Jakie tabletki na ból głowy wybrać?
Przez Damian Wilczyński 15.02.2024 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.3 (86%) Na podstawie: 5 ocen

Jakie tabletki na ból głowy wybrać?

Statystyki wskazują na to, że ból głowy stanowi dość powszechny problem. Szacuje się, że dotyka zdecydowaną większość Polaków, bo aż 90%, przy czym 20% z nich zmaga się z nim codziennie. Potrafi uprzykrzyć życie, utrudniając normalne funkcjonowanie i realizację planów. Bóle głowy dzieli się na te o niskim, umiarkowanym i wysokim nasileniu. Jeśli nie są bardzo mocne, zwalcza się je przy użyciu leków bez recepty, które zawierają paracetamol, ibuprofen lub naproksen. Silna migrena lub dolegliwość, która utrzymuje się dłużej niż 3 dni, wymaga konsultacji z lekarzem. Jakie tabletki na ból głowy wybrać?

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Choć zazwyczaj ból głowy nie ma poważnej przyczyny, to nie należy go lekceważyć. Pojawia się m.in. wskutek niedotlenienia organizmu, czemu sprzyja siedzący tryb życia. Do jego wystąpienia może przyczynić się również nieprawidłowa postawa ciała. Osoby, które długo zginają kark, przeglądając informacje na smartfonie, cierpią z powodu zaburzonego przepływu krwi do mózgu. Poza tym bólom głowy sprzyja niedostateczna ilość snu. Pojawia się także u ludzi, którzy przyjmują niewystarczającą ilość płynów. Kobiety w ciąży często skarżą się na tę przypadłość, ponieważ w ich organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne. U niektórych osób nieprzyjemne dolegliwości wynikają z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto przyczyny bólu głowy niekiedy mają charakter prozaiczny i wiążą się z głodem. 

Poza tym ból głowy może sygnalizować:

  • nadmierne napięcie mięśni karku i barków,
  • niedostateczną aktywność fizyczną,
  • życie w stresie,
  • zmęczenie,
  • bruksizm,
  • ekspozycję na hałas,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • infekcje, w tym grypę,
  • urazy kręgosłupa i głowy.

Wspomniana dolegliwość dotyka również osoby spożywające alkohol. Etanol powoduje bowiem odwodnienie organizmu. Z kolei palenie tytoniu wpływa negatywnie na układ krążenia.

Domowe sposoby na ból głowy

Choć na ból głowy większość osób stosuje tabletki dostępne bez recepty, to nie wolno ich nadużywać. Zbyt częste sięganie po nie grozi nie tylko uzależnieniem, ale też wystąpieniem skutków ubocznych. Paracetamol wpływa negatywnie na funkcje wątroby, natomiast ibuprofen może powodować krwawienia z przewodu pokarmowego. Mając to na uwadze, warto poznać domowe sposoby na ból głowy. 

Bardzo często pojawia się on wskutek przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zatem spacer, który przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu.

Ból głowy sygnalizuje także odwodnienie, dlatego uzupełniając poziom płynów, można uzyskać znaczącą poprawę. Warto wypić wodę lub napar z mięty lub imbiru.

Zaleca się odpoczynek w chłodnym, zacienionym i cichym pokoju. Niektórym osobom pomaga również relaksująca kąpiel. Inne natomiast sięgają po olejek lawendowy lub geraniowy, który w aromaterapii wykorzystuje się do łagodzenia bólów głowy. Można go stosować do inhalacji lub po rozcieńczeniu w oleju bazowym wcierać w skronie. 

Co robić, gdy dopadła Cię migrena? Leki na ból głowy

Migrena to napadowy ból głowy o dużym natężeniu. U niektórych osób poprzedza ją aura. Wspomniana przypadłość potrafi wyłączyć z normalnego funkcjonowania na kilka dni. Towarzyszą jej nudności, wymioty i światłowstręt. Należy ją skonsultować z lekarzem, ponieważ niekiedy wymaga włączenia mocniejszych leków.

Leki na ból głowy bez recepty pomagają na słabe i umiarkowane dolegliwości. Choć można je nabyć bez przepisu lekarza, to należy stosować tylko w uzasadnionych przypadkach i nie dłużej niż 3 dni. Swoje działanie opierają na takich składnikach jak:

  • paracetamol, który wykazuje właściwości przeciwbólowe i uchodzi za delikatniejszy dla układu pokarmowego niż ibuprofen. Mogą go przyjmować osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i astmę. Paracetamol przynosi ulgę w bólu nawet przez 6 godzin. Wchodzi w skład takich tabletek jak Apap, Paracetamol Polfa Łódź,
  • ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny, przez co łagodzi nie tylko ból głowy, ale też może zwalczać jego przyczynę. Poleca się go osobom, u których za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada stan zapalny zatok. Na korzyść ibuprofenu przemawia fakt, że przynosi szybką ulgę. Odradza się jego stosowanie m.in. chorym na wrzody żołądka i astmę. Ibuprofen jest substancją aktywną leków takich jak Ibuprom Max Sprint i Ibum Forte,
  • naproksen zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które łagodzą dolegliwości bólowe o różnym pochodzeniu, w tym migreny. Wśród tabletek z tą substancją aktywną należy wymienić Naproxen i Aleve.

Przy bardzo silnych bólach głowy specjalista może przepisać opioidy. Te dzielą się na słabe (kodeina, tramadol) i mocne (morfina, heroina, metadon).

Zapobieganie migrenie - czy jest możliwe?

Migrena uniemożliwia pracę zawodową, naukę i wpływa negatywnie na życie rodzinne. Bardzo często wyłącza z normalnego funkcjonowania na kilkanaście godzin lub kilka dni. Od pewnego czasu specjaliści kładą coraz większy nacisk na zapobieganie migrenie. W tym celu stosuje się kwas walproinowy, który wchodzi w skład leków przeciwpadaczkowych. Ponadto niekiedy włącza się beta-adrenolityki i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.