Atopowe zapalenie skóry – co to takiego, jak je rozpoznać i leczyć?
Przez Przemysław Nowicki 21.10.2019 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.6 (92 %) Na podstawie: 7 ocen

Atopowe zapalenie skóry – co to takiego, jak je rozpoznać i leczyć?

Atopowe zapalenie skóry jest nierzadką chorobą, która najczęściej pojawia się w wieku około trzech miesięcy, ale może rozwinąć się również wcześniej.

U noworodków AZS najczęściej objawia się na twarzy, głównie na policzkach oraz brodzie, zaś u starszych dzieci  na fałdach wokół skóry łokci, szyi, pod kolanami oraz na nadgarstkach.  W chorobie występują okresy zaostrzeń oraz remisji. Początki choroby często zaczynają się od czerwonej plamy na skórze, która swędzi. Skóra w pojedynczych obszarach jest sucha i szorstka.

Osoby z AZS dodatkowo bardziej niż inni narażeni są na schorzenia tj.: katar sienny, atopową astmę oskrzelową.

Przyczyny AZS

  • Czynniki genetyczne
  • Czynniki środowiskowe: sierść zwierząt, kurz, pyłki
  • Czynniki immunologiczne
  • Czynniki psychologiczne tj. stres

 Leczenie AZS

Wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w okresach zaostrzeń niezbędne jest stosowanie dodatkowych środków przeciwzapalnych tj.:sterydy, leki antyhistaminowe, antybiotyki, psychoterapia.

Codzienna pielęgnacja w AZS

Musimy pamiętać o codziennej pielęgnacji, która pozwala kontrolować objawy AZS i utrzymuje skórę w dobrej kondycji. W tym celu wykorzystuje się preparaty nawilżająco –zmiękczające. Codzienne stosowanie emolientów pozwala utworzyć na skórze płaszcz lipidowy. Jeżeli chcemy utrzymać pełną ochronę skóry to emolienty powinny być stosowane 2 razy dziennie gdyż maksymalny czas ich działania wynosi 6 godzin.

U dzieci oraz dorosłych z AZS wskazane są kąpiele emoliencyjne ze względu na silne działanie nawilżające i usuwanie alergenów z powierzchni naskórka. Podczas kąpieli woda powinna wynosić od 36-37 stopni , zbyt gorąca spowoduje tylko nasilenie świądu ! Kąpiel powinna trwać maksymalnie 5-10 minut.Następnie należy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem , nie pocierać jej zbyt mocno gdyż może to dodatkowo ją podrażnić  Należy pamiętać również aby emolienty nawilżające aplikować maksymalnie 5 minut po kąpieli, gdyż wtedy zawartość wody w skórze jest największa.

Ubrania

  • Ubranka powinny być uszyte z naturalnych tkanin, najlepiej bawełniane, przewiewne, gładkie oraz delikatne
  • Należy unikać szorstkich ubrań tj.:wełna
  • Rękawiczki – szczególnie na noc, warto zakładać dziecku delikatne, bawełniane rękawiczki, które zapobiegną drapaniu się malucha przez sen
  • Należy również pamiętać o krótkim przycinaniu paznokci
  • Konieczne należy pamiętać o  stosowaniu delikatnych detergentów do prania ubranek dziecięcych, najlepiej hypoalergicznych proszków, specjalnie dostosowanych do potrzeb alergików
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.