Najlepsze leki na zgagę dostępne w aptece bez recepty
11.12.2024 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.6 (92 %) Na podstawie: 6 ocen

Najlepsze leki na zgagę dostępne w aptece bez recepty

Zgaga to problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Manifestuje się nieprzyjemnym pieczeniem w przełyku i za mostkiem. Wspomnianym dolegliwościom często towarzyszy kwaśny posmak w ustach. Przyczyny zgagi są bardzo zróżnicowane. Obejmują m.in. niewłaściwą dietę, stres i trudności trawienne. Choć wspomniany problem zdrowotny obniża jakość życia, można sobie z nim radzić, przyjmując apteczne leki na zgagę. Słyną one z wysokiej skuteczności i bardzo szybko przynoszą pożądaną ulgę. Na dodatek wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Jakie medykamenty znajdują się obecnie w sprzedaży?

Jakie są objawy zgagi? Kiedy sięgnąć po leki na refluks?

Omawiając objawy zgagi, należy wymienić:

  • pieczenie w klatce piersiowej, które bardzo często promieniuje w kierunku gardła i wynika z cofania się kwaśnych treści żołądkowych,
  • pojawienie się kwaśnego lub gorzkiego posmaku w ustach,
  • ból w klatce piersiowej, który staje się szczególnie dokuczliwy po jedzeniu, podczas leżenia i pochylania,
  • skłonność do częstego odbijania się, czemu towarzyszy kwaśny lub gorzki posmak,
  • chrypka i ból gardła – wspomniane dolegliwości wynikają z podrażnienia gardła przez kwas solny wytwarzany w żołądku,
  • przewlekły kaszel suchy, który ulega nasileniu nocą, stanowi konsekwencję cofania się kwasu żołądkowego,
  • trudności w przełykaniu pokarmów.

Nie należy lekceważyć symptomów wskazujących na zgagę. Jeśli pojawiają się częściej niż 2 razy w tygodniu, istnieje ryzyko, że doszło do rozwoju choroby refluksowej przełyku. Wymaga ona konsultacji z lekarzem, który dobierze skuteczne leki na zgagę.

Jak działają leki na zgagę?

Obecne na rynku leki na zgagę różnią się mechanizmem działania. Ich starannie dobrane substancje aktywne mają za zadanie zredukować objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. 

  • Leki zobojętniające kwas żołądkowy bazują na substancjach takich jak wodorotlenek glinu, wodorotlenek magnezu, węglan wapnia i wodorowęglan sodu. Wspomniane składniki czynne słyną z tego, że skutecznie neutralizują kwas żołądkowy.
  • Antagoniści receptorów histaminowych typu 2 blokują wspomniane receptory, które znajdują się w komórkach okładzinowych żołądka. Skutkuje to zmniejszeniem syntezy kwasu solnego.
  • Inhibitory pompy protonowej hamują jej działanie w komórkach okładzinowych żołądka. W rezultacie obserwuje się zmniejszone wytwarzanie kwasu solnego.
  • Leki osłaniające śluzówkę tworzą powłoczkę, która chroni ściany żołądka i przełyku przed zgubnymi skutkami oddziaływania kwasu solnego.
  • Leki prokinetyczne pobudzają motorykę przewodu pokarmowego, dzięki czemu żołądek zostaje szybciej opróżniony z treści pokarmowych, dlatego nie cofają się one do przełyku.

Jakie są leki bez recepty na zgagę?

W Polsce można kupić leki bez recepty na zgagę, przy czym warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą, aby zredukować ryzyko działań niepożądanych. Obecnie w sprzedaży znajdują się:

  • leki zobojętniające kwas żołądkowy – Rennie, Maalox, Gaviscon,
  • inhibitory pompy protonowej – Controloc Control, Polprazol Max, Anesteloc Max,
  • antagoniści receptorów histaminowych typu 2 – Ranigast Max, Famogast, Ulfamid,
  • preparaty ochronne na błonę śluzową żołądka i przełyku – Iberogast, Refluxin, Esputicon.

Osoby, u których zgaga pojawia się incydentalnie i nie jest szczególnie nasilona, mogą zażywać leki zobojętniające kwas żołądkowy. Przy często nawracających dolegliwościach rekomenduje się inhibitory pompy protonowej. Nie wolno przyjmować leków na zgagę przez dłuższy czas, nie konsultując kuracji z lekarzem.

Tabletki na zgagę – jakie substancje aktywne zawierają?

Tabletki na zgagę bazują na różnych substancjach aktywnych, które mają odmienne działanie. Niektóre neutralizują kwas żołądkowy, inne zmniejszają jego wydzielanie lub osłaniają ściany przełyku. Dobór odpowiedniego leku warto skonsultować z lekarzem, aby przyniósł optymalne rezultaty przy jednoczesnej redukcji potencjalnych skutków ubocznych.

  • Środki zobojętniające kwas żołądkowy opierają się na wodorotlenku glinu i wodorotlenku magnezu. Zasady wchodzą w reakcje z kwasami, dając sól i wodę.
  • Inhibitory pompy protonowej opierają się na takich składnikach czynnych jak omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, esomeprazol i rabeprazol.
  • Wśród antagonistów receptorów histaminowych typu 2 należy wymienić ranitydynę, famotydynę i cymetydynę.
  • Środki osłaniające błonę śluzową najczęściej zawierają alginian sodu, sukralfat i bizmut.

Jakie skuteczne leki na zgagę oferuje Apteka Puls?

W Aptece Puls można kupić skuteczne leki na zgagę. Aktualnie w sprzedaży znajduje się m.in.:

Zdrowie żołądka – leki bez recepty. Dlaczego warto skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem?

Choć istnieją skuteczne leki na zgagę bez recepty, to ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem z kilku istotnych powodów.

1. Tylko specjalista jest w stanie postawić trafną diagnozę w oparciu o zgłaszane objawy i wyniki badań. Zgaga często wskazuje na poważniejsze schorzenia – refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka, przepuklinę roztworu przełykowego i problemy kardiologiczne.

2. Inhibitory pompy protonowej wprawdzie redukują objawy zgagi, ale niekiedy maskują poważniejsze choroby, w tym nowotwory żołądka i przełyku. Lekarz powinien je wykluczyć przed rozpoczęciem leczenia.

3. Lek na zgagę należy dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając inne przyjmowane leki i ewentualne przeciwwskazania.

4. Konsultacja z lekarzem sprawia, że apteczne leki na zgagę wykazują mniej działań niepożądanych. Wielu z nich można zapobiec poprzez wdrożenie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

5. Lekarz dobierze odpowiednie dawki leków i określi czas ich przyjmowania. Niewłaściwe stosowanie wspomnianych medykamentów może obniżyć ich skuteczność lub nasilić istniejące dolegliwości.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.