Jak chronić się przed upałami
Przez Artur Kubiak 31.10.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88 %) Na podstawie: 6 ocen

Jak chronić się przed upałami

Nadchodzi lato, a więc czas w którym mogą doskwierać nam niesamowite upały. Dla niektórych to pora ciężka do zniesienia, a już szczególnie mieszkańcy dużych miast dotkliwie odczują wysoką temperaturę.

Słońce nagrzewa mury, środki komunikacji które nie zawsze posiadają klimatyzację, ale także chodniki i ulice. Upały powodują złe samopoczucie, zmęczenie, nadmierne pocenie się, ale także mogą być niebezpieczne dla zdrowia, w szczególności osób starszych i dzieci. Jak się przed nimi chronić? Co zrobić, żeby łatwiej znosić wysokie temperatury?

1. Przede wszystkim gdy wychodzisz z domu, a na dworze panuje upał, nie możesz zapomnieć o butelce z wodą. To bardzo ważne, gdyż przy wysokich temperaturach nie trudno o odwodnienie. W trakcie upału zaleca się spożywać 2-3 litry wody mineralnej na dobę. Zaleca się również ograniczenie do minimum spożywania kawy i napojów alkoholowych, ponieważ takie napoje odwadniają nasz organizm.

2. Jeżeli spędzasz dużo czasu na słońcu, warto pomyśleć o nakryciu głowy. Może być to przewiewny kapelusz lub czapka z daszkiem. To obowiązkowa część garderoby dla dzieci i osób starszych, jednak również dorośli nie powinni o tym zapominać – latem nietrudno bowiem o udar słoneczny. Pamiętaj, jeżeli wybierasz się na plażę gdzie ciężko jest o cień, kapelusz, czapka lub chustka są obowiązkowym elementem stroju. Można też zaopatrzyć się w parasolkę przeciwsłoneczną.

3. Dobierając garderobę wybierajmy przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej biały, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej. Unikajmy ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ pochłaniają one największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę naszego ciała.

4. Wychodząc z dom, nie zapomnij o nałożeniu kremu z filtrem. Już kilkadziesiąt minut ekspozycji na dużym słońcu może spowodować poparzenie słoneczne.

5. Warto nosić okulary przeciwsłoneczne, uchronią one nasze oczy przed oślepieniem. Warto również pamiętać, że długotrwały brak ochrony oczu przed słońcem może doprowadzić do poważnych zmian chorobowych.

6. Powinniśmy również spędzać jak najwięcej czasu w miejscach zacienionych. Warto przy silnych upałach, jako miejsca do wypoczynku wybierać parki lub okolice zbiorników wodnych. Tam dużo łatwiej znieść gorąco.

7. Na koniec, o ile to tylko możliwe, unikajmy przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawać w domowym cieniu.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.