Jak dbać o cerę trądzikową?
Przez Przemysław Nowicki 10.02.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.0 (80%) Na podstawie: 10 ocen

Jak dbać o cerę trądzikową?

Choć trądzik wydaje się przypadłością, która dręczy wyłącznie nastolatków, to w rzeczywistości zmagają się z nim także osoby dorosłe. Gdy chodzimy do podstawówki czy szkoły średniej, zmiany skórne zazwyczaj wynikają ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie w okresie dojrzewania. Jednak przyczyny trądziku w dorosłym wieku bywają nieco bardziej złożone. Pryszcze, zaskórniki, a nawet drobna kaszka obniżają samoocenę i odbierają pewność siebie. Nic dziwnego, że osoba dotknięta tą chorobą dermatologiczną szuka sposobów, które pomogłyby jej zażegnać problem. Jak dbać o cerę trądzikową?

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, której towarzyszą zmiany skórne w postaci pryszczy, podskórnych gul, zaskórników zamkniętych i otwartych. Skóra osoby dotkniętej tą przypadłością wykazuje tendencję do nadprodukcji sebum, które zamyka ujście gruczołów łojowych. Łój stanowi doskonałą pożywkę do namnażania bakterii, w tym gatunku Propionibacterium acne odpowiedzialnego za trądzik. W rezultacie bakterie namnażają się na sebum, które zalega w ujściach gruczołów łojowych, wywołując w ich obrębie stan zapalny, który objawia się nierównościami skóry. Zmiany mogą przyjąć postać zaskórników otwartych, zamkniętych, zaczerwienionych krostek oraz bolesnych, podskórnych gul.

Przyczyny trądziku

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co powoduje trądzik. Istnieje kilka potencjalnych źródeł zmian skórnych, które szczegółowo omówimy poniżej. Należą do nich:

  • źle dobrane kosmetyki
  • predyspozycje genetyczne
  • nieprawidłowa dieta
  • zaburzenia hormonalne
  • niezdrowy tryb życia.

Czym jest trądzik kosmetyczny?

W przypadku osób dorosłych, u których trądzik nie występował w okresie dojrzewania, a pojawił się nagle w wieku dwudziestu paru lat, przyczyną mogą być źle dobrane kosmetyki. Chodzi tutaj zarówno o kosmetyki do pielęgnacji twarzy, jak i produkty przeznaczone do makijażu. Osoby, które mają cerę tłustą oraz rozszerzone pory, powinny unikać specyfików zawierających oleje zarówno te mineralne, jak i roślinne. Nadmiar tłustych substancji w podkładzie, kremie do twarzy czy rozświetlaczu może zablokować ujścia gruczołów łojowych, doprowadzając tym samym do stanów zapalnych w ich obrębie. Warto sięgać po kosmetyki mineralne, które mają proste, przyjazne składy oraz lekkie kremy do twarzy, które producent opisał jako niekomedogenne.

rodzaje trądziku

Trądzik może być objawem zaburzeń hormonalnych

Przyczyn trądziku bardzo często należy też szukać w zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie, nadczynność tarczycy, cukrzyca, niedobór estrogenów w organizmie, wszystko to może skutkować pojawieniem się pryszczy oraz zaskórników na twarzy. Jeśli naście lat masz już dawno za sobą, a wciąż borykasz się z trądzikiem, żadne stosowane kosmetyki do cery trądzikowej nie przynoszą rezultatów, odżywiasz się zdrowo i nie stosujesz używek, musisz zgłosić się do endokrynologa. On zleci wykonanie stosownych badań, które potwierdzą lub wykluczą zaburzenia hormonalne. W przypadku zdiagnozowania choroby, endokrynolog przepisze ci stosowne leki, które regularnie przyjmowane nie tylko poprawią funkcjonowanie twojego organizmu, ale też wyeliminują trądzik. W przypadku kobiet, które borykają się z zespołem policystycznych jajników, dobre rezultaty może przynieść stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy skonsultować się z lekarzem, który doskonale zna sposoby postępowania w tego typu przypadkach.

