Kalendarz alergika

Kalendarz alergika
Przez Artur Kubiak 01.11.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.1 (82%) Na podstawie: 6 ocen

Kalendarz alergika

Katar, kichanie, łzawienie oczu, kaszel są tak uciążliwe, że czasami uniemożliwiają pracę, wykonywanie codziennych czynności, czy wręcz zwykły wypoczynek. Sprawdź, czy obok twego miejsca zamieszkania występują te rośliny, które odpowiadają za twoje dolegliwości.

Czas rozpoczęcia i zakończenia pylenia przez poszczególne rośliny jest zależny od krainy geograficznej, warunków klimatycznych i gatunku rośliny.

W Polsce pylenie roślin rozpoczyna się zwykle w pierwszej dekadzie lutego (leszczyna i olcha), choć przy sprzyjających warunkach pogodowych pyłek tych roślin może pojawić się w atmosferze już w połowie stycznia.

W kwietniu powietrze nasycone jest pyłkiem brzozy, który jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i spojówek w okresie wiosennym. Okres pylenia drzew liściastych trwa do połowy maja, kiedy to kwitną dęby. Koniec maja, czerwiec i lipiec to okres pylenia traw (w tym zbóż – traw uprawnych). W sierpniu i wrześniu w atmosferze dominują ziarna pyłku innych roślin (tzw. chwastów), przede wszystkim bylicy.

Pylenie drzew i traw najwcześniej rozpoczyna się w południowo-zachodniej, a najpóźniej (po około 10–14 dniach) w północno-wschodniej Polsce.

Pylenie roślin złożonych (chwasty) rozpoczyna się najczęściej w części południowo-wschodniej. Podobnie przesunięty jest również szczyt sezonu pylenia poszczególnych gatunków roślin. Znajomość tych zjawisk pozwala na ograniczanie narażenia na działanie alergenu, np. wyjazd w okolicę, gdzie pylenie jeszcze się nie rozpoczęło lub już się zakończyło.

KALENDARZ PYLENIA ROŚLIN W POLSCE

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.