Jak rozpoznać i odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej pochwy?
Przez Damian Wilczyński 29.08.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88 %) Na podstawie: 10 ocen

Jak rozpoznać i odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej pochwy?

Infekcja intymna bakteryjna nie jest jedynym rodzajem zakażenia pochwy, do którego dochodzi u kobiet. Panie często skarżą się na dokuczliwe dolegliwości w okolicach sromu, do których zalicza się pieczenie, zaczerwienienie i świąd. Najczęściej wspomniane objawy wskazują na infekcję bakteryjną, grzybiczą lub wywołaną przez pierwotniaki. Kobietom, które nie mają wykształcenia medycznego, bardzo trudno ustalić źródło uciążliwych dolegliwości. Jak odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej? Na co zwrócić uwagę?

Infekcja intymna bakteryjna - co ją wywołuje? Jakie są jej objawy?

Pochwa jest w naturalny sposób chroniona przez mikrobiotę złożoną z bakterii kwasu mlekowego. Wytwarzają one metabolity, które obniżają pH miejsc intymnych. Najlepiej, gdy wartość odczynu nie przekracza 4,5 lub przyjmuje niższą wartość. Zapobiega wówczas namnażaniu potencjalnych patogenów, w tym chorobotwórczych bakterii i grzybów. Niestety, czasem pH pochwy wzrasta. Dzieje się tak, gdy dochodzi do zaburzenia naturalnych stosunków mikrobiologicznych. Temu niekorzystnemu zjawisku sprzyjają czynniki takie jak:

  • antybiotykoterapia;
  • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
  • bezobjawowe infekcje intymne u partnera seksualnego;
  • stosowanie tej samej prezerwatywy do penetracji odbytu i pochwy;
  • przyjmowanie sterydów;
  • zażywanie leków obniżających odporność po przeszczepach narządów;
  • noszenie nieprzewiewnej bielizny z materiałów syntetycznych (poliestru i poliamidu);
  • obcisłe jeansy, które obcierają miejsca intymne;
  • cukrzyca;
  • ciąża;
  • nadmierny stres;
  • otyłość;
  • operacje ginekologiczne;
  • zbyt rzadkie zmienianie podpasek i tamponów podczas okresu;
  • niewłaściwa higiena - stosowanie mydła o zasadowym pH, mocno perfumowanych żeli intymnych itp.

Bakteryjne infekcje intymne częściej dają się we znaki kobietom niż mężczyznom. Predysponuje je do tego budowa anatomiczna oraz wahania hormonalne podczas cyklu menstruacyjnego. Pochwa znajduje się nieopodal odbytu, dlatego podcierając lub podmywając się w niewłaściwym kierunku, można doprowadzić do jej zakażenia. Końcową część przewodu pokarmowego zasiedlają bakterie z gatunku Escherichia coli. Kiedy przedostają się do dróg rodnych, często wywołują infekcje intymne. Ponadto za zakażenia bakteryjne pochwy odpowiadają Gardnerella vaginalis, Corynebacterium vaginale, Bacteroides, Prevotella i mykoplazmy. 

Jak odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej?

Infekcja bakteryjna czy grzybicza? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, ponieważ poszczególne rodzaje zakażenia leczy się przy użyciu odmiennych leków. Antybiotyki pomagają tylko na bakteryjne zapalenie pochwy, a maść z klotrimazolem okazuje się wsparciem przy kandydozie. 

Najlepiej byłoby wykonać posiew na podłożu mikrobiologicznym. Wspomniane badanie pozwala ustalić przyczynę infekcji i dobrać skuteczny lek. Niestety, na jego wyniki trzeba chwilę zaczekać, a postępujące zakażenie pochwy wywołuje nasilające się objawy. Dyskomfort z nimi związany sprawia, że lekarze często kierują się oceną makroskopową oraz pomiarem pH miejsc intymnych. 

