Co to jest zaćma?
Przez Przemysław Nowicki 23.01.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90%) Na podstawie: 6 ocen

Co to jest zaćma?

Spis treści:

  1. Przyczyny zaćmy
  2. Typy zaćmy i jej objawy
  3. Zaćma, jak leczyć?
  4. Jakie soczewki przy zaćmie
  5. Co to jest zaćma wtórna

Problemy związane z narządem wzroku obejmują szeroki zakres schorzeń-od infekcji i urazów do zaburzeń widzenia i ślepoty. Oko jest złożoną i delikatną strukturą, ma zaledwie 25mm średnicy. Oko dostarcza do mózgu więcej informacji o otaczającym nas świecie niż jakikolwiek inny narząd zmysłu.

Zaćma (katarakta) jest bezbolesnym zmętnieniem wewnętrznej skupiającej soczewki oka. Choroba postępuje stopniowo i prowadzi do widzenia za mgłą, do zmiany w postrzeganiu kolorów, krótkowzroczności. Dotyczy obydwu oczu, które są zajęte w różnym stopniu. Zaćma powoduje trwałe uszkodzenie wzroku, ale zmętniałą soczewkę można usunąć operacyjnie. Następnie wszczepia się sztuczną soczewkę.

Wieloletnia zaćma może prowadzić do pęcznienia soczewki i pęknięcia jej torebki. W efekcie tego powikłania może rozwinąć się wtórna infekcja lub jaskra. W momencie, kiedy w soczewce zaczynają się pojawiać zmiany chorobowe pogarsza się ostrość widzenia. Soczewka zaczyna tracić elastyczność i staje się coraz grubsza w wyniku odkładania się w niej cząsteczek białka i i grubiejących włókien. Cząsteczki światła nie załamują się odpowiednio i mają utrudniony dostęp do dna oka, a sama soczewka traci przejrzystość. Efektem tego jest postępujące mętnienie soczewki i pojawienie się na jej powierzchni specyficznych plamek, które z czasem coraz bardziej zmniejszają ostrość widzenia.

Współcześnie zaćma należy do najczęściej występujących problemów w okulistyce na świecie. Problem ten może dotyczyć każdego z nas, gdyż może pojawić się w każdym wieku w postaci zaćmy wrodzonej

Jej przyczyny to: aberracja chromosomowa (zespół Downa), schorzenia gałki ocznej –brak tęczówki, zakażenie wewnątrzmaciczne np. wirus różyczki u ciężarnej.

  • Młodzieńczej.
  • Starczej.

Przyczyny zaćmy

Większość zaćm powstaje na skutek:

  • starzenia się soczewki,
  • w wyniku infekcji wewnątrzmacicznej - zaćma wrodzona,
  • uraz tępym przedmiotem,
  • stosowanie kortykosteroidów np. w astmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, choroba Leśniewskiego-Crohna,
  • niektóre choroby: cukrzyca, tężyczka, sklerodermia.

Zaćma jak się widzi

Początkowo soczewki tracą przejrzystość, stają się żółte. Ten objaw może dawać żółtawy odcień przedmiotów i ograniczać rozpoznawanie koloru niebieskiego, kiedy soczewka staje się matowa, chory może narzekać na oślepianie przez światło lub na trudności w rozpoznawaniu szczegółów w dziennym świetle. Gdy zmętnienie soczewki narasta, postępuje stopniowo utrata zdolności do widzenia szczegółów i kontrastu, aż do widzenia zamazanego.

Rozmiar utraty ostrości widzenia zależy od powierzchni zmętnienia soczewki.

Pierwsze objawy zaćmy

Utrudnione staje się widzenie w ciemności. W pierwszej fazie choroby objawy mają charakter delikatny – drobne zmiany, które z czasem się nasilają prowadząc do całkowitego wyłączenia widzenia.

objawy zaćmy

Typy zaćmy i jej objawy

Ze względu na rodzaj zaćmy mogą występować różne objawy tej choroby.

Zaćma jądrowa związana jest ze stwardnieniem i zażółceniem jądra soczewki, a przebieg jest powolny. Główne objawy zaćmy jądrowej:

  • krótkowzroczność,
  • pogorszenie widzenia w jasnym świetle,
  • nieprawidłowe rozróżnienie kolorów.

Zaćma korowa

Objawy:

  • obniżenie ostrości widzenia,
  • utrudnione widzenie o zmierzchu,
  • zamazane kontury przedmiotów.

Zaćma korowa charakteryzuje się tym, iż zmętnienia przyjmują kształt klina i kształtują się na obwodzie soczewki.

Zaćma podtorebkowa tylna

Objawy:

  • upośledzenia widzenia z bliska,
  • trudności z widzeniem w jasnym świetle.

W porównaniu do zaćmy jądrowej i korowej charakteryzuje się częstszym występowaniem wśród młodych pacjentów. Może też być następstwem stosowania steroidów.

