Jak wyleczyć i pozbyć się grzybicy pochwy domowymi sposobami?
Przez Damian Wilczyński 05.01.2023 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.1 (82%) Na podstawie: 13 ocen

Jak wyleczyć i pozbyć się grzybicy pochwy domowymi sposobami?

Domowe sposoby na pozbycie się grzybicy pochwy pozwalają na znaczne złagodzenie objawów. Skracają czas trwania infekcji, a podjęte odpowiednio wcześnie, mogą prowadzić do wyleczenia.

Jeśli zakażenie ma ostry przebieg, nasiadówki i kąpiele w wodzie z sodą oczyszczoną mogą okazać się niewystarczające. Należy wówczas niezwłocznie udać się do lekarza. Możesz mieć do czynienia nie tylko drożdżycą, ale także szkodliwymi bakteriami i wirusami.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wyleczyć i pozbyć się grzybicy pochwy domowymi sposobami.

Jak rozpoznać infekcję grzybiczą pochwy?

Infekcja grzybicza pochwy może przypominać zakażenia wirusowe i bakteryjne. Namnażanie się grzybów w okolicach intymnych powoduje między innymi:

  • Uporczywe swędzenie,
  • Pieczenie podczas oddawania moczu,
  • Biały, gęsty nalot na błonie śluzowej pochwy lub na narządach płciowych zewnętrznych,
  • Dyskomfort, pieczenie lub ból podczas stosunku płciowego,
  • Upławy o nieprzyjemnym zapachu, przypominającym drożdże.

Najbardziej charakterystycznym objawem infekcji grzybiczej pochwy są białawe, gęste upławy o serowatej konsystencji. Zdarza się, że są podbarwione krwią. Nieprawidłowości świadczących o obecności zakażenia nie należy lekceważyć. Najlepszym pomysłem jest pilna wizyta u ginekologa. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia pomoże w uniknięciu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi kandydozy są korzystanie z publicznych saun, toalet i basenów. Szansa na zakażenie wzrasta również w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych i niewłaściwej (niedostatecznej lub nadmiernej) dbałości o higienę.

Kandydoza jest krępującą i wstydliwą dolegliwością. Do jej wystąpienia jednakże tak naprawdę wystarczy odrobina stresu lub osłabienie organizmu w wyniku przeziębienia. Na drożdżyce chorują często kobiety, które nie wykazują ryzykownych zachować seksualnych i prawidłowo dbają o higienę okolic intymnych.

W celu potwierdzenia diagnozy możesz wykonać test antygenowy. Potwierdzisz dzięki niemu obecność grzyba Candida albicans. Warto je przeprowadzić zwłaszcza w przypadku, gdy nie masz możliwości skorzystania z wizyty u specjalisty.

Jak wyleczyć grzybicę pochwy bez leków?

Wyleczenie grzybicy pochwy bez leków może być trudne lub niemożliwe, zwłaszcza, jeśli zakażenie zdążyło się już rozwinąć. Istnieje jednak kilka metod, które naturalnie mogą powstrzymać drożdżycę. Nawet jeśli nie doprowadzą do całkowitego wyzdrowienia, z pewnością złagodzą objawy i skrócą czas rekonwalescencji:

Zamień mydło na płyn do higieny intymnej z korą dębu

Żele zawierające w swoim składzie korę dębu mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki nim przywrócisz w pochwie naturalne pH. Profilaktyczne korzystanie z produktów z korą dębu ogranicza również prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia infekcji intymnej.

Spróbuj wykonać nasiadówkę

Nasiadówki to tradycyjna metoda na zakażenia pochwy. Znały ją nasze mamy i babcie. By wykonać nasiadówkę, poszukaj w aptece internetowej mieszanki gotowej mieszanki ziół. Powinna ona zawierać korę dębu, rumianek, pokrzywę i szałwię. Przygotuj z niej odwar zgodnie z instrukcją i dodaj do wody, w której zanurzysz wargi sromowe i odbyt.

Weź kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną

Kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną podobnie jak nasiadówki łagodzi podrażnienia dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Warto powtarzać ją 2 razy w tygodniu w celu skrócenia czasu trwania infekcji intymnej.

Jak uchronić się przed nawrotem kandydozy?

By uchronić się przed nawrotem drożdżycy musisz zmienić swoje nawyki związane z higieną:

  • zrezygnuj ze stosowania perfumowanych i silnie działających kosmetyków do mycia ciała,
  • długie i gorące kąpiele zastąp prysznicami,
  • często wymieniaj gąbki, myjki i ręczniki w domu,
  • nie wykonuj irygacji pochwy,
  • zostaw w szafie obcisłą bieliznę i spodnie,
  • zawsze używaj prezerwatyw, nawet, jeśli masz stałego partnera seksualnego,
  • unikaj stresu,
  • w przypadku antybiotykoterapii bierz również probiotyki,
  • odżywiaj się zdrowo - wyeliminuj z diety biały cukier.

Kiedy warto udać się do lekarza?

W przypadku gdy domowe sposoby na kandydozę nie przyniosły ulgi, jak najszybciej udaj się do ginekologa. Nieleczona kandydoza może rozprzestrzenić się na inne narządy i prowadzić do chorób ogólnoustrojowych. Nie ignoruj objawów zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz macierzyństwo.

Lekarz wykona wymaz z pochwy, dzięki któremu ustali gatunek grzyba, który ulega namnażaniu. Pozwala to na precyzyjne przepisanie leków.

Warto pamiętać także u okresowych wizytach u ginekologa. Zdarza się, że zauważy on nieprawidłowości i symptomy choroby, które umknęły uwadze pacjentki.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.