Naturalne sposoby na ból zęba - jak mu przeciwdziałać?
Przez Damian Wilczyński 09.01.2024 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.8 (96 %) Na podstawie: 10 ocen

Naturalne sposoby na ból zęba - jak mu przeciwdziałać?

Ból zęba rodzi ogromny dyskomfort. Zazwyczaj pojawia się w najmniej spodziewanym momencie, co utrudnia zasięgnięcie profesjonalnej porady stomatologicznej. W niedziele i święta większość prywatnych gabinetów dentystycznych jest zamknięta. Warto jednak pamiętać, że gdy towarzyszy nam silny ból zęba, możemy udać się na pogotowie. Dolegliwości w obrębie jamy ustnej nie należy ignorować, bo z czasem problem ulega pogłębieniu, a jego leczenie staje się bardziej skomplikowane. Jakie naturalne sposoby na ból zęba mamy do dyspozycji, gdy na wizytę u stomatologa musimy chwilę zaczekać?

Co powoduje ból zęba?

Przyczyny bólu zęba bywają bardzo różnorodne. Obejmują m.in.:

  • ubytki spowodowane próchnicą,
  • zapalenie miazgi zębowej,
  • erozję szkliwa,
  • bruksizm,
  • zapalenie ozębnej,
  • nadwrażliwość zębów spowodowaną odsłonięciem szyjek zębowych,
  • paradontozę,
  • zapalenie nerwu zęba.

Domowe sposoby na ból zęba - jak wygląda naturalne leczenie?

Domowe sposoby na ból zęba cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków, ponieważ dostęp do profesjonalnej opieki stomatologicznej bywa niekiedy utrudniony. Na konsultację ze specjalistą trzeba chwilę zaczekać, a dyskomfort utrudnia normalne funkcjonowanie, w tym spanie, jedzenie i wykonywanie pracy. Istnieją różne naturalne sposoby na ból zęba. Poniżej zebraliśmy i omówiliśmy wybrane z nich. Jak wygląda naturalne leczenie bólu zęba?

1. Ziołowe leczenie bólu zęba

Ziołowe leczenie bólu zęba cieszy się dużą popularnością. Wystarczy w tym celu sięgnąć po miętową herbatę. Należy ją zaparzyć, a gdy nieco ostygnie, wyjąć torebkę i przyłożyć do obolałego zęba. Ten naturalny sposób powinien przynieść szybką ulgę.

2. Olejki eteryczne. Goździki i tymianek jako naturalne leczenie bólu zęba

Olejki eteryczne na ból zęba także redukują dyskomfort. Trzeba jednak pamiętać o konieczności ich rozcieńczenia, inaczej mogą spowodować podrażnienie. Olejek goździkowy swoje dobroczynne działanie zawdzięcza eugenolowi, który wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jego 15 kropli rozpuszcza się w 30 ml oleju słonecznikowego, rzepakowego, lnianego lub w oliwie z oliwek. Niewielką ilość mieszanki nabiera się na wacik, a następnie przykłada do zęba.

Omawiając domowe sposoby na ból zęba, należy wspomnieć również o olejku tymiankowym. Podobnie jak goździkowy zawiera cenne substancje aktywne, które zwalczają bakterie i stan zapalny. Przed aplikacją na skórę czy nabłonek olejek tymiankowy trzeba rozpuścić w oleju nośnikowym, który nadaje się do celów spożywczych. 

3. Czosnek na ból zęba

Czosnek to naturalna przyprawa, która słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych. Eliminuje patogeny odpowiedzialne za infekcję i rozwój próchnicy. Zaleca się, aby żuć ząbek czosnku lub zrobić z niego pastę, a następnie nakładać ją na obolały ząb.

4. Zimne okłady na ból zęba

Dużą popularnością cieszą się zimne okłady. W tym celu warto wykorzystać worek z lodem. Chłodne kompresy powodują skurcz naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęku i złagodzenia bólu zęba. Zimne okłady pomagają też zredukować stan zapalny.

5. Płukanie jamy ustnej słoną wodą - naturalny sposób na ból zęba

Sól wykazuje naturalną aktywność antybakteryjną. Poza tym działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran. Może zatem okazać się przydatna na ból zęba. Roztwór soli do płukania jamy ustnej uzyskamy, rozpuszczając 1 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. 

Zapobieganie próchnicy - jak jej przeciwdziałać?

Zapobieganie próchnicy pozwala ustrzec się przed bólem zęba. Jej leczenie bywa skomplikowane, kosztowne i czasochłonne. Profilaktyka odgrywa zatem kluczową rolę. Składa się z kilku prostych kroków.

  1. Mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty, należy przy tym używać pasty i szczoteczki dobranych do naszych indywidualnych potrzeb. Fluor ogranicza namnażanie bakterii odpowiedzialnych za odkładanie płytki nazębnej. Warto sięgać zatem po pasty z tym składnikiem, np. LACALUT FLORA.
  2. Nitkowanie zębów przynajmniej raz dziennie, jest ważne, bo pozwala dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Godnym uwagi produktem wydaje się nić dentystyczna Oral B Pro Expert Clinic Line.
  3. Płukanie jamy ustnej specjalnym płynem co najmniej raz dziennie pomaga pozbyć się bakterii z przestrzeni międzyzębowych, języka i wewnętrznej strony policzków. Dużą popularnością cieszy się płyn do płukania jamy ustnej LACALUT FLORA.
  4. Przegląd dentystyczny przeprowadzany przynajmniej raz w roku umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wdrożenie stosownego leczenia.

Jak dbać o zdrowe dziąsła?

Zdrowe dziąsła stanowią podstawę codziennej higieny jamy ustnej. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, wdania się infekcji i wystąpienia stanu zapalnego, możemy odczuwać dolegliwości bólowe. Problem zazwyczaj pojawia się wskutek mycia zębów szczoteczką ze zbyt twardym włosiem. Niektórzy z nas mają bardzo wrażliwe dziąsła, którym nie służą także pasty z SLS i SLES, które wysuszają i podrażniają nabłonek w obrębie jamy ustnej. 

Szczeliny międzyzębowe należą do trudno dostępnych miejsc. Zazwyczaj nie da się ich doczyścić przy pomocy szczoteczki. Z pomocą przychodzą nici dentystyczne, które są cienkie. Zalegające resztki pokarmowe stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie dziąseł. Poza tym dobrym rozwiązaniem wydaje się używanie płynów do płukania jamy ustnej. Zawarte w nich składniki ograniczają rozwój bakterii wywołujących próchnicę i infekcje dziąseł.

Leki na ból zęba

Czasem ból zęba jest na tyle silny, że zimne okłady, czosnek i olejki eteryczne nie przynoszą oczekiwanej poprawy. Warto wówczas umówić się na wizytę u stomatologa. Gdy jest ona zaplanowana dopiero za kilka dni czy tygodni, doraźnie pomocne mogą okazać się:

  • leki przeciwbólowe z ibuprofenem o działaniu przeciwzapalnym, np. Ibuprom Max,
  • leki przeciwbólowe z paracetamolem, np. Apap.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Polecane produkty dla Ciebie

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.