Zaćma, jak leczyć?

Wszystkie zaburzenia widzenia powinny być konsultowane z lekarzem okulistą, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu okulistycznego i wywiadu z pacjentem postawi właściwą diagnozę.

Współcześnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, który cechuje się małą inwazyjnością oraz krótkim okresem rekonwalescencji. Zabieg usunięcia zaćmy nosi nazwę fakoemulsyfikacji i polega ona na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Główną zaleta tej metody jest możliwość wykonania zabiegu przez małe cięcie o szerokości od 1,5-3 mm w znieczuleniu powierzchniowym (krople lub żel do worka spojówkowego). W miejscu usuwanej soczewki wszczepia się sztuczną zwijalną akrylową soczewkę. Najnowocześniejszym sposobem leczenia zaćmy jest jej usuwanie laserem fentosekundowym.

Metoda ta charakteryzuje się brakiem powikłań, bezpieczeństwem, krótkim czasem zabiegu 10-15 minut. Za pomocą lasera lekarz robi małe nacięcie na rogówce, wprowadza przez nie narzędzie do usuwania zmętniałej soczewki. W przypadku gdy zaćma dotyka obu oczu, pomiędzy jednym a drugim zabiegiem powinien minąć okres minimum 1 miesiąca. Obecnie testuje się system 3D w operacji zaćmy.

Jakie soczewki przy zaćmie

W czasie przygotowań do operacji zaćmy pacjent wraz z okulistą musi wybrać sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Wyróżnia się trzy rodzaje soczewek:

  • soczewki jednoogniskowe - zapewniają widzenie z bliskiej odległości,
  • soczewki wieloogniskowe - soczewki te eliminują bądź ograniczają potrzebę korekcji wzroku u pacjenta,
  • soczewki toryczne - przeznaczone dla osób z zaćmą u których występuje astygmatyzm rogówkowy.

Można powiedzieć, iż sztuczna soczewka w pewien sposób przewyższa naturalną, gdyż dzięki niej można skorygować wady wzroku i chronić siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Powikłania po operacji

Operacja usunięcia zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki jest zabiegiem bezpiecznym, dobre wyniki uzyskuje się w 90%.

Do najczęstszych powikłań należy zaliczyć:

  • krwotok do wnętrza gałki ocznej,
  • bakteryjne zapalenie wewnątrzgałkowe.

Po operacji zaleca się stosowanie kropli antybiotykowo –sterydowych przez okres 3-4 tygodni. Przez okres 2-3 miesięcy po zabiegu zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego i głębokiego pochylania. Niestosowanie się do zaleceń powoduje przemieszczanie się soczewki, które jest najczęstszym powikłaniem pooperacyjnym.

typy zaćmy

Co to jest zaćma wtórna

U około 20% procent pacjentów po operacji rozwija się zaćma wtórna, czyli częściowe zmętnienie pozostawionej w czasie operacji usunięcia zaćmy tylnej torebki soczewki. Zaćmę wtórną usuwa się za pomocą lasera. Zabieg jest krótki a ostrość wzroku pojawia się natychmiast. Wystąpienie zaćmy wtórnej może nastąpić już w kilka tygodni po operacji, jednak często pojawia się dopiero po kilku latach od zabiegu.

Przyczyny:

  • niepomyślnie przeprowadzona operacja usunięcia zaćmy, która mogła doprowadzić do uszkodzeń w torebce tylnej soczewki lub wywołać infekcję wewnętrzną oka,
  • dolegliwości metaboliczne np. cukrzyca czy niedoczynność przytarczyc,
  • na zaćmę wtórną narażone są osoby cierpiące na zapalenie skóry, krótkowzroczność i wrodzone wady siatkówki,
  • wszelkie urazy oka.

Czy zaćma jest dziedziczna

Zaćma nie jest dziedziczna natomiast występuje zaćma wrodzona, która może być uwarunkowana genetycznie, rozwija się ona już wewnątrzmacicznie i ujawnia się w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Korzyści wynikające z usunięcia zaćmy

  • poprawa ostrości widzenia,
  • poprawa jakości życia (jaśniejsze i żywsze kolory),
  • pozbycie się lub znaczne zmniejszenie mocy okularów,

Zapobieganie

  • Odpowiednia dieta bogata w witaminę A – warzywa liściaste, marchew, słodkie ziemniaki.
  • Przyjmowanie odpowiedniej dawki luteiny może ograniczyć ryzyko rozwoju zaćmy do 30%.
  • Brokuł, jarmuż, papryka, szpinak, czarna jagoda, papryka są naturalnym źródłem luteiny, spełnia ona funkcję filtra zabezpieczającego oko przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVA i UVB.
  • Preparaty dostępne w aptece z luteiną bez recepty: Maxiluten, Nutrof Total, Klarin, Super Optic, Doppel Herz Luteina.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.