Bóle mięśni – przyczyny i metody leczenia
Przez Damian Wilczyński 20.06.2024 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86 %) Na podstawie: 12 ocen

Bóle mięśni – przyczyny i metody leczenia

Ból mięśni to często spotykana dolegliwość, na którą skarżą się osoby w różnym wieku. Niekiedy wynika z nadmiernego przeciążenia układu ruchu podczas ćwiczeń na siłowni czy joggingu. Zdarza się, że sygnalizuje infekcje wirusowe. Towarzyszy też pracy siedzącej, która w ostatnich latach uległa rozpowszechnieniu. Duży problem stanowią bóle reumatyczne, ponieważ mają podłoże autoimmunologiczne. Nastręcza to sporo trudności przy wyborze metody leczenia. Sprawdź, jak zadbać o siebie, aby mieć zdrowe mięśnie.

Przyczyny bólu mięśni

Ból mięśni, czyli mialgia, może być wywołany przez różne czynniki. Specjaliści często mają problem z ustaleniem jego przyczyny. Niekiedy wskazuje na dysfunkcje układu kostno-stawowego, ale zdarza się, że wynika z nieprawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, aby w pierwszej kolejności wykluczyć lub potwierdzić prozaiczne przyczyny bólu mięśni. Wśród nich należy wymienić infekcję wirusową, przeciążenie mięśni na treningu, siedzący tryb życia, nieprawidłową postawę ciała i przewlekły stres. W dalszej kolejności przeprowadza się szczegółowe badania.

Przyczyny bólu mięśni na ogół obejmują:

     nadmierne obciążenie mięśni wskutek intensywnej aktywności fizycznej, co prowadzi do powstania zakwasów. W takiej sytuacji uciążliwe dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po kilku dniach. Dobre rezultaty przynosi kąpiel w soli Epsom,

     infekcje wirusowe często manifestują się poprzez ból mięśni. Wspomniany symptom towarzyszy przeziębieniu, grypie i COVID-19, ale też wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, B i C,

     infekcje bakteryjne, do których dochodzi wskutek przerwania ciągłości naskórka przy użyciu brudnego przedmiotu. Patogeny mogą przenikać aż do mięśni, dając uciążliwe objawy,

     uraz mechaniczny, np. naderwanie mięśni podczas ruchu. Wspomniane zdarzenie wyzwala stan zapalny,

     reumatyzm, który ma podłoże autoimmunologiczne. Komórki odpornościowe atakują układ ruchu swojego gospodarza, wywołując przewlekły stan zapalny,

     choroby pasożytnicze także generują ból mięśni, na szczególną uwagę zasługuje włośnica i krętkowica,

     borelioza, czyli infekcja bakteryjna przenoszona przez zakażone kleszcze, która daje objawy zbliżone do grypy,

     siedzący tryb życia, który prowadzi do nieprawidłowej postawy ciała i nadmiernego obciążenia mięśni,

     przewlekły stres, który skutkuje napinaniem mięśni w ciele.

Leczenie bólu mięśni – jak wygląda?

Leczenie bólu mięśni zazwyczaj wiąże się z wdrożeniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazują one działanie kilkutorowe. Przede wszystkim redukują uciążliwe dolegliwości bólowe, umożliwiając normalne funkcjonowanie. Ponadto NLPZ słyną z właściwości przeciwzapalnych, ponieważ hamują wydzielanie prostaglandyn. Jednocześnie wykazano, że mają aktywność przeciwgorączkową, dlatego stanowią nieocenione wsparcie przy infekcjach wirusowych. Do niesteroidowych leków przeciwzapalnych zalicza się:

     ibuprofen,

     naproksen,

     diklofenak,

     kwas acetylosalicylowy.

Osobom, które skarżą się na ból mięśni, podaje się tabletki doustne takie jak:

     Nurofen Express Forte,

     Ibum Forte,

     Voltaren Acti Forte,

     Naproxen.

Bardzo dobre rezultaty przynoszą też maści i żele na ból mięśni. Aplikuje się je miejscowo, gdyż substancje aktywne wchłaniają się przez skórę. Wspomniane leki dają mniej skutków ubocznych, bo nie działają ogólnoustrojowo. Twojej szczególnej uwadze polecamy Voltaren Max żel.

Ćwiczenia na ból mięśni

Istnieją różne ćwiczenia na ból mięśni. Wzmacniają one układ ruchu, przez co zapobiegają jego dysfunkcjom. Choć w internecie można znaleźć wiele filmików instruktażowych, to warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Specjalista oceni, jakie partie mięśni wymagają wzmocnienia i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wykonywania określonych ćwiczeń.

Jeśli pragniesz wzmocnić tułów, aby zapobiec dolegliwościom ze strony dolnych partii krzyża, jednocześnie używaj mięśni brzucha i pleców.

Doskonałym sposobem na uniknięcie bólu układu ruchu jest pływanie. Z tego rozwiązania mogą korzystać także osoby cierpiące na schorzenia ortopedyczne, ponieważ woda słynie z tego, że odciąża ciało.

Masaże na ból mięśni

W sytuacji, gdy pojawią się dokuczliwe dolegliwości, które ograniczają swobodę ruchu, dobrym rozwiązaniem wydają się masaże na ból mięśni. Niektórzy sięgają po specjalny roller. Używają go do rozmasowania mięśni nóg i rąk. Inni zapisują się na profesjonalne zabiegi do fizjoterapeuty.

Domowe sposoby na ból mięśni

Czy istnieją domowe sposoby na ból mięśni, które są proste i skuteczne? Tak, dobrym rozwiązaniem po wyczerpującym treningu wydaje się ciepła kąpiel z dodatkiem soli Epsom. Łagodzi ból, który wynika z zakwasów.

Podobnie działają również okłady z mrożonek i kostek lodu. Gdy wkradnie się stan zapalny, mięśnie sprawiają wrażenie rozpalonych. Wspomniane rozwiązanie przyjemnie je chłodzi i niweluje dokuczliwe dolegliwości.

Zapobieganie bólom mięśni

Na czym polega zapobieganie bólom mięśni? Przede wszystkim należy wykonywać ćwiczenia w sposób staranny i dokładny. Wiele osób popełnia błędy podczas treningu, co prowadzi do kontuzji i naderwania mięśni. Początkowo warto uprawiać sport pod okiem doświadczonego trenera, który skoryguje ewentualne nieprawidłowości.

Bardzo ważna jest regeneracja mięśni po treningu. Nie wolno jej pomijać. Nigdy 2 dni pod rząd nie należy ćwiczyć tej samej partii ciała. Robimy 1-2-dniowe przerwy, a w przypadku pośladków jeszcze dłuższe.

Warto również przyswoić sobie techniki relaksacyjne, aby nie doprowadzać do nagromadzenia napięć w ciele.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.