Leczenie infekcji intymnych – co warto wiedzieć?
Przez Damian Wilczyński 18.04.2024 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90 %) Na podstawie: 11 ocen

Leczenie infekcji intymnych – co warto wiedzieć?

Infekcje intymne stanowią często spotykany problem wśród kobiet w każdym wieku. Do zakażeń pochwy predysponuje budowa anatomiczna. Odbyt występuje nieopodal dróg moczowo-płciowych, przez co bakterie kałowe mogą przedostawać się do nich. Rozpoznanie przyczyny zakażenia pozwala na wdrożenie odpowiedniej kuracji. Jak wygląda leczenie infekcji intymnych?

Jakie objawy dają infekcje intymne?

Kobiety, u których rozwinęły się infekcje intymne, najczęściej skarżą się na:

  • pieczenie,
  • świąd,
  • upławy,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy,
  • zaczerwienienie.

Dostrzegając u siebie niepokojące symptomy, trzeba zgłosić się do ginekologa. Ponadto warto wykonać test diagnostyczny z apteki, który stwierdza obecność antygenów pochodzących z najczęściej spotykanych patogenów. W oparciu o jego wynik lekarz dobierze właściwe medykamenty, które należy stosować zgodnie z jego rekomendacjami. Nie wolno na własną rękę skracać czasu kuracji tylko dlatego, że objawy stały się mniej dokuczliwe.

Co powoduje infekcje intymne?

Różne patogeny wywołują infekcje intymne. Za zakażenie pochwy odpowiadają:

  • bakterie, najczęściej Gardnerella vaginalis, Chlamydia trachomatis (chlamydioza), Neisseria gonorrhoeae (rzeżączka) i krętek blady (kiła),
  • grzyby, w 90% przypadków są to drożdże z gatunku Candida albicans,
  • pierwotniaki, w tym rzęsistek pochwowy,
  • wirusy, m.in. HSV (opryszczki), HPV (brodawczaka ludzkiego). Drogą płciową przenoszą się również wirusy HIV, HCV i HBV, przy czym odbywa się to bezobjawowo.

W zależności od źródła zakażenia symptomy mogą się nieco różnić, co ułatwia postawienie trafnej diagnozy. Przy bakteryjnej waginozie upławy charakteryzują się nieprzyjemną, rybią wonią. Jednocześnie pojawia się ból podczas stosunku.

Kandydoza pochwy, którą na ogół wywołują drożdże z gatunku Candida albicans, manifestuje się poprzez serowate, białe upławy z grudkami. Jednocześnie wiele kobiet przy zakażeniu grzybiczym skarży się na ból podczas oddawania moczu.

HSV to wirus opryszczki, który rozprzestrzenia się podczas kontaktów seksualnych bez użycia prezerwatywy. Kobieta, u której doszło do zakażenia tym patogenem, obserwuje u siebie charakterystyczne wykwity skórne. Przypominają one zimno, które pojawia się na wargach. Infekcje intymne wywołane przez HSV leczy się przy użyciu tabletek i maści z acyklowirem. Stosuje się je od 7 do 10 dni. Niestety, wirus opryszczki nigdy nie znika z organizmu. Utrzymuje się w zwojach nerwowych i daje o sobie znać, gdy dochodzi do spadku odporności. Wówczas zimno może powracać, co wymusza wdrożenie leczenia na bazie acyklowiru.

Wirus HPV daje dość charakterystyczne zmiany brodawkowate, które określa się mianem kłykcin kończystych. Niestety, niektóre serotypy są onkogenne, przez co mogą powodować raka szyjki macicy.

Na czym polega leczenie grzybicy pochwy?

Pochwę zamieszkują różne mikroorganizmy. U zdrowych kobiet 95% populacji stanowią bakterie z rodzaju Lactobacillus, które wytwarzają kwas mlekowy. Ten obniża pH miejsc intymnych, przez co ogranicza namnażanie pozostałych drobnoustrojów. Niestety, czasem równowaga mikrobiologiczna zostaje zachwiana, np. wskutek antybiotykoterapii i doustnej antykoncepcji hormonalnej. Sprzyja to namnażaniu drożdży i skutkuje rozwojem kandydozy pochwy. 

Leczenie grzybicy pochwy opiera się na lekach przeciwgrzybiczych, które mają postać tabletek, maści i globulek dopochwowych. Niektóre z nich można nabyć bez recepty. Maść z klotrimazolem stanowi nieocenione wsparcie przy zwalczaniu grzybicy pochwy. Jeśli jej stosowanie nie przyczynia się do złagodzenia dokuczliwych objawów, należy zgłosić się do ginekologa. Specjalista może przepisać tabletki z flukonazolem, terbinafiną lub itrakonazolem. 

Ponadto rekomenduje się, aby kobieta równolegle odbudowywała prawidłową mikrobiotę, stosując probiotyk ginekologiczny. Umieszcza się go bezpośrednio w pochwie, gdzie uwalnia żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego o potwierdzonym działaniu prozdrowotnym. 

Zakażenie pochwy – kiedy wdraża się antybiotyki?

Za infekcje intymne odpowiadają też bakterie, w tym Gardnerella vaginalis, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae i krętek kiły. Wspomniane zakażenia leczy się, stosując antybiotyki. Największą popularnością cieszy się klindamycyna i metronidazol. Niekiedy jednak szczepy, które wywołały infekcję, są odporne na popularne antybiotyki. Wówczas przeprowadza się posiew, a następnie wykonuje antybiogram. Pozwala to dobrać lek zwalczający patogeny.

Jak probiotyki wspierają zdrowie intymne kobiet?

Za infekcje intymne odpowiadają zaburzone stosunki mikrobiologiczne w obrębie pochwy. Można przywrócić prawidłowe proporcje między “dobrymi” bakteriami a pozostałymi drobnoustrojami, stosując probiotyki. Pod tym terminem kryją się żywe i starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii, które wywierają korzystny wpływ na organizm człowieka. 

Zaleca się, aby stosować probiotyki nie tylko podczas leczenia infekcji, ale także przez 2 tygodnie po jej zakończeniu. Niektóre podaje się doustnie, a inne dopochwowo. Dużą popularnością cieszą się następujące preparaty:

Jakie środki higieniczne warto stosować przy infekcji pochwy?

Infekcje intymne łatwiej pokonać, stosując odpowiednio dobrane środki higieniczne. Na szczególną uwagę zasługują bezzapachowe wkładki, które w ciągu dnia należy regularnie wymieniać na czyste. Ponadto dobrze sięgnąć po płyn intymny, który wspiera walkę z zakażeniem, np. emulsję prOVag.

Prawidłowa higiena intymna obejmuje również noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z bawełny, wiskozy lub bambusa. Lepiej wystrzegać się syntetycznych majtek z poliestru i nylonu. Zakładane okazjonalnie raczej nie zaburzą prawidłowej mikrobioty.

Zapobieganie infekcjom intymnym opiera się na właściwym podmywaniu. Zawsze należy kierować się w stronę odbytu, nigdy w przeciwną, bo grozi to przenoszeniem bakterii kałowych do dróg moczowo-płciowych.

Domowe sposoby na infekcje intymne

Kobiety chętnie wybierają domowe sposoby na infekcje intymne. Szczególną popularnością cieszą się nasiadówki z użyciem kory dębu. Ponadto przeprowadza się kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej, które niwelują dokuczliwe pieczenie i swędzenie.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.