Zdrowa skóra, włosy i paznokcie – jakie suplementy wybrać?
Zdrowa skóra, włosy i paznokcie to elementy wyglądu, które pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie. Dodają pewności siebie w codziennych sytuacjach. Niestety, nie każda z nas może pochwalić się gęstymi, lśniącymi kosmykami i jędrną, promienistą cerą. Na dodatek paznokcie często się łamią. Jakie witaminy i minerały stosować, aby wspomóc urodę od wewnątrz? Sprawdź, jak dieta i suplementy mogą zapewnić Ci zdrowy wygląd.
Zdrowa skóra, włosy i paznokcie – co wpływa na ich wygląd?
Zdrowa skóra, włosy i paznokcie to bardzo często kwestia równowagi hormonalnej, która ulega zakłóceniu wskutek stresu, predyspozycji genetycznych i życia w zanieczyszczonym środowisku. W przypadku kobiet kluczową rolę odgrywają estrogeny, które zapewniają optymalny poziom nawilżenia. Jednocześnie stymulują podziały komórkowe, dzięki którym włosy szybciej rosną. Estrogeny ograniczają aktywność gruczołów łojowych, przez co skóra nie przetłuszcza się nadmiernie i pozostaje wolna od niedoskonałości. Kobiety, które mają optymalny poziom tych hormonów płciowych, zawdzięczają im zdrowy wygląd.
Higiena snu także wpływa na zdrowie skóry, ponieważ podczas nocnego wypoczynku zachodzi szereg procesów regeneracyjnych. Obserwuje się wówczas odnowę komórkową. Osoby, które spokojnie przesypiają noc, mają promienny odcień cery. Z kolei ludzie, którzy nie potrafią zmrużyć oczu lub często się wybudzają, rano budzą się z sińcami pod oczami.
Zdrowy wygląd bardzo często zależy od rezyliencji, czyli odporności psychicznej. Wszyscy doświadczają stresu, ale niektórzy lepiej sobie z nim radzą, przez co nie wywiera on negatywnego wpływu na ich organizm. Nadmiar kortyzolu prowadzi do wypadania włosów i łojotoku. Zwiększa również ryzyko uaktywnienia łuszczycy u osób, u których występują predyspozycje genetyczne. Stres można ograniczyć poprzez różne techniki relaksacyjne.
Zdrowie skóry wiąże się z życiem wolnym od używek. Alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, sprzyja też powstawaniu wolnych rodników, które uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe. Oznacza to, że skóra staje się sucha, ziemista i pojawiają się na niej zmarszczki. Procesy starzenia indukuje także dym tytoniowy, który zawiera wiele toksycznych substancji. Powoduje silny stres oksydacyjny, przez co cera staje się pokryta zmarszczkami. Ponadto zyskuje ziemisty odcień.
Odpowiednie nawodnienie organizmu odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia zdrowej skóry, włosów i paznokci. Na nic nawilżanie twarzy i ciała drogimi kremami, jeśli ktoś zapomina o regularnym przyjmowaniu płynów. Jego skóra stanie się sucha i pokryta zmarszczkami. Stan włosów i paznokci także będzie odbiegał od ideału.
Witaminy i minerały wpływają na szereg procesów zachodzących w ustroju. Indukują wzrost włosów, rzutują na stan cery i paznokci. Powinny pochodzić ze zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Naszej urodzie nie służy monotonia na talerzu, gdyż ta prowadzi do niedoboru substancji odżywczych.
Włosy i skórę należy chronić przed zgubnym wpływem promieni UV. Zaleca się, aby stosować kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne. W przypadku cery ograniczają one fotostarzenie.
Dieta dla skóry
Dieta dla skóry powinna być zróżnicowana, wówczas pokryje zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały. Zaleca się, aby jeść tłuste ryby morskie zasobne w kwasy omega-3, które mają działanie przeciwzapalne. Mogą zatem przyczyniać się do złagodzenia zmian trądzikowych, atopowych czy łuszczycowych. Poza tym dostarczają witaminę D, która wspomaga wzrost i regenerację cery.
Koenzym Q10 uchodzi za składnik kluczowy z punktu widzenia zdrowia skóry. Chroni ją przed przedwczesnym starzeniem. Organizm wytwarza tę substancję, ale nie zawsze w dostatecznych ilościach. Na szczęście można ją dostarczyć z zewnątrz. Warto jeść kiełki pszenicy, pistacje, sezam, szpinak i brokuły.
