Czy probiotyk można brać na noc przed snem? Sprawdź!
Przez Damian Wilczyński 25.07.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.2 (84 %) Na podstawie: 7 ocen

Czy probiotyk można brać na noc przed snem? Sprawdź!

Choć przyjmowanie probiotyków o dowolnej porze jest korzystniejsze niż całkowity brak suplementacji, warto przestrzegać kilku protych reguł, by wydobyć z "dobrych bakterii" jak najwięcej pożytku. Czy branie probiotyków na noc przed snem to dobry pomysł? Sprawdź!

Czym są probiotyki?

Probiotyki to preparaty zawierające żywe mikroorganizmy takie jak bakterie lub drożdże, których zadaniem jest wspieranie flory jelitowej, a w efekcie poprawa stanu zdrowia gospodarza.

Większość osób kojarzy je jako dodatek do antybiotykoterapii mający na celu zapobieganie biegunkom, jednak zakres korzystnych właściwości probiotyków jest znacznie szerszy – suplementy tego typu wzmacniają odporność organizmu, pomagają w leczeniu chorób alergicznych i zespołu jelita drażliwego, a także mogą stanowić istotny element profilaktyki depresji.

Pomimo dużej popularności tego typu suplementów diety, wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, kiedy i jak brać probiotyki?

Jak brać probiotyki?

Informacji na temat jak brać probiotyk udziela lekarz, choć można też pokierować się zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do preparatu. Schemat dawkowania uzależniony jest m.in. od przeznaczenia suplementu, ponieważ inna porcja będzie odpowiednia dla osoby przyjmującej bakterie probiotyczne w celach profilaktycznych, inna zaś dla pacjenta w trakcie antybiotykoterapii.

Kuracja z wykorzystaniem probiotyków powinna trwać nie krócej niż 2-3 miesiące. Jeżeli planujemy dłuższe stosowanie preparatów tego typu należy pamiętać o tym, by co pewien czas modyfikować ich skład.

Inną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego preparatu probiotycznego. Osoby zmagające się z konkretnym schorzeniem powinny poszukać probiotyku zawierającego pojedynczy szczep bakterii, który wykazuje udowodnione, korzystne działanie na daną dolegliwość. Jeżeli natomiast zależy nam na przywróceniu homeostazy mikroflory jelitowej lepiej postawić na preparaty wieloszczepowe i synbiotyki.

Kiedy brać probiotyki? - przed czy po posiłku?

Zanim bakterie probiotyczne zasilą mikroflorę jelit muszą przetrwać w niesprzyjającym środowisku żołądka, który wydziela żrący kwas solny w celu przetrawienia pokarmów oraz zniszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Sok żołądkowy posiada mocno kwaśny odczyn kiedy jesteśmy na czczo, natomiast staje się bardziej neutralny po spożyciu posiłku – z tego względu odpowiedź na pytanie kiedy brać probiotyk wydaje się oczywista – zaleca się przyjmować go wraz z jedzeniem bądź 30 minut przed posiłkiem, ewentualnie 2 godziny po jedzeniu. Należy jednak pamiętać, aby podczas stosowania probiotyków unikać gorących oraz zbyt kwaśnych potraw i napojów, które niszczą dobroczynne bakterie.

Bazując na badaniu z 2011 roku przeprowadzonym przez zespół naukowców pod przewodnictwem Thomasa Tompkinsa, największe szanse na przeżycie mają bakterie probiotyczne podane 30 minut przed posiłkiem bądź w trakcie posiłku, przy czym wchłanianie probiotyków zwiększa się, gdy pożywienie zawiera przynajmniej 1% tłuszczu.

Kiedy brać probiotyk – rano czy wieczorem?

Pora przyjmowania probiotyków uzależniona jest od dawki, jaką przepisze nam lekarz. W przypadku dwóch kapsułek dziennie zażywamy preparat rano i wieczorem. W sytuacji, gdy doktor zleci nam jedną dawkę dziennie, najkorzystniej jest przyjmować probiotyk wieczorem – najlepiej w nocy przed snem (minimum 2 godziny po ostatnim posiłku), gdy perystaltyka jelit znacząco zwalnia, ułatwiając bakteriom probiotycznym skolonizowanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Probiotyki przy antybiotyku

Wiele osób stosuje probiotyki by wesprzeć mikroflorę jelit w trakcie i po antybiotykoterapii – np. w celu uniknięcia biegunek. Nasuwają się wówczas liczne wątpliwości – czy można stosować probiotyk przy antybiotyku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy od rodzaju przyjmowanego antybiotyku i probiotyku. Przykładowo bakterie szczepu Saccharomyces boulardii mogą być łykane wraz z antybiotykami, ponieważ są odporne na ich działanie. Probiotyk po antybiotyku należy stosować, gdy suplementujemy np. bakterie kwasu mlekowego – ten szczep mikroorganizmów jest bowiem dziesiątkowany przez leki tego typu. Większość bakterii probiotycznych jest wrażliwa na działanie antybiotyków, dlatego zazwyczaj należy zachować 1-2 godzinny odstęp pomiędzy oboma preparatami. Nie jest przy tym szczególnie ważne, czy przyjmujemy

probiotyki po antybiotyku czy też przed, dopóki zachowujemy odpowiedni odstęp.

Jeżeli trzymanie się ścisłego harmonogramu brania leków jest ponad twoje siły możesz rozważyć zakup probiotyków w specjalnych kapsułkach dojelitowych – preparaty tego typu zaprojektowane są tak, aby rozpadać się dopiero w jelitach, chroniąc bakterie probiotyczne przed uszkodzeniem we wcześniejszych odcinkach układu pokarmowego.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.