Czy podczas infekcji intymnej można współżyć?
Infekcja po stosunku stanowi często spotykany problem, zwłaszcza jeśli akt płciowy nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Prawidłowo używana prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia okolic intymnych, ale nie eliminuje go całkowicie. Niestety, niezwykle łatwo przenieść w te rejony ciała bakterie, drożdże, wirusy i pierwotniaki. Niektóre z nich bytują w organizmie kobiety, ale ich niekontrolowane namnażanie następuje wówczas, gdy dojdzie do naruszenia naturalnej bariery w postaci mikrobioty. Kiedy liczba bakterii kwasu mlekowego spada, wkrada się infekcja intymna po stosunku. Partner często nie zdradza żadnych objawów, lecz mimo to zaraża kobietę. Czy podczas infekcji intymnej można współżyć?
Infekcje intymne po stosunku – co im sprzyja?
Infekcje intymne po stosunku uchodzą za często spotykany problem. Pojawiają się nawet w stałych związkach opartych na monogamii. Organizm człowieka zamieszkują różnego rodzaju drobnoustroje. Większość z nich nie jest chorobotwórcza i często przy okazji ogranicza liczebność patogenów, wytwarzając odpowiednie metabolity. Zdarza się, że dochodzi do zachwiania naturalnej równowagi mikrobiologicznej. Sprzyja temu:
- stres;
- antybiotykoterapia;
- depilacja okolic intymnych;
- używanie perfumowanych podpasek i wkładek higienicznych;
- stosowanie niewłaściwych płynów do higieny intymnej – zbyt mocno perfumowanych, barwionych i zawierających silne detergenty;
- noszenie obcisłej bielizny z syntetycznych materiałów;
- zmiana diety;
- wyjazd do innej strefy klimatycznej.
Infekcja po stosunku – jak ją rozpoznać?
Swędzenie pochwy po stosunku bez prezerwatywy niekiedy wynika ze specyfiki samego aktu płciowego. Penetracja prowadzi do niewidocznych gołym okiem mikrootarć. Jednocześnie męski ejakulat ma zasadowe pH. Oznacza to, że wytrysk sprzyja podwyższeniu odczynu pochwy. Kwaśne pH pełni rolę naturalnego mechanizmu obronnego. Kiedy wzrasta, patogeny, w tym drożdże, mogą namnażać się. Sprawia to, że grzybica pochwy po stosunku, który nie został odpowiednio zabezpieczony, stanowi stosunkowo często spotykaną przypadłość.
Infekcje po stosunku zazwyczaj manifestują się poprzez:
- pieczenie pochwy;
- swędzenie miejsc intymnych;
- zaczerwienienie;
- ból podczas współżycia;
- upławy – ich konsystencja, kolor i zapach często pomaga określić przyczynę zakażenia i dobrać odpowiednie leki.
- Infekcje po stosunku – jak leczyć?
- Specjaliści podkreślają, że za infekcje po stosunku odpowiadają:
- bakterie;
- grzyby;
- wirusy;
- pierwotniaki.
Poszczególne patogeny różnią się metabolizmem i budową, dlatego w celu ich wyeliminowania stosuje się odmienne leki. Dostrzegając u siebie objawy infekcji intymnej, należy zgłosić się do ginekologa. Specjalista przeprowadzi wywiad i badania, po czym postawi diagnozę. Bakteryjne infekcje pochwy leczy się, podając antybiotyki. Najlepiej, gdy kuracja jest ukierunkowana i poprzedzona wykonaniem antybiogramu. Kandydoza pochwy wymaga wdrożenia leków przeciwgrzybiczych. Wirusy i pierwotniaki także zwalcza się przy użyciu odpowiednio dobranych medykamentów.
