy? Z pewnością nie raz spotkałaś się z tym określeniem w środkach masowego przekazu. Haluks to termin, którym określamy chorobę zwyrodnieniową, w której zniekształceniu ulega stopa. Z przypadłością to zmagają się głównie kobiety. Szacuje się, że paluch koślawy to problem, z którym boryka się niemal połowa pań.

Haluksy przyczyny

Haluks powstaje wskutek noszenia butów na wysokich obcasach, stojącego trybu życia, płaskostopia i nadwagi. Najbardziej naszym stopom szkodzą buty na wysokich obcasach, które z przodu zakończone są czubkiem. Ten przyczynia się do nienaturalnego wygięcia palców na stopie. Kobiety często wykonują pracę, która wymaga od nich stania przez wiele godzin. Do grup zawodowych, które w sposób szczególny są narażone na powstanie haluksów, zaliczamy kasjerów, sprzedawców, nauczycieli, fryzjerów, kosmetyczki itp. Haluksom sprzyja także nadwaga, do której dochodzi wskutek zbyt dużej podaży kalorii i niedostatecznej aktywności fizycznej.

Haluksy zapisane w genach?

Czasem haluksy mają podłoże genetyczne. Niektóre osoby dziedziczą po swoich przodkach niewłaściwy kształt stawu śródstopno-palcowego, nadmierną wiotkość tkanki łącznej czy też egipski kształt stopy – w jego przypadku paluch jest dłuższy od drugiego palca. Wszystkie te cechy, choć mogą wyglądać niepozornie, zwiększają ryzyko powstawania haluksów.

Haluksy objawy

W przypadku tworzenia się haluksów mamy do czynienia z procesem długotrwalym. Gdy zmiany zwyrodnieniowe są mało zaawansowane, zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych, przez co zostają zlekceważone. Tymczasem szybka reakcja może pomóc nam skorygować nieprawidłowości przy użyciu mało inwazyjnych sposobów. Objawy haluksów obejmują deformacje w okolicy dużego palca stopy. Gdy pojawi się wokół niego niewielkie wybrzuszenie, nie należy go bagatelizować. Zaniepokoić powinno nas także podwinięcie palucha pod palce oraz dolegliwości bólowe w okolicach śródstopia. Wśród objawów wskazujących na haluksy wymienia się także bolesne odciski na stopach oraz towarzyszące im problemy z chodzeniem. Jeśli zauważysz u siebie wyżej opisane niepokojące symptomy, powinnaś skonsultować się z ortopedą lub podologiem, czyli specjalistą od chorób stóp i stawu skowowo-goleniowego.

Haluksy jak leczyć

Zanim przejdziemy do zagadnienia – haluksy leczenie, pragniemy zauważyć, iż tym zmianom zwyrodnieniowym najlepiej po prostu zapobiegać. W tym celu warto pomyśleć o zakupie wygodnych butów. Najlepsze dla naszych stóp są płaskie buty z szerokim przodem. Należy unikać noszenia obcasów lub sięgać po szpilki tylko w wyjątkowych sytuacjach tj. wesele czy wystąpienie publiczne. Osoby, które pracują w pozycji stojącej, powinny co pewien czas robić sobie krótką przerwę i przeznaczać ją na gimnastykę stóp. Jeśli haluksy znajdują się w początkowym stadium rozwoju, zaleca się noszenie wkładek ortopedycznych, zakup obuwia z szerokim przodem i redukcję masy ciała poprzez przejście na mniej kaloryczną dietę oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Pomocne mogą okazać się także ortezy, które mają za zadanie skorygować oś palucha.

Co na haluksy

Jeśli borykasz się z problemem palucha koślawego, pomocne mogą okazać się produkty takie jak:

 1. plastry na haluksy np. Compeed plastry na zwyrodnienia kostne czy Urgo plastry na haluksy lub żelowe osłony na haluksy – tego typu produkty bardzo często zawierają olejki o działaniu leczniczym, które chronią obolałe miejsca
 2. kliny międzypalcowe, separatory – mają one za zadanie przywrócić palcom stóp odpowiednio rozstawienie, jednocześnie redukując dolegliwości bólowe towarzyszące tarciu. Ich stosowanie zaleca się w przypadku palców nachodzących na siebie oraz w początkowym stadium deformacji
 3. peloty, czyli żelowe wkładki lub półwkładki, które odpowiadają za prawidłowy rozkład nacisku w stopie. Peloty mogą okazać się pomocne także wówczas, gdy decydujesz się założyć szpilki. W sprzedaży dostępne są specjalne poduszki ochronne na przodostopie
 4. silikonowe wkładki metatarsalne – to rozwiązanie zostało opracowane głównie z myślą o kobietach, które borykają się z płaskostopiem poprzecznym i haluksem
 5. opaska na haluksy – ma ona postać żelowej wkładki, której rolą jest ochrona palca przed otarciami i utrzymywanie palucha w odpowiednim ułożeniu.

Haluksy domowe sposoby

Leczenie haluksów domowymi sposobami jest możliwe, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowymi w początkowym stadium. Masaż stóp z użyciem olejku lawendowego przyczynia się do złagodzenia bólu, który towarzyszy paluchowi koślawemu. Jednocześnie taki masaż łagodzi stan zapalny w obrębie zdeformowanego stawu. Masaż stóp olejkiem lawendowym należy powtarzać co wieczór.

Domowe sposoby na haluksy obejmują też kąpiele z dodatkiem soli Epsom. W celu jej przygotowania do miski z wodą wrzucamy garść soli, po czym moczymy stopy przez ok. 20 minut. W krótkim czasie powinniśmy odczuć wyraźną ulgę i złagodzenie dolegliwości bólowych.

W codziennej kąpieli stóp dotkniętych problemem haluksów wykorzystać można też rutę zwyczajną. Roślina ta wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Jej dobroczynne składniki wykorzystuje się także przy łagodzeniu stanów zapalnych, które towarzyszą reumatyzmowi.

Jak wykonać masaż stóp w przypadku palucha koślawego?

 1. Masujemy stopy za pomocą okrężnych ruchów przez 3 minuty,
 2. Uciskamy każdy z palców w trzech kluczowych punktach takich jak płytka paznokciowa, staw i nasada palca,
 3. Masujemy całą stopę od palców aż do pięty.

Ćwiczenia na haluksy

Odpowiednio wykonywane ćwiczenia na haluksy także mogą pomóc nam w przypadku uciążliwych dolegliwości towarzyszących paluchowi koślawemu. Trening ten można przeprowadzić z użyciem powszechnie dostępnych przedmiotów.

 1. Na podłodze kładziemy kilka niewielkich przedmiotów o różnych kształtakach np. długopis, piłeczkę do ping ponga i gumkę do mazania,
 2. Siadamy na krześle,
 3. Następnie za pomocą palców u stóp chwytamy każdy z przedmiotów i przetrzymujemy go nad powierzchnią podłogi przez 2-3 sekundy, a następnie odkładamy na podłogę.

Ćwiczenie to powtarzamy 10 razy dla każdej ze stóp.

Ćwiczenia na haluksy z wykorzystaniem ręcznika

 1. Kładziemy ręcznik na podłodze,
 2. Siadamy na krześle,
 3. Następnie za pomocą palców u stóp zwijamy ku sobie końce ręcznika.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.