Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Przez Przemysław Nowicki 02.11.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94 %) Na podstawie: 8 ocen

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej musi być dobrze przemyślana oraz oparta na jej potrzebach i towarzyszących zmianach chorobowych. Inne metody i środki pomogą przy skórze przesuszonej, łojotokowej, wrażliwej, naczyniowej czy z aktywnymi stanami zapalnymi. Na kompleksową pielęgnację składa się kilka etapów. Jako, że komórki skóry cyklicznie się odnawiają, konieczna jest regularność i cierpliwość, aby w końcu zobaczyć pożądaną poprawę i satysfakcjonujące efekty. Najlepiej byłoby udać się na wizytę zarówno do dermatologia, jak i dietetyka. Wpływ na kondycję i wygląd skóry ma nie tylko pielęgnacja, ale też odpowiednio zbilansowana dieta.

Oczyszczanie i przeciwdziałanie rozwojowi bakterii oraz tonizowanie

Oczyszczanie

Pierwszym etapem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej dokładne oczyszczanie i to każdego dnia. Nie zaleca się jednak stosowania ogólnodostępnych preparatów zawierających w składzie alkohol o działaniu drażniącym i przesuszającym. Idealnie sprawdzą się antybakteryjne płyny micelarne do oczyszczania i demakijażu, żele myjące i pianki głęboko oczyszczające. Oczyszczanie skóry służy pozbywaniu się z jej powierzchni zanieczyszczeń, makijażu, nadmiaru sebum, odblokowaniu por, zapewnieniu równowagi flory bakteryjnej, złagodzeniu podrażnień i zaczerwienienia.

Hamowanie rozwoju bakterii i złuszczanie

Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po jakieś płyny o działaniu bakteriostatycznym, które stosuje się rano i wieczorem na oczyszczoną skórę, szczególnie w przypadku trądziku zaskórnikowego/grudkowo-krostkowego/wieku dojrzałego. Mile widziane są preparaty z kawasami, które zahamują namnażanie się bakterii na skórze odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych, zredukują ich ilość, złuszczą martwe komórki naskórka, odblokują pory, wygładzą skórę i pobudzą procesy regeneracyjne.

Tonizowanie

Na koniec należy użyć preparatu tonizującego skórę, który wyrówna jej pH i złagodzi zmiany skórne, zwęży pory i wyreguluje wydzielanie sebum. Dopiero teraz skóra jest gotowa na nałożenie odpowiedniego kremu.

Jak pielęgnować skórę trądzikową i czego unikać?

Skóra ze zmianami trądzikowymi potrzebuje jak najmniej inwazyjnej (delikatnej) pielęgnacji. Oprócz oczyszczania twarzy i regularnego złuszczania jej przy pomocy peelingów, należy pamiętać też o nawilżeniu. Najlepiej sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Mechanicznych nie należy wykonywać w przypadku zmian ropnych, ale przy problemie z zaskórnikami. Punktowo na zmiany trądzikowe można stosować preparaty o działaniu przeciwzapalnym, wysuszającym i przyspieszającym procesy regeneracyjne skóry. Zadaniem kremów do cery trądzikowej jest utrzymanie właściwej gospodarki wodno-tłuszczowej w skórze. Zaleca się sięgać po te o lekkiej konsystencji, które zawierają składniki o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym oraz nawilżającym i matującym. Mile widziane w składzie są ekstrakty roślinne (np. z nagietka, rumianku, tymianku, brzozy, hibiskusa), żel aloesowy, olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego), oleje zimnotłoczone (np. konopny, z czarnuszki), hydrolaty (np. z szałwii, oczaru, lipy, fiołka, jałowca).

Czego unikać w pielęgnacji skóry trądzikowej?

Unikać należy stosowania kosmetyków zawierających glikole, sztuczne konserwanty, oleje o dużym potencjale zapychającym pory skór, wazelinę, silikony, parafinę, SLS i jego pochodne, etanol, izopropanol. Problem nasila nadmierne stosowanie kosmetyków o silnych właściwościach oczyszczających i wysuszających. Jeśli chodzi o makijaż, to najlepiej jest z niego całkowicie zrezygnować, aby nie zapychać skóry ani też niepotrzebnie jej nie podrażniać jej. Powinno się wybierać kosmetyki hipoalergiczne, niedrażniące i niezatykające porów, w które warto zaopatrzyć się w aptece.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.