Produkty apteczne na trądzik – co warto kupić? 
13.12.2024 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.7 (94 %) Na podstawie: 8 ocen

Produkty apteczne na trądzik – co warto kupić? 

Trądzik stanowi niezwykle popularny problem dermatologiczny, który dotyka nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, ale również osób dorosłych. Jego leczenie dobiera się, biorąc pod uwagę rodzaj i intensywność zmian, jakie występują u pacjenta. Początkowo wdraża się leki miejscowe, takie jak maści na trądzik, kremy i żele. Jeśli jednak te, w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją skóry, nie przynoszą oczekiwanej poprawy, wprowadza się doustną farmakoterapię. Leki na trądzik bez recepty stanowią pierwszą pomoc dla osób, które zmagają się z niedoskonałościami cery. Stosując je, warto sięgnąć też po odpowiednie dermokosmetyki, które wspomogą proces regeneracji skóry. Sprawdź, jakie produkty apteczne na trądzik masz do swojej dyspozycji!

Czy istnieją leki na trądzik bez recepty? 

Apteki oferują dziś wiele produktów, które mogą pomóc zniwelować niedoskonałości cery i ograniczyć jej nadmierne przetłuszczanie. Szczególne miejsce zajmują leki na trądzik bez recepty, które są dostępne bez przepisu lekarza. Gdy jednak nie przynoszą poprawy, trzeba skonsultować się z dermatologiem. 

Dużą popularnością cieszą się maści na trądzik, które zawierają nadtlenek benzoilu. Wspomniany składnik aktywny zwalcza bakterie, które żywią się łojem. Ponadto omawiana substancja czynna złuszcza martwy naskórek. Leki zawierają od 2,5% do 10% nadtlenku benzoilu. 

Polacy chętnie sięgają także po produkty apteczne na trądzik z kwasem salicylowym. Słynie on z tego, że doskonale rozpuszcza sebum i martwy naskórek, dzięki czemu odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Regularnie stosowany przyczynia się do zmniejszenia liczby zaskórników i ilości wytwarzanego sebum. 

Maści na trądzik z kwasem azelainowym mają silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednocześnie redukują widoczność przebarwień. Warto zaznaczyć, że kwas azelainowy uchodzi za relatywnie bezpieczny, dlatego stosuje się go u osób z trądzikiem różowatym. 

Już w zaborze austro-węgierskim stosowano maści i kremy na trądzik z siarką. Wspomniany składnik wykazuje aktywność przeciwzapalną i antybakteryjną. Jednocześnie słynie z właściwości keratolitycznych, które pomagają w usuwaniu martwych komórek naskórka. 

Jakie produkty na trądzik warto stosować? 

Apteczne produkty na trądzik uchodzą za najbardziej bezpieczne w walce z tą chorobą dermatologiczną. Na szczególną uwagę zasługują dermokosmetyki, których skład został starannie dobrany. Mają one za zadanie zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych, oczyścić ich ujścia i wyeliminować groźne bakterie. Jednocześnie nawilżają i regenerują skórę, zapobiegając jej przesuszeniu, które mogłoby zaostrzyć przebieg trądziku. Osoby z tą dermatozą powinny unikać alkoholu w składzie kosmetyków. 

W aptece znajdziesz też różne maści (Tormentile forte) i kremy na trądzik, które mają status leku bez recepty. Niestety czasem nie przynoszą one pożądanej poprawy, dlatego wówczas należy skonsultować się z dermatologiem. 

Lekarz w pierwszej kolejności przepisze Ci leki miejscowe – maści, kremy i żele na trądzik. Gdy kuracja nie przyczyni się do redukcji zmian, może wdrożyć doustne antybiotyki lub chemoterapeutyki. Niekiedy jednak trądzik ma podłoże hormonalne i wówczas dobrym rozwiązaniem w przypadku kobiet okazują się tabletki antykoncepcyjne. W przypadku, gdy trądzik jest mocno nasilony, wprowadza się doustne retinoidy. 

Na czym polega pielęgnacja cery trądzikowej? 

Pielęgnacja cery trądzikowej, wbrew pozorom, nie powinna opierać się na kosmetykach o właściwościach wysuszających, gdyż wówczas skóra próbuje odbudować naturalną barierę hydrolipidową, wytwarzając więcej łoju. Na szczęście opracowano delikatne dermokosmetyki, które sprawdzą się nawet u osób z cerą wrażliwą. 

Zaleca się, żeby myć twarz 2 razy dziennie, aby usunąć z niej sebum i pozostałe zanieczyszczenia. Do tego celu należy użyć łagodnego żelu (np. Iwostin Purritin aktywny żel do mycia twarzy na trądzik) lub pianki. Obecność silnych detergentów, takich jak SLS i SLES, może bowiem wysuszać skórę. Kosmetyki myjące spłukuj letnią wodą, gdyż gorąca podrażnia cerę, powoduje zaczerwienienia i nasila aktywność gruczołów łojowych. 

Po umyciu twarzy należy zaaplikować odpowiedni tonik (np. La Roche Effaclar tonik zwężający pory na trądzik). Wspomniany kosmetyk, choć niektórym może wydawać się zbędny, odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż przywraca skórze optymalne pH. Przygotowuje ją również do dalszych etapów pielęgnacji. Warto sięgnąć po tonik z aloesem i pantenolem, który łagodzi podrażnienia. Jednocześnie należy wystrzegać się kosmetyków z alkoholem. 

Wiele osób popełnia błąd, zakładając, że cera trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia. Tymczasem rezygnując z kremu, sprawiamy, że gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum, które zapycha pory. Postaw na kosmetyk w formie żelu, który ma lekką konsystencję i bezolejową formułę. W aptece znajdziesz niekomedogenne kremy na trądzik.

Pielęgnacja cery trądzikowej opiera się też na regularnej eksfoliacji, czyli złuszczaniu. Należy zrezygnować z peelingu mechanicznego, który podrażnia skórę i roznosi bakterie. Lepiej zastąpić go chemicznym na bazie kwasu salicylowego, mlekowego lub glikolowego. Nie wolno go jednak stosować częściej niż 1-2 razy w tygodniu, gdyż może prowadzić do podrażnienia skóry. 

Żele na trądzik – jak pomagają na niedoskonałości? 

W sprzedaży znajdują się także preparaty do stosowania miejscowego. Żele na trądzik często zawierają olejek z drzewa herbacianego, który skutecznie eliminuje bakterie. Ponadto pomagają zredukować stan zapalny i przyspieszają proces gojenia. Dużą popularnością cieszą się również preparaty z kwasem salicylowym, np. Pharmaceris T MediAcne żel punktowy na trądzik

Jakie kremy na trądzik mogą okazać się skuteczne? 

Twojej szczególnej uwadze polecamy kremy na trądzik z apteki, które zostały opracowane przy wsparciu dermatologów:

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.