Epidemia koronawirusa – nowe wyzwania, nowe zagrożenia
Przez Przemysław Nowicki 18.03.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90 %) Na podstawie: 9 ocen

Epidemia koronawirusa – nowe wyzwania, nowe zagrożenia

Epidemia koronawirusa niemal z dnia na dzień zmieniła naszą codzienną rzeczywistość. W bardzo trudnej sytuacji znalazły wszystkie instytucje ochrony zdrowia, w tym również apteki i farmaceuci, którzy są jedną z grup zawodowych najbardziej narażoną na zainfekowanie. To właśnie w tych dniach, apteki dają świadectwo, że są nie tylko miejscem zakupu, ale spełniają ważną i odpowiedzialną misję. Wszystkie nasze apteki pracują, podejmując wysiłek zaopatrzenia Pacjentów w niezbędne leki i środki ochrony.

APTEKI ZMAGAJĄ SIĘ NIE TYLKO Z EPIDEMIĄ

W ostatnich dniach apteki w całej Polsce borykają jednak z problemami z dostawą zamówień. Hurtownie farmaceutyczne, dostawcy i producenci mają problemy z bieżącą realizacją zamówień. W czasie zwiększonego zapotrzebowania na leki i jednocześnie absencją części z pracowników, dostawy docierają niekompletne lub z dużym opóźnieniem.

Kolejnym obciążeniem jest ogromna liczba pacjentów odwiedzających aptekę. Oczywiście większość z nich przychodzi po naprawdę potrzebne leki, ale wciąż obserwujemy sporą grupę, odwiedzającą aptekę po produkty trzeciej potrzeby, np. suplementy, czy dermokosmetyki. Mamy oczywiście pełną świadomość tego, że każdy z nas ma swoje potrzeby i przyzwyczajenia, jednak w tym szczególnym czasie warto rozważyć i przeanalizować nasze potrzeby zakupowe.

ochrona farmaceutów

Szczególnie narażone na koronawirusa są osoby starsze. Apelujemy więc szczególnie do nich, by nie przychodziły do aptek bez potrzeby, a jeśli to możliwe aby zwróciły się o pomoc w zakupach młodsze osoby. Zadbajmy w czasie epidemii o wsparcie i zaopatrzenie seniorów w niezbędne im leki.

JAK APTEKI CHRONIĄ SWOICH FARMACEUTÓW I PACJENTÓW

W związku z epidemią, również Izby aptekarskie i inspektoraty farmaceutyczne przygotowały wytyczne postępowania dla aptek w stanie zagrożenia. Nie ma niestety na dzień dzisiejszy rządowych regulacji, które prawnie wprowadzałyby konkretne rozwiązania. Nie ma również rządowego wsparcia w dodatkowe wyposażenie, asortyment, czy środki ochrony dla farmaceutów. Każda z aptek zdana jest więc na siebie i we własnym zakresie stara się w jak najlepszy sposób zmierzyć z panującym zagrożeniem.

Z wytycznych Izb aptekarskich i Inspektoratów farmaceutycznych wynika, że przedsiębiorcy prowadzący apteki powinni rozważyć wprowadzenie działań związanych z ochroną ludności. Chodzi o obsługę pacjentów z zachowaniem szczególnej ostrożności: minimum 1,5 m odległości między osobami w kolejce, sprzedaż przez okienka do sprzedaży nocnej, zakładanie przez farmaceutów dodatkowych środków ochrony osobistej, np. maseczek i rękawiczek.

Problem z tymi ostatnimi jest jednak taki, że brakuje ich nawet dla naszego personelu. Wszelkie zapasy zostały w ekspresowym tempie wyprzedane, a termin kolejnych dostaw jest nieznany.

CO WDROŻYLIŚMY W NASZYCH APTEKACH

W aptekach Puls również przedsięwzięliśmy wszystkie możliwe środki ostrożności. Każdy z farmaceutów pracuje w fartuchu i rękawiczkach jednorazowych. W miarę możliwości staramy się zapewnić naszym farmaceutom maseczki ochronne (obserwujemy ogromny problem z ich dostępnością). Kilka razy dziennie odkażamy środkiem dezynfekującym blaty, klamki, terminale, podłogi i inne ogólnodostępne powierzchnie.

Wyposażyliśmy również wszystkie nasze apteki w ekrany ochronne, zamontowane na każdym stanowisku sprzedaży. Mają one zabezpieczyć farmaceutę przed bezpośrednim kontaktem z Pacjentem, w szczególności przed zarażeniem droga kropelkową.

Wyznaczone zostały również strefy buforowe, czyli bezpieczny dystans pomiędzy stanowiskiem sprzedaży, a miejscem w którym obsługiwany jest Pacjent. Dzięki takiemu zabiegowi, prócz bezpiecznej odległości w trakcie obsługi, Pacjenci mają ograniczony kontakt z ladą i regałami – im mniej ogólnodostępnych przedmiotów dotykamy, tym większe bezpieczeństwo ochrony przed przenoszeniem wirusa.

Dodatkową formą zabezpieczenia jest ograniczenie ilości osób znajdujących się jednocześnie w aptece. Wprowadziliśmy zasadę, w której do apteki Pacjenci wchodzą pojedynczo – tylko w takiej ilości, ile czynnych jest aktualnie stanowisk sprzedaży.

Zachęcamy również wszystkich do korzystania z płatności w formie bezgotówkowej. Ograniczenie kontaktu z banknotami o bilonem, jest również ważną częścią troski o nasze wspólne bezpieczeństwo.

srodki bezpieczenstwa w aptece

DBAJMY O SIEBIE NAWZAJEM

W czasie panujące epidemii koronawirusa, szczególnie ważne są żelazne zasady higieny osobistej i rozsądku. Z naszej strony, staramy się jak najlepiej zatroszczyć o naszych farmaceutów, ponieważ to oni stoją dzisiaj w obliczu największego zagrożenia. Dziękujemy im tym samy za ogromne zaangażowanie i poświęcenie w tym trudnym okresie.

Naszym Pacjentom dziękujemy natomiast za wyrozumiałość i cierpliwość w okresie utrudnionych warunków obsługi. Prosimy, dbajcie o siebie. Zachowujcie szczególne środki ostrożności, nie narażajcie siebie i innych na zbędne ryzyko… a jeśli możecie, zostańcie w domu.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.