Dieta dla skóry nie mogłaby obejść się bez biotyny, która sprawia, że naskórek staje się grubszy i bardziej elastyczny. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Uczestniczy w syntezie keratyny. Biotyna występuje m.in. w żółtkach jaj, wątrobie, pomidorach, marchwi i szpinaku.
Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, która transportuje tlen w organizmie. Jego niedobór prowadzi do spadku efektywności tego procesu. W rezultacie komórki są niedotlenione, dotyczy to również skóry. Łatwo przyswajalne żelazo występuje w mięsie.
Kwas foliowy uczestniczy w syntezie hemoglobiny, dlatego jego niedobór także prowadzi do anemii. Aby dostarczyć go organizmowi, warto jeść ciecierzycę, szpinak, sałatę, fasolę białą, jaja, jarmuż.
Do produkcji hemoglobiny jest potrzebna witamina B12. Można ją znaleźć w wątróbce, nerkach, jajach, nabiale i owocach morza.
Owoce i warzywa stanowią bogate źródło antyoksydantów. Wspomniane substancje neutralizują wolne rodniki, które słyną z tego, że niszczą komórki skóry. Przeciwutleniacze hamują ten niekorzystny proces.
Krzem zwiększa elastyczność i napięcie skóry. W celu zapewnienia odpowiedniej podaży tego składnika należy jeść otręby ryżowe, pszenne i owsiane.
Suplementy na skórę
Nie wszystkie witaminy i minerały udaje się dostarczyć z zewnątrz poprzez zdrową i zbilansowaną dietę. Z pomocą przychodzą suplementy na skórę. Dużą popularnością cieszy się:
● Kolagen + kwas hialuronowy Pharmovit,
● Biotebal Max,
Witaminy na włosy
Twoje włosy nadmiernie wypadają, są suche i łamliwe? Warto wykonać badania laboratoryjne, które wykażą ewentualne niedobory substancji odżywczych. Ich stwierdzenie stanowi podstawę do wdrożenia odpowiedniej suplementacji. Najczęściej wprowadza się takie witaminy na włosy jak:
● biotyna, która wspiera wzrost włosów dzięki obecności atomu siarki niezbędnego w syntezie kolagenu, elastyny oraz keratyny. Można ją znaleźć m.in. w Biotyna Vitum,
● witamina D, której niedobór skutkuje pogorszeniem kondycji włosów i ich wzmożonym wypadaniem. Występuje m.in. w D-Vitum Forte,
● witamina B9, czyli kwas foliowy, który uczestniczy w syntezie hemoglobiny, co skutkuje lepszym dotlenieniem mieszków włosowych. W przypadku niedoboru tego składnika dobrym rozwiązaniem wydaje się lek OTC Folik,
● witamina B12, która jest niezbędna w procesie wytwarzania hemoglobiny. U wegan występuje ryzyko jej niedoboru. Naturell B12 to suplement diety, który zwiększa podaż tej witaminy w organizmie.
Pielęgnacja włosów
Bardzo ważna jest pielęgnacja włosów. Specjaliści radzą, by jak najrzadziej wiązać je w ciasny kucyk czy kok. W miarę możliwości warto nosić je rozpuszczone. Do szczotkowania należy wybrać wysokiej jakości akcesoria. Szampon z kolei powinien wpisywać się w potrzeby skóry głowy, a odżywka uwzględniać typ włosów.
Naturalne metody na zdrowe paznokcie
Czy istnieją naturalne metody na zdrowe paznokcie, z których można skorzystać w domowym zaciszu? Okazuje się, że tak. Zaleca się, aby podgrzać pół szklanki oliwy z oliwek, a następnie dodać do niej niewielką ilość soku z cytryny. W powstałej mieszance moczy się paznokcie przez ok. pół godziny, dzięki czemu ulegają one wzmocnieniu i nawilżeniu. Usunięte zostają też ewentualne przebarwienia.
Odżywki na paznokcie
Istnieją profesjonalne odżywki na paznokcie, których aplikacja jest niezwykle prosta. Zawarte w nich substancje aktywne wzmacniają płytkę i dogłębnie ją nawilżają. Warto sięgnąć po: