Jak poradzić sobie ze zgagą
Przez Przemysław Nowicki 03.12.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90 %) Na podstawie: 10 ocen

Jak poradzić sobie ze zgagą

Jednym z głównych powodów wizyt w aptece jest zgaga. Zgaga Jest to nieprzyjemne uczucie pieczenia zlokalizowane w okolicach mostka spowodowane nieprawidłowym działaniem dolnego zwieracza przełyku. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie zazwyczaj jest wywołane przez chorobę refluksową i skutkuje zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku w wyniku czego dochodzi do wspomnianego uczucia pieczenia.

Często pacjenci nie zdają sobie sprawy ale pojawić się może również chrypka oraz problemy ze szkliwem. U części chorych może wręcz dochodzić do stanów zapalnych jamy ustnej i górnych dróg oddechowych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć" - sposoby na zgagę

Podstawą podczas naszej walki ze zgagą z pewnością będzie profilaktyka. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny być świadome produktów spożywczych, które pobudzają wydzielanie zwiększonej ilość kwasu żołądkowego. Mam tu na myśli produkty takie jak, napoje kofeinowe oraz gazowane. Ponadto cytrusy, pomimo dużej ilości witamin i przeciwutleniaczy, powinny być odpowiednio wyważone w diecie. Istotną rolę odgrywają tu również pokarmy wysokotłuszczowe, smażone, ostre przyprawy, cebula, czosnek oraz czekolada. Jak już odpowiednio zbilansujemy dietę, powinniśmy również zadbać o sposób spożywania pokarmu. Należy jeść w spokoju i bez pośpiechu, a posiłki powinny być niezbyt duże i regularne. Dzięki temu żołądek ma więcej czasu na trawienie oraz zmniejszamy możliwość cofnięcia się pokarmu z kwasem żołądkowym do przełyku. Błędem będzie również spożywanie pokarmów przed snem, ponieważ pozioma pozycja podczas leżenia sprzyja wydostawaniu się nadmiaru soku żołądkowego.

Jak nas dopadnie zgaga - co dalej?

Oprócz opisanych metod zapobiegania, istnieje jeszcze wiele innych metod radzenia sobie z tą przypadłością. Z pewnością dla wielu osób pierwszą myślą jest szklanka mleka. Metoda ta łagodzi to nieprzyjemne uczucie na chwilę, a w efekcie końcowym problem może wrócić ze zdwojoną siłą. Skuteczniejszym, domowym sposobem radzenia sobie ze zgagą jest picie siemienia lnianego. Wystarczy dużą łyżkę nasion lnu zalać wrzątkiem i zostawić na 15-20 minut. W ten sposób otrzymamy kleik, który warto stosować po każdym większym posiłku oraz przed snem. Będzie on stanowił pewnego rodzaju osłonę żołądka i przełyku oraz da organizmowi czas na zregenerownie podrażnionej śluzówki.

dieta na zgagę

W jaki sposób zwalczyć zgagę? Z wizytą w aptece.

W przypadku, gdy objawy zgagi są bardziej dokuczliwe i nie jesteśmy w stanie sobie poradzić na własną rękę, z pomocą przychodzą środki farmaceutyczne. Wśród nich wyróżniamy ranitydynę, inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol), alginiany czy antacida będące solami magnezu, glinu,sodu lub wapna. Wybierając lek na zgagę, powinniśmy go dostosować do stopnia nasilenia objawów. Na podobnej zasadzie działania jak kleik z siemienia lnianego działają alginiany. Gdy znajdą się w żołądku, tworzą coś w rodzaju żelu, który dodatkowo zapobiega zarzucaniu kwaśnej treści żołądka do przełyku. Na innej zasadzie działają antacida, tworzące zasadowy odczyn, który neutralizuje kwaśne środowisko żołądka.

Silniej i dłużej będzie działać ranitydyna, która blokuje produkcję kwasu żołądkowego. Podobny efekt wywołują inhibitory pompy protonowej. Leki te zapobiegają wytwarzaniu soku żołądkowego blokując działanie pompy protonowej w żołądku. Zdecydowanie działają najsilniej oraz najdłużej. Stosując je raz dziennie na czczo, 30 minut przed posiłkiem, maksymalną ochronę uzyskujemy po 3-4 dniach stosowania. Jednak są też minusy. Po pierwsze zmiana pH w żołądku może prowadzić do problemów z trawieniem pokarmów. Po drugie mogą one wpłynąć na wchłanianie niektórych leków np. na nadciśnienie, cukrzycę, nasennych, tetracyklin czy przeciwzakrzepowych. Tutaj nic nie zmieni zachowanie 2-godzinnego odstępu pomiędzy stosowaniem leków.

Pamiętajmy o tym, że leki powinny być stosowane rozsądnie. Warto poradzić się lekarza lub farmaceuty przed rozpoczęciem leczenia na własną rękę. Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy występują dodatkowo objawy takie jak: smoliste/czarne stolce, nagła utrata wagi, anemia czy ból przy przełykaniu.

Co pomoże na zgagę w ciąży?

Podczas ciąży zgaga bywa bardzo częstym problemem. Winowajcą jest tu progesteron, którego poziom wzrasta i powoduje rozluźnienie mięśni gładkich. Z tych mięśni zbudowany jest m.in. wspomniany wcześniej dolny zwieracz przełyku. Dodatkowo powiększająca się macica uciska żołądek, w efekcie czego przyszłe mamy odczuwają częstsze pieczenie w przełyku. W tym przypadku zgaga jest przejściowa, zwykle mija wraz z rozwiązaniem ciąży. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba pomóc przyszłym mamom. Niezastąpioną rolę odgrywa tu wspomniana wcześniej profilaktyka. Podstawą jest odpowiednia dieta oraz luźne ubrania nieuciskające żołądka.

zgaga w ciąży

Dla kobiet w ciąży idealnym, domowym sposobem jest imbir. Nie tylko złagodzi zgagę, ale i zredukuje mdłości. Jeśli chodzi o farmaceutyki niestety nie ma tu dużego pola do manewru. Owszem, niektóre leki są stosowane po badaniu lekarskim i ocenie stosunku korzyści do ryzyka w danym przypadku. Jedyny wyjątek stanowi tutaj węglan magnezu, który jest prawdopodobnie najbezpieczniejszy w okresie ciąży oraz alginiany, które nie wchłaniają się do krwioobiegu, a jedynie osłaniają podrażnioną śluzówkę.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.