Krople do oczu – jakie wybrać i kiedy stosować?
Alergie, podrażnienie oczu, soczewki kontaktowe i uczucie piasku pod powiekami wskazują na konieczność sięgnięcia po krople do oczu. Wspomniane preparaty pomagają złagodzić odczuwany dyskomfort. Ponadto pozwalają odtworzyć naturalny film łzowy, który pełni funkcję ochronną. Zapobiega m.in. potencjalnym urazom i infekcjom. Jak wybrać odpowiednie krople do oczu?
Suche oczy - co jest tego przyczyną?
Czy wiesz, że większość z nas ma suche oczy, ponieważ często korzysta z urządzeń elektronicznych? W pracy spędzamy wiele godzin przed ekranem komputera, w domu przeglądamy media społecznościowe na smartfonie i oglądamy telewizję. W rezultacie zbyt rzadko mrugamy, by prawidłowo rozprowadzić substancje nawilżające wytwarzane przez oko.
Paradoksalnie, gdy mamy suche oczy, często skarżymy się na łzawienie. Organizm usiłuje w naturalny sposób złagodzić odczuwany dyskomfort. Łzy odpowiadają za nawilżanie oczu, ale zazwyczaj okazują się niewystarczające. Niemniej przez krótki czas czujemy się nieco lepiej.
Nosisz soczewki kontaktowe, aby w dyskretny sposób skorygować wadę wzroku? Jeśli zapomnisz przy tym o stosowaniu kropli nawilżających, prawdopodobnie skarżysz się na suche oczy. Nie lekceważ zatem zaleceń okulisty, kup odpowiedni preparat i używaj go regularnie.
Alergie, zwłaszcza sezonowe, które pojawiają się podczas pylenia określonych roślin, powodują podrażnienie oczu. Pojawia się wówczas dokuczliwe łzawienie, pieczenie i swędzenie. Alergiczne zapalenie spojówek wymaga wdrożenia preparatów łagodzących objawy uczulenia, w tym kropli.
Kiedy higiena oczu nie jest realizowana prawidłowo, może dojść do dysfunkcji gruczołów Meiboma. Wytwarzają one substancje, które nawilżają oczy i redukują tarcie. Ich niedostateczna podaż skutkuje nieprzyjemną suchością. Higiena oczu pozwala utrzymać drożność gruczołów Meiboma i uniknąć dokuczliwych dolegliwości.
Suche oczy stanowią również problem osób, które żyją w zanieczyszczonym środowisku lub w pracy mają kontakt z pyłami. Warto wówczas szczególnie zadbać o narząd wzroku.
Kiedy potrzebne jest nawilżanie oczu?
Krople do oczu stanowią nieocenione wsparcie dla wszystkich osób, które skarżą się na zespół suchego oka. Większość z nich jest dostępna bez recepty. Nie ma większych przeciwwskazań do ich stosowania, odpowiadają bowiem za nawilżanie oczu.
Warto wdrożyć krople do oczu, gdy:
- pojawia się zaczerwienienie oczu,
- skarżysz się na swędzenie i pieczenie oczu,
- masz wrażenie, że jakiś niewidoczny pyłek wszedł Ci do oka i uwiera,
- cierpisz na zapalenie spojówek,
- spędzasz wiele czasu przed ekranem komputera, smartfona, tabletu lub telewizora, przez co rozwinął się u Ciebie zespół suchego oka,
- dokuczają Ci objawy alergii.
Uczulenie potrafi mocno uprzykrzyć życie. Alergiczne zapalenie spojówek niekiedy wymaga wdrożenia specjalistycznych kropli antyhistaminowych, które zawierają np. ketotifen i azelastynę.
Jak wybrać krople do oczu?
Na zespół suchego oka, alergie, podrażnienie i przy noszeniu soczewek kontaktowych pomagają krople do oczu. Większość z nich kupisz w aptece bez recepty. Poszczególne preparaty mogą zawierać różne substancje. Niektóre tylko odpowiadają za nawilżanie oczu, np. hialuronian sodu. Wspomniana substancja wykazuje właściwości higroskopijne. Oznacza to, że wiąże cząsteczki wody. Nasz organizm wytwarza ją naturalnie, dlatego uchodzi za bezpieczną. Za nawilżanie oczu odpowiadają też składniki takie jak sorbitol, trehaloza i dekspantenol.
Niekiedy krople do oczu zawierają ekstrakt ze świetlika lekarskiego, który działa łagodząco i przeciwzapalnie. Rekomenduje się je osobom, które skarżą się na zapalenie spojówek.
Wybierając krople do oczu, warto zwrócić uwagę na ich:
- skład,
- cenę,
- sposób aplikacji - niektórych używa się łatwiej za sprawą nowoczesnych dozowników,
- termin ważności - niektóre krople trzeba szybko zużyć od chwili otwarcia.
Dużą popularnością cieszą się krople do oczu:
- Ektin,
- Hylo Care,
- Zuma Świetlik Plus,
- Hylo Parin.
Higiena oczu - jak stosować krople do oczu, aby uniknąć infekcji?
Krople zawsze aplikujemy w taki sposób, aby została zachowana higiena oczu. Pamiętamy przy tym o:
- wcześniejszym umyciu rąk,
- takim zakrapianiu, aby końcówka aplikatora nie dotykała oczu,
- pilnowaniu daty ważności, nie tylko tej, która jest wskazana przez producenta, ale też biegnącej od otwarcia preparatu,
- przechowywaniu kropli w odpowiedniej temperaturze,
- reagowaniu na zmianę konsystencji, gdy wygląda podejrzanie, należy kupić nowe krople.
Polecane produkty dla Ciebie
- Wyrób medyczny leczniczy
- Wyrób medyczny leczniczy
- Suplement diety
- Wyrób medyczny leczniczy