Niezdrowy tryb życia przyczyną trądziku

Pielęgnacja skóry trądzikowej na niewiele się zda, gdy stosujemy używki takie jak alkohol czy papierosy. Są one szalenie toksyczne dla naszego organizmu, co znajduje odzwierciedlenie w stanie naszej cery. Alkohol odwadnia skórę, natomiast papierosy wprowadzają do organizmu szereg szkodliwych związków wpływających na jego metabolizm. Jeśli chcesz mieć zdrową cerę, musisz zrezygnować z alkoholu oraz papierosów.

Czy trądzik jest dziedziczny?

Nie należy zapominać też o tym, że u niektórych osób trądzik ma podłoże genetyczne. Wykazano bowiem, że dzieci rodziców dotkniętych silnymi zmianami skórnymi, w dorosłym życiu same często borykają się z trądzikiem.

Dieta przy trądziku – o czym należy pamiętać?

Źródeł trądziku można też szukać w niewłaściwej diecie. Konsumpcja fast foodów bogatych w tłuszcze trans sprzyja powstawaniu zmian o charakterze zapalnym. Podobnie działają wszelkie dodatki do żywności, w tym sztuczne barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku. Osoba, która boryka się z trądzikiem, powinna unikać słodyczy, fast foodów, chipsów, krakersów oraz ostrych przypraw. Dieta przy trądziku powinna obfitować w produkty pełnoziarniste bogate w witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłową kondycję skóry. Ponadto zaleca się spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, które stanowią bogate źródło witamin oraz minerałów. Wskazane są także orzechy dostarczające nienasyconych kwasów tłuszczowych o właściwościach przeciwzapalnych i cynku odgrywającego kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Ważne jednak, aby uprzednio nie były one poddawane procesowi prażenia. Jaja, nabiał oraz chude mięso są także dopuszczalne w diecie przy trądziku. Należy pamiętać, aby wybierać produkty dobrej jakości. W przypadku artykułów pochodzenia odzwierzęcego warto sięgać po te, które posiadają certyfikaty ekologiczne. Mamy wówczas pewność, że zwierzętom nie podawano hormonów w celu szybkiego przybrania przez nie na wadze.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Cera trądzikowa nie lubi nadmiaru kosmetyków. W jej przypadku mniej znaczy lepiej. Jeśli borykasz się z trądzikiem, zredukuj liczbę stosowanych produktów do minimum. Nowości w pielęgnacji wprowadzaj pojedynczo, aby móc ewentualnie stwierdzić, który z kosmetyków zapycha twoje pory. Jeśli jakiś produkt zda u ciebie egzamin, nie testuj nowości, lecz pozostań mu wierna. Potrzebujesz tylko kilku kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej: płynu micelarnego np. płynu micelarnego Pharmaceris T, antybakteryjnego żelu do mycia twarzy, toniku, peelingu drobnoziarnistego, maseczki na bazie glinki, lekkiego kremu z filtrem na dzień oraz kremu na noc np. kremu z retinolem Pharmaceris T. Do punktowej walki z niedoskonałościami cery przyda się produkt do zadań specjalnych tj. La Roche Effaclar.

pielęgnacja skóry trądzikowej

Kosmetyki do cery trądzikowej powinny mieć prosty skład

Sięgaj po kosmetyki do cery trądzikowej, które charakteryzują się prostym składem. Podkład, róż, bronzer i rozświetlacz warto wybrać spośród oferty marek oferujących kosmetyki mineralne. Mają one postać proszku, gdyż nie zawierają żadnych substancji tłuszczowych. Oprócz tlenków cynku, tytanu, manganu i żelaza, które nadają kosmetykowi zabarwienie, mogą zawierać białą glinkę odpowiedzialną za przyjemną, kremową konsystencję produktu. Kosmetyki mineralne stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na trądzik. Mają bowiem bardzo dobre krycie, nie obciążają skóry, nie zapychają gruczołów łojowych, a ponadto dzięki tlenkowi cynku wykazują aktywność przeciwbakteryjną. W przypadku podkładów mineralnych mamy do wyboru mnóstwo odcieni w tonacji chłodnej, ciepłej i neutralnej. Paleta odcieni jest nierzadko znacznie szersza niż przy drogeryjnych fluidach.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki niekomedogenne?

