Łupież – rodzaje i leczenie
Przez Przemysław Nowicki 06.03.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86%) Na podstawie: 5 ocen

Łupież – rodzaje i leczenie

Łupież - przyczyny

Łupież to choroba owłosionej skóry głowy charakteryzująca się przyspieszonym procesem złuszczania się naskórka. W efekcie objawia się charakterystycznymi "białymi płatkami" na włosach czy ubraniu w okolicach ramion i karku. Przyczyną tego schorzenia będą głównie drożdżaki z rodziny Malassezia. Naturalnie bytują one na naszej skórze głowy, lecz w przypadku wzmożonej produkcji łoju dochodzi do zwiększenia ich namnażania się oraz podrażnienia skóry głowy.

Przypadłość ta nie powinna wzbudzać niepokoju. Nie stanowi ona bowiem objawów poważnych chorób a jest jedynie następstwem złej pielęgnacji skóry głowy. Dotyczy każdej grupy wiekowej. Jest on następstwem niedokładnego spłukiwania szamponu, który podrażnia skórę głowy i w konsekwencji doprowadza do wzmożonej produkcji łoju. Do innych przyczyn możemy zaliczyć: rzadkie mycie głowy, stosowanie nieodpowiednich szamponów lub częste ich zmienianie, czy nadmierne używanie żeli, lakierów itp. kosmetyków do włosów. Innymi czynnikami będą również stres, zła dieta (dużo węglowodanów prostych) czy zbyt częste noszenie nakrycia głowy.

rodzaje łupieżu

Rodzaje łupieżu

Łupież możemy podzielić na:

  • łupież suchy - powstały podczas łagodnie zwiększonej produkcji łoju. Na włosach nie dochodzi do większych zauważalnych zmian oraz nie ma praktycznie odczynu zapalnego na skórze głowy. Płaty złuszczonego naskórka są białe i "sypiące się", tzn. możemy je również zaobserwować na ramionach czy karku. Często bywa on nawet niezauważany.
  • łupież tłusty - w tym przypadku gruczoły łojowe produkują na tyle dużo łoju, że włosy widocznie stają się "przetłuszczone". Sama skóra głowy jest zaczerwieniona, silnie swędząca. Niekiedy powstaje wręcz "skorupa". Płaty łupieżu potrafią przybrać kolor żółty, silnie przylegają do włosów i skóry głowy.

Te dwa rodzaje łupieżu nie są trudne do określenia, a trafna diagnostyka będzie tu połową sukcesu w skutecznym i szybkim leczeniu.

Łupież - jak się pozbyć

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy uczynić to zapoznać się z przyczynami łupieżu i je wyeliminować. Ponadto powinniśmy dobierać szampony odpowiednie do naszej skóry głowy i po myciu dokładnie je spłukiwać. Jeżeli nasze starania nie przyniosą efektu, należy rozpoznać z jakim rodzajem się zmagamy, a dopiero potem zastanowić się jak zwalczyć łupież.

Łupież - leczenie

W aptece do dyspozycji mamy dużo preparatów. W przypadku łupieżu suchego stosować będziemy preparaty na podstawie ketokonazolu, pirytionianu cynku, disiarczku selenu, które wykazują działanie przeciwgrzybicze. Możemy tu również posiłkować się żelami oraz kremami nawilżającymi skórę głowy.

Do leczenia łupieżu tłustego można wykorzystać cyklopiroksolaminę, która posiada dodatkowe działanie przeciwzapalne. Jeśli doszło do silnego zrogowacenia skóry głowy, dobrze byłoby wykorzystać również preparaty złuszczające, zawierające mocznik, dziegcie czy kwas salicylowy.

Dość istotnym elementem leczenia w obydwu przypadkach jest regularne stosowanie tych preparatów. Z reguły stosujemy je dwa lub trzy razy na tydzień, przez okres dwóch tygodni, a następnie profilaktycznie raz na tydzień. W przypadku zaostrzonych objawów, z którymi nie możemy sobie poradzić powinniśmy skontaktować się z dermatologiem.

domowe sposoby na łupież

Domowe sposoby na łupież

W warunkach domowych skuteczne okazać się mogą sprzygotowane własnoręcznie wcierki czy maseczki. Mam tu na myśli olej rycynowy, który możemy wetrzeć w skórę głowy, pozostawić na 20 minut, a następnie dokładnie umyć i obficie spłukać. Można również zastosować sok z cytryny lub białko jaja kurzego. Sposoby te mają swoje uzasadnienie przy łagodnym łupieżu. Jeżeli w porę zadziałamy, możemy skutecznie zapobiegać dalszemu rozwojowi tego schorzenia.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.