Testy ciążowe i owulacyjne – jak działają i kiedy je stosować?
Przez Damian Wilczyński 18.04.2024 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88%) Na podstawie: 13 ocen

Testy ciążowe i owulacyjne – jak działają i kiedy je stosować?

Kobieca płodność zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Odbywając niezabezpieczony stosunek w wybrane dni, można zajść w ciążę. Niektóre pary marzą o poczęciu dziecka. Inne zaś wolałyby tego uniknąć z różnych względów. Testy ciążowe i owulacyjne wykonuje się w domu. Jak działają i kiedy je stosować, aby kontrolować kobiecą płodność?

Jak zmienia się płodność kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego?

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz. Warto dobrze je znać, aby móc ustalić, kiedy zaczynają się dni płodne i najlepiej starać się o dziecko. Niektóre pary unikają wówczas współżycia lub stosują którąś z metod antykoncepcji, jeśli nie planują potomstwa.

Każdy cykl menstruacyjny rozpoczyna się od miesiączki, której towarzyszy krwawienie. Okres trwa zazwyczaj 4-5 dni. Podczas niego złuszcza się endometrium (błona śluzowa macicy).

Później następuje 9-dniowa faza folikularna, którą steruje hormon FSH. Pod jego wpływem w jajnikach dojrzewa komórka jajowa, a błona śluzowa macicy zaczyna narastać. Na koniec tej fazy oddziałuje hormon luteinizujący, który powoduje uwolnienie gamety żeńskiej do jajowodu.

Owulacja to właśnie uwolnienie dojrzałej komórki jajowej, kiedy szanse na zapłodnienie znacząco wzrastają. Trwa 24 godziny.

Faza lutealna to ostatni i najdłuższy etap cyklu menstruacyjnego (ok. 14-dniowy), podczas którego ciałko żółte stymuluje syntezę progesteronu. Wspomniany hormon wspiera utrzymanie ewentualnej ciąży. Gdy jednak nie dochodzi do implementacji zarodka w macicy, pojawia się kolejna miesiączka.

Dni płodne obejmują nie tylko samą owulację. Komórka jajowa potrafi przeżyć w jajowodzie 24 godziny. Plemniki charakteryzują się jeszcze większą żywotnością, bo aż tygodniową. Oznacza to, że kobieta może zajść w ciążę, jeśli odbywa niezabezpieczony stosunek na 4-5 dni przed owulacją i na 3-4 dni po jej wystąpieniu. Jeśli bardzo zależy jej na poczęciu potomstwa, powinna uprawiać seks na dzień przed i w trakcie owulacji.

Testy owulacyjne – jak działają?

Owulacja to dla niektórych kobiet długo wyczekiwany moment, gdy mogą podjąć aktywne starania o dziecko. Dla innych zaś czas, kiedy należy wstrzymać się ze współżyciem lub korzystać ze sprawdzonej metody antykoncepcji. W ustaleniu, kiedy dojdzie do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, pomogą testy owulacyjne.

Kobiecą płodność można dziś monitorować na wiele sposobów. Jedną z popularnych i skutecznych metod są testy owulacyjne. Wykonuje się je samodzielnie w domowym zaciszu. Na pasek testu nanosi się próbkę moczu, po czym odczytuje wynik. Obecność dwóch wyraźnie zarysowanych kresek świadczy o tym, że w ciągu 24-36 godzin dojdzie do owulacji.  Obecność jednej, testowej wyklucza owulację w najbliższych godzinach. Brak żadnej świadczy o wadliwości testu.

Dokładność testów owulacyjnych jest dość wysoka, bo należą one do czułych metod diagnostycznych. Niestety, wyniki czasem ulegają zafałszowaniu wskutek nieregularnych cykli, zaburzeń hormonalnych i zespołu policystycznych jajników.

Testy ciążowe – dokładność testów i interpretacja wyników

Ciąża to dla wielu kobiet długo wyczekiwany stan, podczas gdy inne pragną go wykluczyć, np. przed podjęciem kuracji Izotekiem czy Trioxalem. Dziś w celach diagnostycznych nie trzeba zgłaszać się do przychodni, co stanowi spore udogodnienie. Wykrywanie ciąży przebiega w warunkach domowych z wykorzystaniem odpowiednich testów.

Wysokiej jakości testy ciążowe pozwalają wykryć zapłodnienie już po 7 dniach. Zaleca się jednak, aby z przeprowadzeniem diagnostyki wstrzymać się do daty planowanej miesiączki. Test ciążowy, podobnie jak laboratoryjny, pomaga wykryć gonadotropinę kosmówkową. Jej obecność świadczy o rozwoju zarodka, który zagnieździł się w macicy.

Dokładność domowych testów ciążowych wynosi od 95 do 99%, natomiast przy badaniach laboratoryjnych 100%. 

Na test ciążowy należy nanieść próbkę moczu i odczekać czas zalecany przez producenta. Obecność dwóch wyraźnych kresek świadczy o ciąży. Gdy natomiast pojawia się tylko kreska kontrolna, prawdopodobnie nie doszło do zapłodnienia. Brak kreski kontrolnej świadczy o wadliwości testu.

Rodzaje testów ciążowych

Istnieją 3 rodzaje testów ciążowych, między którymi występują drobne różnice.

  1. Strumieniowy test ciążowy umieszcza się pod strumieniem oddawanego moczu, po czym odczytuje wynik. Np. Domowe Laboratorium Pink Duo test ciążowy płytkowy i strumieniowy.
  2. Płytkowy test ciążowy składa się z płytki. Do opakowania dołączono również pojemnik na mocz i pipetkę. Przy pomocy tej ostatniej nanosi się płyn na okienko płytki i odczytuje wynik. Np. Domowe Laboratorium Test ciążowy Pink Super czuły płytkowy.
  3. Paskowy test ciążowy to pasek diagnostyczny, którego fragment zanurza się w pojemniku z moczem. 

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.