Grzybica stóp – jak skutecznie leczyć i zapobiegać?
Grzybica stóp to choroba o podłożu infekcyjnym, która może przyjmować różny przebieg. Nierzadko towarzyszy jej zakażenie grzybicze paznokci, co wymusza wdrożenie leczenia doustnego. Wspomniany problem staje się źródłem skrępowania. Warto jednak zaznaczyć, że dotyka wielu osób. Grzybica skóry stanowi często spotykaną przypadłość wśród sportowców i ludzi cierpiących na nadpotliwość. Wilgoć i ciepło skóry sprzyjają bowiem namnażaniu tych patogenów. Jak ją leczyć i czy można jej zapobiec?
Grzybica stóp – co ją wywołuje?
Infekcja grzybicza skóry stóp daje inne objawy niż zakażenie owłosionej skóry głowy lub skóry gładkiej. Mogą ją wywoływać różne patogeny – Trichophyton rubrum, Epidermophyton floccosum i Trichophyton mentagrophytes. Wspomniane grzyby żywią się keratyną, czyli białkiem, z którego jest zbudowana ludzka skóra. Ponadto wśród potencjalnych przyczyn infekcji wymienia się drożdżaki (m.in. z rodzaju Candida) i pleśniowce.
Grzybica stóp wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie każdy lek zda egzamin. Patogeny wykazują inną wrażliwość na poszczególne substancje aktywne. Mając to na uwadze, zaleca się wykonanie badania mykologicznego z pobranych zeskrobin. Znając przyczynę infekcji, można dobrać stosowny lek i uzyskać znaczącą poprawę.
Grzybica skóry zazwyczaj jest leczona zewnętrznie z użyciem płynów i maści. Jeśli towarzyszą jej zmiany w obrębie paznokci, specjalista może zdecydować o wdrożeniu tabletek przyjmowanych doustnie.
Wśród czynników zwiększających ryzyko infekcji grzybiczej stóp wymienia się:
- mierzenie butów na gołą stopę,
- pożyczanie obuwia od innych osób,
- nadpotliwość,
- osłabienie odporności wskutek zakażenia wirusem HIV lub stosowania leków immunosupresyjnych,
- korzystanie z sauny i basenów bez klapków,
- uprawianie sportów,
- noszenie obuwia wykonanego z syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza,
- niektóre choroby przewlekłe, w tym cukrzyca i niewydolność nerek.
Jakie są objawy grzybicy stóp?
Objawy grzybicy stóp są równie zróżnicowane jak przebieg samej choroby. U niektórych osób patogeny namnażają się w przestrzeniach między palcami. Prowadzi to do złuszczania naskórka.
Pacjenci, u których grzybica stóp pozostaje związana ze zwiększonym wydzielaniem potu, obserwują na stopach pęcherzyki wypełnione płynem. Pękając, tworzą nadżerki.
Niekiedy grzybica skóry stóp manifestuje się poprzez zaczerwienienia, które z czasem zaczynają się nieestetycznie złuszczać. Bardzo często ww. zmianom towarzyszy swędzenie i pieczenie.
Na czym polega leczenie grzybicy stóp? Środki na grzybicę
Dostrzegając u siebie niepokojące objawy grzybicy stóp, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przyjrzy się zmianom skórnym, a następnie zleci dalszą diagnostykę. Rekomenduje się pobranie zeskrobin i ich przesłanie do laboratorium w celu wykonania badania mykologicznego.
Leczenie grzybicy stóp można przeprowadzić przy użyciu środków zewnętrznych i przyjmowanych doustnie. Niekiedy łączy się je ze sobą w celu uzyskania optymalnych rezultatów.
Popularne środki na grzybicę to maści i kremy, które swoje działanie opierają na takich substancjach aktywnych jak klotrimazol, ekonazol, ketokonazol i mikonazol. Nakłada się je bezpośrednio w miejscu zakażenia. Niekiedy wdraża się kremy z terbinafiną – silną substancją przeciwgrzybiczą o szerokim spektrum działania. Leki na grzybicę stóp są dostępne na receptę i bez recepty. Bez przepisu lekarza można zakupić następujące produkty:
- Mykodermina maść,
- Unguentum undecylenicum maść.
Niekiedy grzybica stóp przybiera duży stopień nasilenia, ponadto może współwystępować z grzybicą paznokci. W takiej sytuacji lekarz wdraża leczenie doustne. Tabletki na grzybicę zawierają terbinafinę, itrakonazol lub flukonazol.
Domowe sposoby na grzybicę – czy są skuteczne?
Dużą popularnością wśród Polaków cieszą się domowe sposoby na grzybicę. Niektórzy decydują się na moczenie stóp w naparach ziołowych i occie jabłkowym. Choć zarówno rośliny, jak i kwas octowy mogą ograniczać liczebność patogenów, to nie prowadzą do wyleczenia infekcji. Nierzadko wręcz nasilają jej przebieg. Dostrzegając u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na grzybicę stóp, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista oceni obraz kliniczny, zleci stosowne badania i przepisze leki. Trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami i nie przerywać kuracji, gdy nastąpi poprawa.
Higiena stóp i zapobieganie grzybicy
Zdrowe stopy nie tylko wyglądają estetyczniej, ale przede wszystkim zapewniają swobodę podczas ruchu. Nadżerki, pęcherze i złuszczanie się naskórka to objawy, które wywołują duży dyskomfort i nierzadko prowadzą do ograniczenia mobilności. Profilaktyka grzybicy stóp obejmuje:
- zakładanie klapków podczas korzystania z basenów i saun,
- noszenie własnych butów,
- mierzenie butów po wcześniejszym założeniu jednorazowych stopek,
- noszenie obuwia ze skóry naturalnej, która doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć,
- codzienne zakładanie czystych skarpetek z bawełny, wiskozy lub bambusa, które słyną z właściwości oddychających,
- dokładne wycieranie stóp po kąpieli, w tym również przestrzeni między palcami,
- stosowanie antybiotyków tylko w uzasadnionych przypadkach i po zaleceniu ich przez lekarza,
- korzystanie z antyperspirantu do stóp,
- stosowanie specjalnego pudru do butów, który pochłania wilgoć i ułatwia utrzymanie higieny.
Polecane produkty dla Ciebie
- 30-06-2027
- Wyrób medyczny leczniczy
- Kosmetyk