Nietrzymanie moczu – sprawdzone sposoby na wstydliwy problem
Przez Przemysław Nowicki 20.01.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86%) Na podstawie: 13 ocen

Nietrzymanie moczu – sprawdzone sposoby na wstydliwy problem

Choć nietrzymanie moczu kojarzy nam się z przypadłością, z którą zmagają się głównie ludzie starsi, to może pojawić się już u młodych kobiet. W przypadku tych ostatnich przeważa jednak wysiłkowe nietrzymanie moczu. Z wiekiem przybywa osób dotkniętych tą przypadłością. Szacuje się, że z problemem nietrzymania moczu boryka się od 20 do 45% kobiet i 20 % mężczyzn. Jakie są przyczyny NTM i jak radzić sobie z tym problemem?

Nietrzymanie moczu objawy

U osób dotkniętych nietrzymaniem moczu dochodzi do utraty kontroli nad mikcją. Mimowolny wyciek moczu może pojawić się podczas aktywności fizycznej – biegania, noszenia zakupów, a także kaszlu czy kichania. Mówimy wówczas o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Drugim rodzajem nietrzymania moczu jest nietrzymanie moczu z parcia. W tym przypadku obserwuje się mimowolne popuszczanie moczu wskutek przymusowego parcia na mocz. Jest to wywołane niestabilnością lub nadmierną pobudliwością wypieracza pęcherza moczowego. U osób dotkniętych nietrzymaniem moczu z parcia obserwuje się bezwiedną utratę moczu poprzedzoną silnym parciem oraz wyciek moczu w spoczynku.

Nietrzymanie moczu jaki lekarz?

W sytuacji, gdy zmagamy się z problemem mimowolnego wycieku moczu, powinniśmy zgłosić się do ginekologa lub urologa. Ginekolog pomoże kobietom ustalić, czy w ich przypadku nietrzymanie moczu nie wynika z powodu osłabienia mięśni dna miednicy np. wskutek porodu. Niestety, naturalny poród, zwłaszcza kilkukrotny, sprzyja NTM. Ponadto wiele kobiet zupełnie zapomina o mięśniach dna miednicy. Tymczasem ich regularny trening, który można wykonywać chociażby w drodze do pracy, pozwala nie tylko cieszyć się wysokim komfortem życia (pełna kontrola nad mikcją), jak i satysfakcjonującym życiem seksualnym. Mężczyźni cierpiący na nietrzymanie moczu powinni zgłosić się do urologa. W ich przypadku problem ten zazwyczaj ma związek z gruczołem krokowym. Zarówno ginekolog, jak i urolog w przypadku pacjentów z podejrzeniem NTM powinien przeprowadzić szczegółowe badania diagnostyczne.

nietrzymanie moczu lekarz

Co na nietrzymanie moczu?

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu bardzo często odczuwają duży dyskomfort. Brak kontroli nad mikcją to dość wstydliwa i krępująca przypadłość. Na szczęście mamy na rynku wkładki urologiczne, które charakteryzują się wysoką chłonnością. Dzięki nim możemy funkcjonować tak jak dotychczas bez obaw, że na naszych spodniach pojawi się mokra plama. U osób dotkniętych nietrzymaniem moczu kluczową rolę odgrywa higiena. Warto w miarę możliwości po każdym incydencie nietrzymania moczu podmyć się, sięgając po płyn do higieny intymnej o kwaśnym pH, który zapobiega namnażaniu potencjalnych patogenów oraz zmienić bieliznę na czystą. Osoby dotknięte NTM są narażone na powstanie podrażnień i odparzeń w miejscach intymnych, w związku z tym powinny stosować specjalne maści o działaniu łagodzącym. W aptekach można też kupić suplementy diety dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu. Na ogół zawierają one witaminę D, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz ekstrakt z żurawiny, który dzięki wysokiej zawartości witaminy C ma wpływać stymulująco na syntezę kolagenu (jednego z białek strukturalnych mięśni). Z kolei ekstrakt z pestek dyni zapewnia prawidłowe trzymanie moczu. W celu wzmocnienia mięśni dna miednicy, zaleca się regularne ćwiczenie mięśni Kegla. Aby przebiegało ono bardziej efektywnie, warto wykonywać je z użyciem kulek gejszy.

Reasumując, u osób cierpiących na nietrzymanie moczu, przydatne mogą okazać się:

  1. wkładki urologiczne
  2. płyny do higieny intymnej o kwaśnym pH
  3. maści łagodzące podrażnienia
  4. suplementy diety na nietrzymanie moczu takie jak Feminost (anchor text) czy APO Lady (anchor text), które wspierają prawidłową pracę mięśni dna miednicy
  5. kulki gejszy.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Leczenie nietrzymania moczu zależy od przyczyny dolegliwości oraz stopnia nasilenia objawów. Na ogół jednak lekarz zaleca leczenie zachowawcze. W tym celu pacjentkę wysyła się do fizjoterapeuty, który instruuje ją, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, aby je wzmocnić. Aby trening przebiegał efektywnie, fizjoterapeuta może zaliczyć włączenie do ćwiczeń ciężarków dopochwowych. W niektórych przypadkach lekarz może zaordynować leczenie hormonalne lub zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak elektrostymulacje mięśni dna miednicy, które po uprzednim przeszkoleniu pacjentka może wykonywać samodzielnie w domu.

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów lub problem ma poważniejsze źródło, stosuje się leczenie operacyjne przy użyciu taśm syntetycznych, które to implantuje się pod cewkę moczową. W ten sposób zastępuje się struktury odpowiedzialne za prawidłową pracę układu więzadłowego. Skuteczność operacyjnego leczenia nietrzymania moczu jest wysoka.

leczenie nietrzymania moczu

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.