Jak odróżnić infekcję bakteryjną od grzybiczej? Kluczową rolę odgrywa tu samoobserwacja pacjentki. Szarawe lub mleczne upławy, które roztaczają przykrą woń nasuwającą skojarzenia z rybą, wskazują na bakteryjne zapalenie pochwy. Jednocześnie ginekolog stwierdza u kobiety wzrost pH powyżej rekomendowanej wartości 4,5.

Grzybicze infekcje intymne charakteryzują się tym, że towarzyszą im białe, serowate, a niekiedy grudkowate upławy. Ginekolog podczas badania dostrzega obecność specyficznego nalotu na ściankach pochwy. 

Lek na infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy

Infekcja bakteryjna i grzybicza pochwy wymaga wdrożenia odpowiedniej kuracji. Leki dobiera się, uwzględniając źródło zakażenia. Niekiedy ginekolog nie potrafi postawić szybkiej i jednoznacznej diagnozy. W takich sytuacjach stosuje się lek na infekcje bakteryjne i grzybicze pochwy, który łączy w sobie różne substancje aktywne o odmiennym działaniu. Bardzo popularne są medykamenty, które opierają się na nifuratelu i nystatynie. Hamują one wzrost zarówno bakterii chorobotwórczych, jak i grzybów.

Przy bakteryjnej infekcji pochwy wdraża się antybiotyki takie jak klindamycyna i metronidazol. Zazwyczaj sprzedaje się je w formie maści, kremów i globulek dopochwowych. Czasem lekarz przepisuje antybiotyki doustne.

Infekcje intymne o podłożu grzybiczym leczy się natomiast klotrimazolem, ekonazolem, mikonazolem i nystatyną. 

Niezależnie od przyczyny zapalenia pochwy, rekomenduje się kurację uzupełniającą. Probiotyki ginekologiczne pomagają odbudować naturalną mikrobiotę miejsc intymnych i odtworzyć tym samym barierę ochronną. Umieszcza się je w pochwie, czyli bezpośrednio w miejscu działania. Niektóre kobiety decydują się również na wdrożenie probiotyków doustnych. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Lactinova femina;
  • Lakcid Intima;
  • proVag kapsułki.

Infekcje intymne powinny skłonić kobiety do stosowania produktów o działaniu nawilżającym i regenerującym ściany pochwy. Zazwyczaj bazują one na kwasie hialuronowym, pantenolu i kwasie mlekowym. Mają postać globulek dopochwowych i żeli. Dużą popularnością cieszą się:

  • HydroVag globulki dopochwowe;
  • Hexagyn duo.

pH pochwy przy grzybicy - jaki odczyn wskazuje na zakażenie?

pH pochwy przy grzybicy nie różni się od prawidłowego, zazwyczaj waha się od 3,6 do 4,5. Bakterie, które wywołują infekcje intymne, przyczyniają się natomiast do wzrostu odczynu powyżej wartości zalecanej (4,5). 

Co jeszcze może pomóc na infekcje grzybicze i bakteryjne?

Kobiety, które cierpią na infekcje intymne bakteryjne i grzybicze, powinny wspomóc zdrowie pochwy, sięgając po probiotyki i globulki nawilżające. Warto pamiętać również o:

  • noszeniu przewiewnej bielizny z bawełny, która nie uciska miejsc intymnych;
  • kiszonkach roślinnych, które zawierają żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego;
  • ograniczeniu spożycia cukrów prostych, które występują nie tylko w słodyczach, ale także w białym pieczywie i ryżu;
  • regularnej zmianie podpasek i tamponów;
  • podmywaniu się od wzgórka łonowego w stronę odbytu;
  • stosowaniu nieperfumowanego papieru toaletowego;
  • odpowiedniej higienie, odradza się mydła o zasadowym pH, a rekomenduje żele intymne o hipoalergicznym składzie.

Dostrzegając u siebie objawy, które wskazują na infekcje grzybicze i bakteryjne, należy umówić się na wizytę u ginekologa. Leczenie zakażeń pochwy jest bardzo ważne, ponieważ bagatelizowanie problemu przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania patogenów. Bakterie i grzyby chorobotwórcze stopniowo zajmują jajniki, macicę i jajowody.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.