E-recepta - wszystko co musisz wiedzieć
E-recepta - elektroniczna wersja recepty, która umożliwia przekazanie informacji na temat leków przepisanych przez lekarza do farmaceuty w aptece i NFZ. Jest to elektroniczny dokument zastępujący dotychczasową tradycyjną papierową receptę. Od 8 stycznia 2020 wszyscy lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych e-recept.
Podobne e-recepty działają już w wielu europejskich krajach, w takich jak: Estonia, Norwegia, Szwecja, Anglia, Irlandia, Włochy, Belgia. Liderem jest Estonia, gdzie elektroniczne recepty wprowadzono w styczniu 2010 roku. Globalnym celem jest stworzenie europejskiego systemu opieki zdrowotnej. Korzystanie z e-recept jest jednym ze strategicznych celów Unii Europejskiej, który ma umożliwić obywatelom UE realizację recept w dowolnym kraju członkowskim.
Głównym celem e-recepty online jest:
- ułatwienie procesu realizacji recept,
- ograniczenie błędów,
- eliminacja fałszywych i nieczytelnych recept,
- uzyskanie czytelnych informacji o dawkowaniu przepisanego leku na IKP.
E-receptę może wystawić:
- lekarz medycyny,
- lekarz stomatolog,
- pielęgniarka i położna z uprawnieniami do wystawiania recept.
Lekarz lub lekarz dentysta może wystawić e-receptę maksymalnie na 360 dni kuracji. Pielęgniarka lub położna może wystawić e-receptę maksymalnie na 180 dni kuracji. W określonych przypadkach lekarz może wystawić receptę w wersji papierowej, która będzie traktowana tak samo jak recepta elektroniczna:
- recepty dla osób o nieustalonej tożsamości,
- recepty wystawiane w ramach importu docelowego,
- recepty dla osoby wystawiającej tzw. recepta pro auctore lub rodziny tzw. recepta pro familiae,
- w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie np. awaria systemu lub brak dostępu do internetu
- recepta transgraniczna- czyli recepta wystawiona przez lekarza dla pacjenta, który zamierza wykupić leki w innym kraju członkowskim UE niż państwo, w którym została wystawiona.
Jak długo jest ważna e-recepta
E-recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia, żeby była ważna rok, czyli 365 dni lekarz musi to na niej zaznaczyć. Te przepisy nie dotyczą antybiotyków - tu ważność recepty wynosi 7 dni, dla leków psychotropowych okres ważności wynosi 30 dni, dla preparatów imunologicznych - 120dni.
E - recepty po upływie 30 dni już nie można zrealizować, jedynie, gdy lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To jest częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe. Jeśli lekarz nie wypisał daty realizacji “od” to czas na realizację recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. W przypadku zaznaczonej daty realizacji okres ważności recepty liczy się od tej daty. W przypadku recepty ważnej rok, pierwsze opakowanie leku trzeba wykupić w terminie 30 dni od daty wystawienia. Jeśli pacjent będzie chciał zrealizować pierwsze opakowanie po 30 dniach od daty wystawienia wówczas farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy pacjent przyjdzie farmaceuta już nie będzie zmniejszał ilości leku. Jednorazowo można wykupić leki na 180 dni kuracji, nie ma możliwości wykupienia leków na 365 dni. Można rozłożyć zakup leku w czasie, najpierw kupić jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Należy pamiętać, że przepisane opakowanie jednego leku trzeba wykupić w tej samej aptece, w której kupiło się pierwsze opakowanie.
Jak korzystać z e-recept w aptece
Pacjent może zrealizować receptę na trzy sposoby:
- należy farmaceucie przekazać wydruk informacyjny od lekarza,
- podać 4-cyfrowy kod + Pesel,
- na podstawie e-maila z informacją o e-recepcie załączoną w pliku PDF.
Pacjent otrzymuje 4 cyfrowy kod SMS lub e-mailem, aby skorzystać z powyższych możliwości, pacjent musi aktywować Internetowe Konto Pacjenta IKP na stronie pacjent.gov.pl., przed tym należy założyć Profil Zaufany. W IKP pacjent może odczytać informacje np. o dawkowaniu leków i o liście wypisanych leków przez lekarza. Pacjenci, którzy nie aktywowali IKP mogą otrzymać od lekarza e-receptę w postaci wydruku informacyjnego. Nie musi być na nim pieczątki ani podpisu lekarza. Farmaceuta sczytuje dane z wydruku, czyli kod kreskowy. Recepty nie musimy realizować osobiście.
Co to jest pakiet e-recept?
Na jednej e-recepcie może być zapisany tylko jeden lek. Obowiązuje zasada: 1 e-recepta = 1 lek.
Kilka e–recept ujmowanych jest w pakiet w tzw. receptę zbiorczą. W jednym pakiecie może być zapisanych maksymalnie 5 e-recept. 5 e-recept = jedna recepta zbiorcza. Recepta zbiorcza = 1 dokument i 1 kod dostępu.
Jeśli recepta zawiera kilka pozycji, leki możemy wykupić w kilku aptekach lub wszystkie w jednej aptece. Dany lek można wykupić tylko raz. Kod dostępu po zrealizowaniu e- recepty staje się nieaktywny i nie można go zrealizować w innej aptece.
Czy e-receptę można poprawić?
Przy e-recepcie nie ma takiej możliwości. Jeśli wystąpi jakiś błąd w e-recepcie pacjent musi ponownie udać się do lekarza, aby na nowo wprowadzić wszystkie dane do systemu. Farmaceuta nie może ingerować w zapis na e-recepcie. Farmaceuta może jedynie uzupełnić po okazaniu legitymacji kod uprawnienia dodatkowego: ZH, IB, IW, nie może jednak uzupełnić kodu uprawnienia S, czyli seniora.
E-recepta bez dawkowania jest nieprawidłowa. W przypadku braku dawkowania osoba realizująca receptę może wydać dwa najmniejsze opakowania leku. Jednak po 30 dniach od daty wystawienia recepty nie można już jej zrealizować, gdyż nie ma możliwości określenia czasu terapii, na jaką został pacjentowi przepisany lek.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź