Na czym polega kwarantanna, kontrola sanitarna i nadzór epidemiologiczny?
Przez Przemysław Nowicki 25.03.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94 %) Na podstawie: 9 ocen

Na czym polega kwarantanna, kontrola sanitarna i nadzór epidemiologiczny?

W ostatnich dniach ukazały się szczegółowe informacje Ministerstwa Zdrowia, opisujące znaczenie wyżej wymienionych pojęć. Ich prawidłowe zrozumienie ważne jest szczególnie w dobie obecnych zaleceń sanitarnych a ich przestrzeganie zapewnia ochronę nam oraz osobom z naszego otoczenia.

Kontrola sanitarna

Kontrola sanitarna to czynność przeprowadzana na granicach kraju (drogowych, pieszych, lotniczych i morskich). Podróżny otrzymuje do wypełnienia formularz, w którym podaje swoje podstawowe dane osobowe, dane kontaktowe, oraz deklarację stałego lub czasowego miejsca pobytu. Podróżni zobowiązani są również do udzielenia informacji nt. miejsca z jakiego przybyli.

Osoby przyjeżdżające poddawane są również pomiarowi temperatury ciała. Wynik pomiaru temperatury ma na celu wstępną ocenę stanu zdrowia. Należy jednak zaznaczyć, że nawet temperatura ciała 36,6 nie jest gwarancją, że dana osoba jest zdrowa. W części przypadków zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo.

Jeśli u podróżującego stwierdzona zostanie podwyższona temperatura, osoba ta przekazywana jest przedstawicielom służb medycznych, którzy wykonują badania ustalając rodzaj zachorowania oraz dalszy sposób postępowania z pacjentem.

Nadzór epidemiologiczny

Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Nadzór epidemiologiczny przeprowadzany jest prewencyjnie np. w sytuacji, gdy jakaś osoba pracowała w budynku, lub przebywała w otoczeniu nosiciela koronawirusa, ale nie miała bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

nadzór epidemiologiczny

Najlepszym zabezpieczeniem jest w takich przypadkach praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy dokonywać pomiaru temperatury ciała i uważnie kontrolować stan swojego zdrowia.

Kwarantanna

Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca 2020r. obowiązkową kwarantanną objęte są również wszystkie osoby wracające z zagranicy. Osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby medyczne.

Osoby poddane kwarantannie przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) mają całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet w przypadku dobrego samopoczucia lub przy braku objawów choroby. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny dotyczy również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu lub spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Nad przestrzeganiem warunków kwarantanny pieczę sprawują funkcjonariusze policji, kontrolując obecność naszą obecność w miejscu zaleconym do przebywania. Policjanci nie mają żadnego bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną. Kontakt jest nawiązywany przez telefon albo domofon, a następnie funkcjonariusze proszą o wyjście do okna lub na balkon. Za złamanie zasad kwarantanny grozi grzywna 30 tysięcy złotych.

domowa kwarantanna

Jeśli osoba poddana kwarantannie poczuje się gorzej - szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel lub problemy z oddychaniem, należy natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Lista szpitali zakaźnych wraz zdanymi kontaktowymi: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali

Aplikacja KWARANTANNA DOMOWA

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji KWARANTANNA DOMOWA przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja jest już bezpłatnie dostępna na urządzenia mobilne.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Dzięki aplikacji zyskujesz również szybki dostęp do niezbędnych w czasie kwarantanny informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki lub artykuły spożywcze oraz szybkiego kontaktu z pracownikiem socjalnym.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.