Probiotyki ginekologiczne – ich rola w zwalczaniu infekcji po stosunku
Infekcja intymna po stosunku zawsze wymaga nie tylko wyeliminowania patogenu, który ją wywołał, ale też odbudowy naturalnej bariery ochronnej. Mikrobiota składa się m.in. z bakterii kwasu mlekowego. Ich metabolity obniżają pH okolic intymnych i zapobiegają namnażaniu mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych. Specjaliści rekomendują, by w trakcie i po zakończeniu leczenia stosować probiotyki. Charakteryzują się one wysoką przydatnością, ponieważ zawierają żywe i starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii. Ich pozytywny wpływ na ludzki organizm został poparty badaniami naukowymi.
Istnieją probiotyki ginekologiczne i doustne. Różnią się sposobem podania. Probiotyki ginekologiczne umieszcza się w pochwie, przez co działają one bezpośrednio w miejscu, w którym doszło do infekcji. Doustne połyka się, dlatego pokonują one cały przewód pokarmowy, nim dotrą do okolic intymnych. Warto zwrócić uwagę na następujące produkty:
Globulki dopochwowe – nawilżenie miejsc intymnych ma znaczenie
Infekcje intymne po stosunku często wywołują ogromny dyskomfort. Istnieją specjalne preparaty, które mają za zadanie nawilżyć pochwę i przywrócić jej fizjologiczne pH. Przybierają one postać globulek i żelów. Opierają się na takich substancjach jak kwas hialuronowy i kwas mlekowy. Na szczególne polecenie zasługują:
Grzybica pochwy a stosunek – czy podczas infekcji intymnej można współżyć?
Grzybica pochwy czy można współżyć? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez pary, w których partnerka boryka się z infekcją intymną. Specjaliści zalecają, aby wstrzymać się z aktywnością seksualną. Stosunki płciowe podczas infekcji są obarczone sporym ryzykiem. Kobieta, która cierpi na grzybicę pochwy, może zarazić swojego partnera. Mężczyźni zazwyczaj przechodzą infekcje intymne po stosunku bezobjawowo. Niestety, zarażają partnerki, przez co te borykają się z nawracającymi zakażeniami pochwy.
Grzybica pochwy czy można współżyć, stosując prezerwatywy?
Prezerwatywa zmniejsza ryzyko przeniesienia infekcji na partnera, ale nie eliminuje go całkowicie. Ponadto nie rozwiązuje problemu mikrootarć podczas stosunku. Kobiety, które znajdują się w trakcie leczenia, zazwyczaj cierpią na suchość pochwy i naruszenie jej naturalnej bariery ochronnej. Sprzyja to wystąpieniu dolegliwości bólowych oraz nasileniu objawów grzybicy. Uprawiając seks podczas infekcji, odczuwa się spory dyskomfort. Osłabia się także skuteczność wdrożonego leczenia.
Leczenie infekcji intymnych – jak długo zachować wstrzemięźliwość seksualną?
Grzybica pochwy a stosunek – rozpatrując to zagadnienie, ginekolodzy rekomendują, aby zachować wstrzemięźliwość podczas zakażenia i na kilka dni po zakończeniu kuracji. Należy odbudować naturalną barierę ochronną miejsc intymnych, stosując probiotyki oraz nawilżające globulki. Później można powrócić do aktywności seksualnej.
Bakteryjne zapalenie pochwy leczenie partnera
Stosunki płciowe nie tylko wzmacniają więź między partnerami, ale też sprzyjają przenoszeniu infekcji. Bakteryjne zapalenie pochwy leczenie partnera – to zagadnienie, które wzbudza sporo emocji. Mężczyźni mają inną budowę anatomiczną, przez co zakażenia intymne przechodzą bezobjawowo. Nie oznacza to, że nie zarażają kobiet, z którymi współżyją. Jeśli partnerka boryka się z infekcją intymną, powinna porozmawiać z partnerem nt. wykonania badań diagnostycznych. Gdy potwierdzą one zakażenie bakteryjne, zaleca się, aby mężczyzna również poddał się leczeniu. Inaczej infekcje pochwy u jego partnerki będą wykazywały skłonność do nawrotów. Uprzykrzą tym samym obojgu czerpanie przyjemności z życia seksualnego.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź