Co jest dobre i przyspiesza wzrost u dzieci?
Przez Damian Wilczyński 15.05.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.5 (90%) Na podstawie: 10 ocen

Co jest dobre i przyspiesza wzrost u dzieci?

Każde dziecko rośnie w swoim własnym tempie, co wynika m.in. z uwarunkowań genetycznych. Zaleca się, aby regularnie je mierzyć i ważyć. Pozwala to w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć stosowne leczenie. Niekiedy włącza się hormony wzrostu dla dzieci, ale ich niedobór musi zostać potwierdzony w badaniach laboratoryjnych. Somatotropinę przyjmuje się pod ścisłą kontrolą endokrynologa, gdyż daje ona skutki uboczne. Co jest dobre i przyspiesza wzrost u dzieci?

Kiedy stosować hormon wzrostu dla dzieci?

Hormon wzrostu dla dzieci, czyli somatotropina, odgrywa kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju. Przyczynia się m.in. do stopniowego wydłużania kości długich oraz zwiększania objętości narządów. Jednocześnie obserwuje się intensywne podziały komórkowe, w wyniku których dochodzi do powielenia materiału genetycznego.

Roczne dziecko zazwyczaj mierzy 71 cm i waży 10 kg, co oznacza, że masa jego ciała potroiła się od momentu narodzin. Przez kolejne lata nie stwierdza się spektakularnych zmian w rozwoju młodego człowieka. Okres dojrzewania stanowi niezwykle istotny moment, ponieważ wówczas ma miejsce wzrost skokowy. 12-letnie dziecko na ogół mierzy 139-167 cm, choć jest to cecha mocno indywidualna. Zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych. Istnieją także zaburzenia wzrostu, co prowadzi do zakłóceń w rozwoju dziecka.

Rodzic powinien regularnie mierzyć i ważyć swoją pociechę. Jeśli zauważy, że ta odstaje od rówieśników, należy zgłosić ten problem pediatrze. Lekarz pomoże ustalić, czy u danego dziecka doszło do zaburzenia wzrostu. Gdy uzna to za stosowne, zaleci konsultację z endokrynologiem. Specjalista zazwyczaj opiera dalsze postępowanie na wynikach testów laboratoryjnych. Stwierdzenie niskiego poziomu somatotropiny stanowi przesłankę do wdrożenia jej syntetycznego odpowiednika.

Hormon wzrostu do jakiego wieku podaje się syntetyczną somatotropinę?

Obecnie stosuje się leczenie zaburzeń wzrostu poprzez podawanie somatotropiny. Dzieci przyjmują syntetyczny hormon do momentu, aż uzyskają wiek kostny. Szacuje się, że u dziewcząt przypada on ok. 16. roku życia. Chłopcy rozwijają się nieco dłużej, bo do 18. urodzin. Później dalsze przyjmowanie hormonu wzrostu nie ma sensu. Jeśli dziecko nie reaguje na tę metodę leczenia i osiąga niewielki przyrost wzrostu, poniżej 3 cm rocznie, zaleca się jej porzucenie.

wzrost dziecka

Do kiedy się rośnie?

Rodzice często czują się zaniepokojeni niskim wzrostem dziecka. Nie zawsze jednak ich obawy posiadają głębsze uzasadnienie. Zdarza się, że pociecha rozwija się prawidłowo, ale opiekunowie mają co do tego wątpliwości, ponieważ odstaje od rówieśników. Każde dziecko posiada swoje własne tempo wzrostu. Ciało dziewczynek wydłuża się nieco szybciej niż chłopców. Jednocześnie o 2 lata wcześniej stwierdza się u nich wiek kostny. Ponadto nie każde niskie dziecko zmaga się z zaburzeniami wzrostu. Jeśli rodzice nie należą do wysokich, to prawdopodobnie odziedziczy od nich tę cechę.

Do kiedy się rośnie? Przyjmuje się, że ten ważny etap rozwojowy trwa tak długo jak okres dojrzewania. Szacuje się, że kończy się ok. 18. roku życia.

Jakie witaminy na wzrost warto stosować?

Opiekunowie zastanawiają się, jak zwiększyć wzrost dziecka, gdy to rozwija się nieco wolniej niż rówieśnicy. Warto podkreślić tu kilka istotnych kwestii. Organizm młodego człowieka rośnie, gdy ma zapewnioną dostateczną ilość snu. Kiedy dziecko nocą gra lub uczy się do sprawdzianów, obserwuje się u niego obniżony poziom somatotropiny. Wspomniany hormon jest wydzielany przez przednią część przysadki mózgowej w fazie snu głębokiego.

Kluczową rolę odgrywa też zbilansowana dieta. Organizm potrzebuje cukrów, tłuszczów, białek, witamin i minerałów, aby kości ulegały wydłużeniu, a narządy zwiększały swoją objętość. Niedobór jakiejkolwiek substancji odżywczej zakłóca przebieg wyżej wspomnianych procesów. Niektóre witaminy na wzrost sprawdzą się u dzieci. Ich ustrój potrzebuje:

  • witaminy A – uczestniczy w kształtowaniu się kości i syntezie enzymów. Występuje m.in. w wyrobach mięsnych, żółtkach jaj i maśle;
  • witaminy D – optymalna ilość tego składnika zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej. Odgrywa ona kluczową rolę w procesie wzrostu kości. Dzieciom zaleca się suplementację witaminy D, bo jej niedostateczna podaż skutkuje m.in. krzywicą. Tłuste ryby morskie oraz tran stanowią bogate źródło cholekalcyferolu;
  • witaminy B6 – wspomaga prawidłowe działanie układu nerwowego i zmniejsza ryzyko infekcji. Znajduje się m.in. w brokułach, ziemniakach, drożdżach, rybach i jajkach;
  • witaminy B3 – przeciwdziała zmęczeniu oraz wspiera prawidłowy metabolizm, który odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia wzrostu i rozwoju. Jej bogatym źródłem są ryby, grzyby i otręby pszenne.

Niekiedy nie udaje się zaspokoić zapotrzebowania organizmu dziecka na witaminy, dlatego rekomenduje się suplementację. Warto zwrócić uwagę na Multi-SANOSTOLD-Vitum oraz VisolVit.

dzieci

Dieta na wzrost – co jeść, aby rozwijać się prawidłowo?

Bardzo ważna jest dieta na wzrost, która powinna obfitować w wartościowe produkty spożywcze. Niemowlęta najlepiej karmić mlekiem matki, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Starsze dzieci potrzebują świeżych owoców, warzyw, wyrobów mlecznych i pełnoziarnistych. Należy zadbać o to, aby menu młodego człowieka charakteryzowało zróżnicowanie. Monotonia na talerzu nie sprzyja bowiem prawidłowemu rozwojowi. Dieta na wzrost powinna dostarczać:

  • białko zwierzęce i roślinne;
  • wapń;
  • witaminę D;
  • tłuszcze nasycone i nienasycone;
  • złożone węglowodany.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.