Jak samemu pozbyć się i wyleczyć infekcję zapalną pochwy domowym sposobem?
Wyleczenie infekcji zapalnych pochwy domowymi sposobami jest możliwe. Niektóre ze znanych metod na podobne dolegliwości stosowały nawet nasze babcie. Działania podjęte we własnym zakresie mogą być skuteczne, jeśli wykonasz je odpowiednio wcześnie. Mogą one nie dać pożądanego rezultatu w przypadku wyjątkowo ciężkich zakażeń, zwłaszcza tych wirusowych.
Czytaj dalej, a poznasz objawy infekcji pochwy i domowe sposoby na ich zwalczanie.
Po czym poznasz infekcję zapalną pochwy?
Infekcja zapalna pochwy jest dolegliwością o prostych do rozpoznania i jednocześnie krępujących objawach. Zakażenie rozpoznasz po:
- zaczerwienieniu sromu, obrzękach, pęknięciach i wrzodach,
- bólu w pochwie, brzuchu i podbrzuszu,
- bólu podczas oddawania moczu i stosunku seksualnego,
- swędzeniu i pieczeniu,
- tkliwości,
- upławach i nalotach w niestandardowych kolorach, często przypominających np. ser,
- nieprzyjemnym, rybim zapachu.
Objawy te są charakterystyczne dla infekcji takich jak rzęsistkowica, waginoza bakteryjna, grzybica, chlamydioza i opryszczka narządów płciowych. Szansa na zakażenie rośnie w przypadku:
- korzystania z publicznych saun, basenów i toalet,
- przygodnych kontaktów seksualnych,
- niedostatecznej lub nadmiernej dbałości o higienę,
- stresu,
- osłabieniu organizmu towarzyszącym innym jednostkom chorobowym,
- spożywania antybiotyków lub doustnej antykoncepcji.
Za zakażenia odpowiadają zazwyczaj bakterie Escherichia coli (E.coli), Streptococcus, Staphylococcus, Mycoplasma, Chlamydia i Gardnerella vaginalis; grzyby z rodzaju Candida i wirusy herpes simplex typu 2 (HSV-2) oraz HPV (papillomavirus).
Jak pozbyć się infekcji intymnej w domu?
Pozbycie się infekcji intymnej w domu jest możliwe, jeśli działania podejmiesz odpowiednio wcześnie. Istnieje możliwość zwalczenia zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego przez silny organizm, zwłaszcza, jeśli trochę mu w tym pomożesz.
Spróbuj zmienić swoje mydło na płyn zawierający w swoim składzie korę dębu. Żele oparte o ten składnik działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Pomagają przywrócić naturalne pH pochwy. Zdarza się, że wymiana środka do higieny intymnej wystarczy do zwalczenia infekcji, jeśli nie ma ona ostrego przebiegu.
Metoda znana naszym mamom i babciom to tradycyjne nasiadówki. Często okazują się one skuteczne. W aptekach internetowych znajdziesz gotowe mieszanki ziół do wykonania nasiadówki. Zawierają one zwykle korę dębu, krwawnik, szałwię, pokrzywę i rumianek. Należy przygotować z nich odwar, który następnie dodaje się do wody, w której przez kilka minut moczy się wargi sromowe i odbyt.
Mniej skomplikowaną metodą jest kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną. Zabieg ten ma działanie przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia. Powtarzanie go dwa razy w tygodniu przez 15 minut wspiera proces leczenia drożdżycy pochwy.
Co zrobić, by infekcje pochwy nie wracały?
By ustrzec się przed ponownym rozwojem infekcji unikaj zbyt częstych kąpieli. Srom wystarczy myć 1-2 razy dziennie, przy użyciu wody z delikatnym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Pamiętaj o częstym wymienianiu gąbek, myjek i ręczników. Często stają się one siedliskiem bakterii i grzybów. Dobrym pomysłem jest także zastąpienie gorących kąpieli krótkimi prysznicami.
Zrezygnuj z przygodnych kontaktów seksualnych i zawsze używaj zabezpieczeń, nawet, jeśli uprawiasz seks ze stałym partnerem. W czasie leczenia infekcji wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna.
Noś przewiewną bieliznę, a obcisłe spodnie zastąp luźną sukienką. Przegrzewanie okolic bikini stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się infekcji grzybiczej. Jeśli ginekolog zaordynował leczenie i przepisał leki, stosuj się do jego zaleceń i regularnie przyjmuj wskazane środki.
Warto przemyśleć także kwestię suplementowania probiotyków. Zadbaj przy tym o dietę i na ile to możliwe, wyeliminuj z niej biały cukier.
Co zrobić, gdy infekcja nie przechodzi?
Jeśli mimo używania domowych sposobów infekcja nie przechodzi, udaj się do ginekologa. Im szybciej zdiagnozuje on zakażenie i przepisze odpowiednie leki, tym większa szansa na uniknięcie poważnych powikłań. Do gabinetu lekarskiego warto zaglądać także profilaktycznie. Nawet, gdy nie zauważyłaś niczego niepokojącego, specjalista może dostrzec nieprawidłowości.
Krytycznym badaniem w przypadku podejrzenia infekcji jest wymaz z pochwy. Pozwala on na dokładne ustalenie, jaki grzyb, bakteria lub wirus mnożą się w strefach intymnych. Dzięki wymazowi możliwe jest obranie konkretnej drogi leczenia.
Pamiętaj, by nie zwlekać z wizytą, zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży. Nieleczone zakażenie może zagrażać nie tylko Tobie, ale także płodowi.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź