Problemy z zajściem w ciążę
Przez Przemysław Nowicki 31.12.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.8 (96 %) Na podstawie: 9 ocen

Problemy z zajściem w ciążę

Wiele par marzy o tym, aby zostać rodzicami wychowującymi wspólne dziecko. Niestety, planowanie ciąży, któremu towarzyszy przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym takich jak Inofolic Combi (anchor text) i MyoFolic (anchor text), nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Coraz częściej pojawia się szereg komplikacji. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, szacuje, że problem z płodnością będzie się pogłębiał w kolejnych latach. Wynika to z wielu czynników, w tym ma związek z zanieczyszczeniem środowiska oraz niewłaściwą dietą. Gdy kobieta nie zachodzi w ciążę pomimo usilnych starań, pojawia się złość, smutek i frustracja. Niestety, to wciąż paniom przypisuje się odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy. Tymczasem problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z kłopotów zdrowotnych kobiety, mężczyzny, jak i obojga partnerów.

Nie mogę zajść w ciążę. Czy jestem niepłodna?

Jeśli od trzech miesięcy bezskutecznie próbujesz zajść w ciążę, nie masz powodów do niepokoju. Specjaliści twierdzą, że do lekarza należy zgłosić się dopiero po roku bezowocnych starań o dziecko, przy założeniu, że stosunki mają miejsce regularnie, czyli 4-5 razy w tygodniu. Z danych zebranych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wynika, że niepłodność dotyka 1,5 miliona par. Liczba ta będzie się zwiększać w kolejnych latach. Niepłodność stanowi dziś jeden z problemów cywilizacyjnych. W naszym artykule podpowiadamy, czy różni się bezpłodność od niepłodności i jakie działania należy podjąć w przypadku bezowocnych starań o dziecko.

Czym różni się niepłodność od bezpłodności?

Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia niepłodność i bezpłodność, traktując je jako synonimy. Tymczasem niepłodność oznacza chwilowe problemy z zajściem w ciążę, które mogą zostać wyeliminowane. Bezpłodność zaś jest stanem permanentnym, osoba nią dotknięta nigdy nie doczeka się biologicznego dziecka. Wśród czynników całkowicie uniemożliwiających poczęcie dziecka w przypadku kobiet wymienia się przedwczesną menopauzę, brak macicy lub jajników (może wynikać zarówno z ich operacyjnego usunięcia, jak i być wadą wrodzoną), u mężczyzn zaś brak jąder i trwałe uszkodzenie nasieniowodów.

bezpłodność, a nie płodność

Jakie są przyczyny problemów z niepłodnością?

Przyczyny niepłodności bywają różne, obejmują:

  • niehigieniczny tryb życia,
  • nadwagę,
  • otyłość,
  • życie w ciągłym stresie,
  • przepracowanie,
  • cukrzycę,
  • choroby przenoszone drogą płciową, vide chlamydioza, przygotowanie do ciąży warto rozpocząć od poddania się badaniom na choroby weneryczne i ich ewentualnego wyleczenia,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie substancji narkotycznych,
  • zanieczyszczenie środowiska – pestycydy, metale ciężkie, smog.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Niepłodność u kobiet

W przypadku kobiet problemy z zajściem w ciążę często pojawiają się po 30. roku życia, ponieważ płodność pań zaczyna wówczas się obniżać. Najczęstszą przyczyną niepłodności są zaburzenia hormonalne, które wpływają na jajeczkowanie. W przypadku niepłodności o podłożu endokrynologicznym najczęściej mamy do czynienia z chorobami tarczycy i nadnerczy. W przypadku problemów hormonalnych tym, co pomaga zajść w ciążę, jest leczenie endokrynologiczne.

nieplodnosc u kobiet

W przypadku kobiet problemy z zajściem w ciążę często wiążą się z następującymi przypadłościami:

  • endometriozą,
  • torbielami i mięśniakami narządów płciowych,
  • blokadą czynności jajników,
  • zespołem policystycznych jajników,
  • niedrożnością jajowodów,
  • chorobami pochwy, szyjki macicy i przysadki mózgowej.

Niepłodność u mężczyzn – przyczyny

Niepłodność u mężczyzn na ogół wynika z kiepskiej jakości spermy. Obniżeniu uległa norma prawidłowych plemników, przed 50 laty wynosiła 40-60 milionów plemników na 1 ml nasienia, a obecnie 14 milionów na 1 ml. Wśród przyczyn niepłodności u mężczyzn wymienia się też:

  • stosowanie sterydów anabolicznych,
  • przedwczesny wytrysk,
  • zaburzenia erekcji,
  • impotencję,
  • choroby i urazy jąder.

Problemy z zajściem w ciążę – jakie badania wykonać?

Zamiast zadręczać się pytaniem: czemu nie mogę zajść w ciążę, lepiej podejść do sprawy praktycznie i z pomocą lekarza ustalić przyczynę problemu. Jeśli pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, lekarz powinien zlecić wykonanie:

  • testu owulacyjnego,
  • badania HSG oceniającego stan macicy i drożność jajowodów,
  • USG narządów rodnych,
  • testu PCT sprawdzającego zachowanie i przeżywalność plemników w śluzie szyjki macicy,
  • histeroskopii endoskopowej obrazującej jamę macicy od środka,

Pary borykające się z niepłodnością powinny podchodzić do procesu leczenia w sposób holistyczny. Badaniom powinna poddać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Panowie powinni zbadać poziom folitropiny, lutorpiny, testosteronu i prolaktyny. Dwukrotnie powinni też poddać się seminogramowi, czyli badaniu oceniającego jakość spermy pod kątem jej objętości, zawartości i jakości plemników oraz wartości pH nasienia.

leczenie niepłodności

Jak przebiega leczenie niepłodności?

Leczenie niepłodności wymaga znalezienia dobrego specjalisty, który dobierze metodę adekwatną do sytuacji. W przypadku chorób tarczycy wystarczy ustabilizować poziom hormonów. Gdy niepłodność wynika z niedrożności jajowodów czy nasieniowodów, należy przeprowadzić zabieg mający na celu ich udrożnienie. Niektórym parom pomaga zmiana trybu życia, wdrożenie do codziennego menu większej ilości świeżych owoców i warzyw, przy jednoczesnym wyeliminowaniu fast foodów sprzyjających nadwadze. Tak naprawdę leczenie niepłodności zależy od tego, co jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Gdy lekarz zdiagnozuje powód, może podjąć stosowne kroki.

W sytuacji, gdy problemu nie da się usunąć poprzez zmianę trybu życia, leczenie endokrynologiczne czy laparoskopowe, lekarz może zalecić indukcję owulacyjną, która polega na stymulacji jajeczkowania poprzez przyjmowanie stosownych leków. Analogicznie przeprowadza się stymulację spermatogenezy, czyli procesu powstawania i dojrzewania plemników.

Leczenie niepłodności, a zapłodnienie in vitro

W ostatnich latach obserwuje się wzrost wykonywanych zabiegów inseminacji domacicznej oraz zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Dla coraz większej liczby par jest to jedyny sposób na zajście w upragnioną ciążę. Niestety, procedura zapłodnienia pozaustrojowego jest dość kosztowna, choć z roku na rok przybywa placówek specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Na szczęście włodarze wielu polskich miast stawiają na programy dofinansowujące zabieg in vitro. W rezultacie staje się on bardziej osiągalny dla Polaków. Warto pamiętać, iż procedurę zabiegu pozaustrojowego in vitro bardzo często należy powtórzyć.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.