Kiedy stosować leki przeciwwymiotne?
Przez Przemysław Nowicki 25.03.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.6 (92 %) Na podstawie: 11 ocen

Kiedy stosować leki przeciwwymiotne?

Wymioty to termin, którym określa się nagły i niekontrolowany wyrzut treści pokarmowej z żołądka. Proces ten następuje w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha, przepony i mięśni klatki piersiowej. Osoby, które zmagają się z wymiotami, często też skarżą się na nudności. Kiedy stosować leki przeciwwymiotne?

Czym się różnią wymioty fizjologiczne od wymiotów patologicznych?

Jeśli zastanawiasz się, jak zatrzymać wymiotowanie, musisz sobie uświadomić jedną ważną kwestię. Wyrzut treści pokarmowej z żołądka miewa różne podłoże. Przyczyny wymiotów mogą być fizjologiczne lub patologiczne. Choć w przypadku jednych i drugich obserwuje się pobudzenie ośrodków wymiotnych zlokalizowanych w rdzeniu przedłużonym, to wymioty fizjologiczne mają swoje uzasadnienie. Stanowią jeden z odruchów obronnych organizmu. Gdy zjemy coś nieświeżego lub zawierającego potencjalne patogeny, organizm broni się, usiłując pozbyć się szkodliwej treści pokarmowej. Wymioty fizjologiczne są zatem zjawiskiem, w które nie powinniśmy zanadto ingerować, chyba że nadmiernie się przedłużają.

Natomiast wymioty patologiczne następują w wyniku przyjmowania niektórych leków takich jak leki przeciwnowotworowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, erytromycyna, sulfasalazyna. Do wymiotów patologicznych może dojść też wskutek zaburzeń hormonalnych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i schorzeń przewodu pokarmowego. Często też obserwuje się niekontrolowany wyrzut treści pokarmowej u osób dotkniętych chorobą lokomocyjną. Wymioty patologiczne wymagają podania leków przeciwwymiotnych.

sprawdzone sposoby na wymioty

Co na wymioty?

Leki przeciwwymiotne, znane też jako leki antyemetyczne, stosuje się u osób, które borykają się z wymiotami i nudnościami, w tym także tymi mającymi swe podłoże w chorobie lokomocyjnej. Antyemetyki podaje się też w celu przeciwdziałania skutkom ubocznym, które pojawiają się w wyniku stosowania środków znieczulających oraz chemioterapeutyków podawanych w przypadku leczenia nowotworów.

Leki przeciwwymiotne w większości przypadków są dostępne wyłącznie na receptę. Najczęściej przepisuje się je osobom, które cierpią na dokuczliwe objawy choroby lokomocyjnej, ale również w przypadku zatruć, stosowania substancji znieczulających oraz w chemioterapii.

Co na wymioty u dziecka?

Wymioty u dziecka mogą pojawić się w wyniku choroby lokomocyjnej, zapalenia ucha, alergii pokarmowej, nietolerancji laktozy itp. W związku z tym, iż dzieci w sposób szczególny są narażone na odwodnienie, należy podawać im duże ilości płynów. Jednak picie samej wody to często za mało. Organizm podczas wymiotów traci też sporo minerałów, a ich niedobór może okazać się groźny dla funkcjonowania ustroju maluszka. W związku z tym wymioty u dzieci wymagają też podawania elektrolitów takich jak Orsalit, który można stosować już od 6. miesiąca życia dziecka. Odwodnienie organizmu i towarzyszący mu niedobór minerałów mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, a w skrajnych przypadkach nawet do niedotlenienia mózgu.

Dzieciom podczas wymiotów można podawać też probiotyki np. Acidolac Junior, czyli preparaty zawierające żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Uzupełniają one prawidłową mikroflorę i tym samym stymulują komórki odpornościowe do odpierania ataków ze strony wirusów i bakterii.

Domowe sposoby na wymioty też mogą okazać się skuteczne. W przypadku dzieci zaleca się podawanie naparu z melisy, rumianku, kopru włoskiego lub wody z dodatkiem imbiru. Podczas wymiotów u dzieci należy zrezygnować z podawania im posiłków. Jedynie matki niemowlaków mogą karmić je piersią. W pozostałych sytuacjach należy poczekać, aż stan dziecka ulegnie poprawie. Wówczas można włączyć lekkostrawne potrawy takie jak gotowany ryż, starte jabłko, ziemniaki, biszkopty czy sucharki.

Przeciw wymiotom domowe sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać wymiotowanie, możesz sięgnąć po leki przeciwwymiotne, a w przypadku choroby lokomocyjnej po preparaty dostępne bez recepty takie jak Lokomotiv. Sposoby na wymiotowanie obejmują też bardziej tradycyjne rozwiązania, które sprawdziły się u naszych babć. Wykazano, iż kłącze imbiru wykazuje silne działanie przeciwwymiotne. Można go zażywać zarówno samodzielnie, jak i w postaci cukierków, tabletek czy kapsułek. Imbir może też być podawany kobietom w ciąży, które w I trymestrze borykają się z problemem porannych wymiotów. Kapsułki z imbirem podaje się także dzieciom, które ukończyły 6. rok życia. Cieszą się one dużą popularnością wśród osób, które skarżą się na chorobę lokomocyjną.

domow sposoby na wymioty

U osób dorosłych także może dojść do odwodnienia organizmu. W związku z tym powinny one regularnie uzupełniać poziom płynów. Picie zwykłej wody dostępnej w kranie to stanowczo za mało. Podczas wymiotów tracimy bowiem cenne minerały, których poziom należy uzupełnić, sięgając po elektrolity np. Elektrolity z USP Zdrowie

W trakcie wymiotów zaleca się także picie herbaty z melisy lub rumianku ponieważ wykazują one zarówno działanie przeciwzapalne, jak i rozkurczowe. Świetne rezultaty przynosi też żucie liścia mięty pieprzowej lub goździka.

Reasumując, domowe sposoby na wymioty obejmują:

  • imbir w formie surowca lub w postaci cukierków
  • herbatę z rumianku
  • herbatę z melisy
  • regularne nawadnianie organizmu w połączeniu z elektrolitami
  • żucie liścia mięty pieprzowej lub goździka
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.