Kosmetyki do cery trądzikowej powinny zawierać informację, iż są niekomedogenne, w ich składzie natomiast nie powinien występować alkohol. Przed laty uważano, że etanol świetnie wysusza pryszcze, dlatego zalecano przemywanie zmian trądzikowych czystym spirytusem. Ten jednak podrażniał i wysuszał skórę, zmuszając ją do zwiększonej produkcji sebum, które stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Stosując kosmetyki zawierające alkohol, tkwisz tylko w błędnym kole, ponieważ wysuszając obecne pryszcze, przyczyniasz się do zwiększonej produkcji nowych.

Glinka kontra trądzik

Kosmetyki do cery trądzikowej przynoszą najlepsze rezultaty wówczas, gdy mają naprawdę proste składy. Jeśli tylko masz taką możliwość, kup białą, zieloną, niebieską lub czarną glinkę w formie proszku do samodzielnego rozpuszczania w wodzie. Wykazuje ona właściwości przeciwbakteryjne, ponadto zmniejsza produkcję sebum i obkurcza pory, które w przypadku cer tłustych są na ogół rozszerzone.

Peeling drobnoziarnisty na trądzik

Jeśli trądzik ma łagodny charakter, borykasz się głównie z zaskórnikami otwartymi, sięgnij po peeling drobnoziarnisty. W celu zminimalizowania substancji balastowych możesz nawet zmieszać pestki truskawek czy sproszkowane łupiny orzecha włoskiego z ulubionym żelem do mycia twarzy. Domowe sposoby na trądzik to coś, co w dzisiejszych czasach może wydawać się przeżytkiem, ale niektóre z nich są warte uwagi, gdyż charakteryzują się wysoką skutecznością. Nasze babcie często wykorzystywały płatki owsiane. Ty możesz zamienić je w proszek przy użyciu blendera, a następnie połączyć z ulubionym żelem do mycia twarzy i wykorzystać w roli peelingu drobnoziarnistego. Owies łagodzi podrażnienia i stany zapalne, ponadto posiada substancje obkurczające pory. Regularne stosowanie peelingu jest niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób pozbywamy się warstwy martwych komórek skóry, które zatykają ujścia gruczołów łojowych i stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. W przypadku cery tłustej peeling drobnoziarnisty należy stosować dwa razy w tygodniu.

Sposoby na trądzik

Jak widać, nie ma jednego skutecznego sposobu na trądzik. Możemy jednak wskazać rzeczy, których zdecydowanie należy unikać, aby pozbyć się zmian skórnych. Niewątpliwie twojej twarzy nie służy wyciskanie pryszczy. W ten sposób roznosisz bakterie wywołujące trądzik po całej buzi. Na dodatek taki wyciśnięty pryszcz pozostawia po sobie rankę, która często ciężko się goi, a nierzadko przeradza się w szpecącą bliznę. Czasem pomocne mogą okazać się maści z antybiotykiem stosowane miejscowo, które można zakupić w aptece. Pamiętaj, aby po każdym myciu twarzy, przywracać jej prawidłowe, kwaśne pH za pomocą toniku. Niski odczyn skóry stanowi naturalną barierę ochronną, większość bakterii chorobotwórczych źle rozwija się w zakwaszonym środowisku. W takich warunkach świetnie radzą sobie natomiast dobroczynne bakterie kwasu mlekowego. Aby ułatwić im namnażanie, pamiętaj o toniku. Tego kosmetyku nie zastąpi żaden płyn micelarny czy żel do mycia twarzy.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.